EUreporter - сериалът „Българските политици срещу Лукойл” стана с много сезони
?ългарската демокрация може да падне като основна жертва на тази битка, пише авторът Луи Ауей
Обширна статията за ситуацията около бургаската рафинерия публикува сайтът eureporter. В нея се твърди, че зад маската на солидарност с Украйна и защита на демократичните европейски ценности се прави опит за установяване на монопол на горивата в България.
„Петролната рафинерия в източния български курорт Бургас отбеляза своята 60-годишнина, но изглежда е получила повече медийно внимание през изминалата година, отколкото през последните 59 години. Ето кратък преглед на събитията. През февруари 2023 г. ембаргото на ЕС за доставките на петрол и петролни продукти от Русия най-накрая влезе в сила, но за България бе направено изключение до края на 2024 г. Тогава властите в страната оправдаха това решение с трудностите при намирането на алтернативни доставчици на петрол за Лукойл“, започва анализът.
Според автора Луи Ауей, няколко месеца по-късно ГЕРБ и ДПС са започнали атака срещу рафинерията, като най-дейни са депутатите Делян Добрев и Делян Пеевски.
Първо бе прекратена дългосрочната концесия за пристанище Росенец, а после парламентът реши приключването на дерогационния период да не е през декември 2024 година, а девет месеца по-рано - през март. При това със задължително поетапно намаляване дела на руския петрол в рафинирането. Увеличава се и финансовата тежест за рафинерията: в началото на ноември Лукойл Нефтохим Бургас обяви на сайта си, че плаща най-високите данъци в България - 50% от печалбата при съвместна вноска и допълнителни 10% данък печалба, пише в статията.
Изглежда, че са постигнати всички цели - заводът раздава целия марж от разликата между цените на Brent и Urals и вече е започнал поетапен преход към неруски петрол. Но въпреки това атаките не спират.
Депутатите от ГЕРБ и ДПС Добрев и Пеевски внесоха за разглеждане от парламентарна комисия законопроект за отмяна на дерогацията. Тя обаче не беше подкрепена от премиера Николай Денков и в крайна сметка не беше одобрена от ресорната комисия. В статията се цитира премиерът Николай Денков, който казва: „Като министър-председател моят първи приоритет е стабилността на пазара на горива. Ако за 3 дни отмените дерогацията, ще се създадат рискове“.
Според автора, ДПС заедно с ГЕРБ правят разширена коалиция с ПП-ДБ. Обединението ПП-ДБ ръководи правителството, но няма мнозинство в парламента, което ги принуждава да си сътрудничат с ГЕРБ и ДПС, включително и по въпроса за натиска върху бургаската рафинерия.
В същото време ГЕРБ и ДПС заемат много удобна позиция - внасят все по-скандални законопроекти, които могат да подкопаят енергийната и икономическата сигурност на България, а след това критикуват правителството, което ги отхвърля.
„Политическият капан е, ако ние сме отговорни за българските граждани и спазим сроковете, които експертите ни казват, че са минимално теоретичните, да ни обвинят, че защитаваме руските интереси. А ако не сме отговорни и гласуваме с тях и се качат цените на бензиностанцията, да бъде обвинено правителството”, каза председателят на ПП Кирил Петков за тактиката на ГЕРБ и ДПС.
От тази ситуация, според Луи Ауей, се възползват големи петролни играчи в България. Статистиката на аналитичния център Kpler, който проследява стоковите потоци, показва, че през първите 11 месеца на 2023 г. INSA Oil е закупила повече от 200 хиляди тона дизелово гориво от Русия. Това донякъде обяснява защо се апелира за забрана на вноса на петрол, но не и на петролни продукти от Русия.
Ситуацията около рафинерията на Лукойл България се възприема в ЕС като арена за битка на престъпни групировки. И българската демокрация, уви, може да падне като основна жертва на тази битка, заключава авторът.
Прекъсванията на тока и токовите удари зачестиха, пропан-бутана гони 1,30 ст, другите горива стигат 3 лв.!