Шийна дискова херния: причини, симптоми, лечение
Статистиката сочи, че всяка година от 5 до 20 на всеки 1000 човека по света се сблъскват с тази диагнозата шийна дискова херния. Най-често са засегнати пациенти между 30 и 50-години. Повечето проучвания показват, че мъжете са по-предразположени към това развитие на това заболяване, това обаче не означава, че жените също не са изложени на риск.
Какво представлява шийна дискова херния
Цервикалната дискова херния ( или т.н. шийна), е увреждане на гръбначния стълб, което може да се причини от предшестваща дископатия или от травма. Болката в резултат на шийна дискова херния може да бъде различна, а понякога може да не се усещат никакви симптоми. Обикновено болежките започват спонтанно във врата, ръката и китката, а понякога ръцете или китките може да изтръпнат.
Най-често е засегната едната ръка, като зависи кой корен на нерва е прищипан или възпален. Ако обаче има увреждане в гръбначният мозък, се усеща болка и изтръпване и в двете или по- ниско в тялото. Болката се увеличава при движение на главата и особено завъртане назад.
За да се обясни как действа дисковата херния, е необходимо да се разгледа и анатомията на гръбначния стълб, както и структурата на шийните кости. Шията е съставена от 7 прешлена, като по средата на тялото е гръбначният мозък, който е продължение на главния мозък. Оттам минават сигналите и заповедите, които мозъкът изпраща към тялото.
Гръбначният стълб е изграден от прешлени и дискове между тях. При фрактура се увреждат прешлените. С увеличаване на възрастта или вследствие на нездравословен начин на живот обаче междупрешленните дискове също могат да се променят и това да доведе до дискова херния.
Основните компоненти на диска са здрав слой отвън и пулпозно ядро. С течение на времето дисковете губят част от водното си съдържание и стават по-крехки, като се увеличава шансът от дегенерация на тъканта.
От какво може да се причини шийна дискова херния?
- Травми в резултат на ПТП или други, удар, рязка маневра;
- Напрежение в рутинните дейности и стрес;
- Слабост в шийните мускули, резки движения и неправилна поза на врата;
- Дегенеративни изменения в костната структура заради напредване на възрастта;
- Ревматоидни и инфекциозни заболявания, засягащи костите, ставите и опорно-двигателния апарат;
- Излагане на студ, умора.
Има и няколко рискови професии, които увеличават вероятността от появяват на шийна дискова херния. Засегнати са хора, които работят пред компютър, домакини, секретарки, учители, шофьори.
Какви са симптомите, по които да разпознаем заболяването?
- Болки отзад или отстрани във врата, както и скованост, която може да ограничи определени движения на врата.
- Радикуларна болка, която се появява след прищипан нерв във врата и се спуска надолу през рамото, ръката, китката или пръстите.
- Прищипан нерв или възпаление на нервно коренче води до изтръпване или слабост също в рамото, ръката, китката и пръстите.
Пациентите се оплакват още от главоболие, дисбаланс, мравучкане, шум в ушите, замайване и слабост. Симптомите се влошават със специфични позиции на главата или дейности, сред които са спортът или фитнес упражнения та с вдигане на тежести.
Ако обаче усещате нестабилност на цялото тяло, изкривяване на една страна при ходене, спъване и влачене на краката, това значи, че шийната дискова херния е в напреднал стадий.
Лечение на шийна дискова херния
Има три метода за облекчаване на дискова херния на врата
- С кремове, с таблетки или инжекции шийните дискови хернии могат лесно да преминат.
- С физически упражнения, масажи, акупунктура, транскутанна електрическа нервна стимулация (ТЕНС), ултравиолетово и магнитно лечение подобряват качеството на живота на пациента.
- Хирургична намеса се налага, ако терапевтичната програма и физиотерапията не повлияват състоянието. По преценка на медицинското лице до операция се стига, ако хернията води до затруднена подвижност, загуба на чувствителност или дори парализа в горната част на тялотo.
Как да предотвратим появата на шийна дискова херния?
Препоръчва се правилна стойка, като държите врата изправен, особено при работа на компютър. Упражненията и аеробиката влияят благоприятно при лечението и намаляването на болки във врата.
Инверсната лежанка е изключително полезна при тази диагноза, тъй като с нея може да се извършват екстензии. Уредът се настройва с различен наклон на тялото с главата надолу, за да се облекчи напрежението в тазобедрените стави. Това е упражнение за разпъване на гръбнака в домашни условия, така че прешлените и дисковете да се позиционират правилно.
С помощта на този иновативен уред се подобрява кръвооросяването, хидратацията и текстурата на дисковете и се предотвратяват болка и изтръпвания.
Подходящата диета и здравословният начин на живот, без стрес, са сред препоръките за предотвратяване на шийна дискова херния.
Източник на изображения: Pixabay