Предупредителни симптоми за дефицит на витамин К
С консумацията на кои храни ще можете да си набавите витамина
Витамин К е основен мастноразтворим витамин, който е важен за здравето на костите и сърцето, както и за съсирването на кръвта и мозъчната функция. В допълнение към съсирването на кръвта и здравето на костите, витамин К също играе важна роля в предотвратяването на сърдечни заболявания. Витамин К активира протеин, който помага да се предотврати отлагането на калций в артериите.
Според проучване, публикувано в списание Oncology Letters, лечението с витамин К2 може положително да инхибира растежа на раковите клетки и да намали риска от развитие на рак на простатата и белия дроб. Ето някои признаци на дефицит на витамин К в тялото ви.
Симптоми на дефицит на витамин К
Липсата на витамин К в тялото ви може да доведе до значително кървене (напр. от порязване, рана, инжекция или пункция), лесно натъртване, образуване на синини, остеопороза (костите стават слаби и чупливи) и повишен риск от сърдечносъдови заболявания. Въпреки това, тези признаци може да не се ограничават само до дефицит на витамин К. Ето защо е важно да се консултирате с вашия лекар за правилна диагноза. Все пак не е зле да увеличите приема на някои храни, богати на витамин К. Важно е да се отбележи, че истинският дефицит на витамин К е рядък при здрави възрастни.
Новородените бебета са най-изложени на риск от този дефицит, но и хора от всяка възраст могат да развият липса на витамин К, която може да бъде предизвикана от редица фактори, включително чернодробно заболяване, недохранване и като следствие от приема на определени лекарства.
Хранително балансираната диета обикновено е достатъчна за предотвратяване на дефицит на витамин К. Ако се развие такъв дефицит, той обикновено може да бъде лекуван ефективно, ако бъде открит навреме.
Източници на витамин К1
Витамин K1 се намира най-вече в растителни храни като зеленолистни зеленчуци. Той представлява около 75-90% от целия витамин К, консумиран от хората. Витамин K1 се съдържа в зеленчуци като кейл, спанак, ряпа, броколи, брюкселско зеле. Други храни, богати на витамин К1, включват маруля, айсберг и масла като соево и рапично олио.
Източници на витамин К2
Витамин К2 се намира във ферментирали храни и животински продукти, а също така се произвежда от чревни бактерии. Храните, богати на витамин К2, включват пълномаслени млечни продукти като масло, свинско месо, птиче месо като пиле и яйчени жълтъци и ферментирали храни.
Препоръчителни дневни нива на прием
За възрастни на 19 и повече години препоръчителният дневен прием на витамин К е 120 микрограма за мъже и 90 микрограма за жени. Това може лесно да се постигне чрез добавяне на чаша спанак към омлета ви.
Източник: Tialoto.bg