Д-р Петя Петрова: В МЦ „Д-р Стайков“ реализираме идея, която преди много години трябваше да се разгърне
С реализирането на тази идея, искаме да покажем, че не е срамно и че няма нищо лошо в това да се посещава психиатър
Психиатърът д-р Петя Петрова консултира пациенти в Медицински център „Д-р Стайков“ Бургас от началото на ноември. Тя е завършила Медицинския университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ във Варна. От 2013 г. практикува в Областен диспансер за психични заболявания-Бургас (ЦПЗ). През 2020 г. придобива специалност по Психиатрия. Има допълнителна квалификация в Медицинския университет Пловдив. Преминала е курс „Психология и Психотерапия на кризисните състояния“, което включва реакции при остър стрес, реакции при загуба на близък, преживени психологични травми след катастрофи, тежки загуби, разводи. Курсът обхваща и възрастовите кризи, характерни основно за децата и юношите. Успешна е практиката ѝ с подрастващи на 13-16 години, както и с възрастни.
В МЦ „Д-р Стайков“ д-р Петя Петрова консултира пациенти по платен прием и по здравна каса. Час за преглед можете да си запишете на тел.: 056 99 60 06 и 0892 99 60 06 или на място в медицинския център на бул. "Транспортна" 33.
Ето какво разказа пред репортер на Флагман.бг д-р Петя Петрова за практиката си и ползата от специалист с нейната експертиза в медицинския център:
„С практиката ми в МЦ „Д-р Стайков“ реализираме идея, която от много години би следвало да се разгърне, но за съжаление това едва сега се случва. Отдавна трябваше да се предприемат стъпки специалистите психиатри да се позиционират по-близо до пациентите, а не да са концентрирани само в една структура, каквато е Центъра за психично здраве.
Добре е да практикуваме и в други медицински заведения, защото по този начин не се създава психологически „СТОП“ на пациентите да ни посещават.
Никой не казва, че всички се нуждаят от този тип лекарска експертиза, но на много от нас се случват стресови ситуации, породени от трудното и динамично ежедневие. Тези моменти на стрес рефлектират върху поведението и се отразяват на психиката ни, ето защо се нуждаем от професионална подкрепа.
Когато този тип медицинска помощ бъде изнесена в други лечебни заведения, както ние постъпваме в МЦ „Д-р Стайков“, достъп на пациентите до тези специалисти ще е в пъти по-облекчен.
С реализирането на тази идея, искаме и да популяризираме чрез вас тази форма на лекарска помощ и да покажем, че не е срамно и че няма нищо лошо в това да посетиш психиатър.
Друг важен момент е, че по този начин ще имаме много добра колаборация с колегите от другите специалности. Това е необходимо, защото много често някои от психичните разстройства са провокирани от други суматични състояния или обратното, понякога страничните ефекти на медикаментите изискват консултация с психиатър и проследяване на състоянието.
С практиката ми тук в МЦ „Д-р Стайков“ ще се улесни целия процес по лечение на пациентите.
Най-честите състояния, които могат да се отключат при всеки и които през последните години имат тенденцията да се увеличават, са тревожните разстройства. В тази категория попадат паник атаките. Те могат да се отключат във всяка една възраст и много често започват в юношеска. Изявата им при тийнейджърите е по-често под формата на хранителни разстройства – анорексия, булимия и др.
Тревожните разстройства могат да бъдат провокирани от всякакви стресови ситуации. Симптомите на пристъпи на тревожност са световъртеж, топли и студени вълни, сърцебиене, изпотяване, схващане на крайници или на челюстта.
Най-често пациентите свързват тези симптоми със сърдечно-съдово заболяване, защото това което ги притеснява и усещат в конкретния момент на настъпване на пристъпа е задух, недостиг на въздух и прескачане на сърцето – сърцебиене. Така че, най-често пациентите започват да търсят кардиолози, а след консултациите с редица специалисти и потвърждението им, че телесно са здрави, много често се обръщат към невролог. Това е другият специалист, който търсят, защото свързват проблема с нервите с невролог.
Искам чрез Флагман.бг да се обърна към хората, които чувстват необходимост от помощ. Посещението при психиатър не е страшно, нито срамно. В даден момент всеки от нас може да се нуждае от консултация. Не при всяка ситуация се изписват медикаменти, но при необходимост ще бъде назначено лечение с такива. След проведен преглед може да се обсъди и продължаване на консултациите и с психотерапевт.
Друга тенденция, на която трябва да се обърне внимание е, че след Ковид-19 голяма част от пациентите отключиха безсъние и тревожните разстройства се увеличиха.
Това са болестите на модерния свят, болестите на страните с висок вътрешен продукт, на социално развитите икономически страни. Например в САЩ 4% от населението боледува от тревожни разстройства. Увеличава се и употребата на психоактивни вещества от млади хора“, коментира д-р Петя Петрова.