5 диети, които ще подобрят здравето ви
Опитайте да увеличите приема на пресни плодове и зеленчуци
Здравословното хранене и добрата форма винаги са били актуални теми, особено към днешна дата. С бума на социалните мрежи, все по-лесно можем да открием треньор или мотиватор, когото да следваме. Независимо от „модерните“ начини на хранене, в дъното на тази тематика си остава грижата за нас самите и нашето собствено благополучие. Ето защо в следващите редове ще ви предложим няколко диети, с които ще поддържате не само формата, но и здравословното си състояние. Ето ги и тях:
Средиземноморска диета
Неслучайно започваме нашия списък именно с нея. Този начин на хранене е всепризнат от лекари, диетолози и нутриционисти и той може да ни помогне както за профилактика и лечение, така и за здраве и дълголетие.
На какво се основава тази диета?
Както подсказва и самото ѝ име, можете да се досетите, че в този режим са залегнали храни и напитки, които можем да намерим в региона на Средиземноморието. А това са: пресни зеленчуци и плодове, пълнозърнести храни, риба и морски дарове, ядки, семена, маслини, бобови култури, цитрусови плодове, зехтин, сезонни подправки и др. Можем да кажем, че в основата на средиземноморската диета са растителните храни и полезните мазнини. Затова е препоръчително да сведете консумацията на животински продукти до веднъж седмично, а употребата на млечни произведения да е умерена.
Нисковъглехидратна диета
Ако някога сте спазвали такъв режим, вероятно сте забелязали, че той е изключително ефективен за сваляне на излишните килограми. Основната полза от тази диета е, че поради ограничения прием на въглехидрати, за да си набави енергия, тялото започва да хаби калории от мазнини.
Какви храни са в основата на тази диета?
месо – телешко, свинско, пилешко, пуешко;
яйца;
риба;
зеленчуци – спанак, броколи, моркови, домати, карфиол, аспержи;
плодове с ниско съдържание на захар – къпини, малини, боровинки, ягоди;
семена и ядки;
пълномаслени млечни продукти (масло, мляко, сметана, сирене).
Диетата с нисък прием на въглехидрати може да бъде от полза на хора, които искат да поддържат оптимални нива на кръвна захар. Не забравяйте, че такъв режим не изключва въглехидратите от менюто ви напълно. По правило, те трябва да са около 26% от общите дневни калории (или около 130 г при дневен прием на 2000 калории).
Диетата DASH
Тази диетаможе да ви помогне не само да загубите тегло, но и да понижите нивото на кръвното си налягане.
Какви храни да консумирате?
В основата на този режим се залага на консумацията на зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни, както и на продукти, които съдържат калций и протеини. Ето и някои от тях: обезмаслени и нискомаслени млечни продукти, риба и постни меса, бобови култури и ядки. Ако сте решили да спазвате тази диета, обърнете специално внимание на приема на сол, като за предпочитане е да го сведете до минимум.
Безглутенова диета
Без значение дали страдате от непоносимост към глутен или не, този режим може да подобри значително здравословното ви състояние, като облекчи работата на стомаха и храносмилателната ви система. Освен това той може да намали и рисковете от развитието на възпалителни процеси в организма.
На кои храни да наблегнете:
месо;
риба;
зеленчуци;
плодове;
ориз;
картофи;
бобови култури.
Освен това, ако сте решили да спазвате тази диета, можете да консумирате в умерено количество алкохолни напитки като вино, сайдер, шери; както и плодови сокове и смутита. Ако не можете да се откажете от любимите си тестени храни, можете да потърсите безглутенови заместители на паста, хляб, крекери, бисквити и др.
Палеодиета
Тази диета е много популярна и тя може да бъде ефективна както за намаляване на теглото, така и за подобряването на здравословното ви състояние и за намаляване на риска от развитие на сърдечносъдови заболявания.
Какво заляга в основата на този режим?
Основният фокус на палеодиетата са непреработените храни, за които се смята, че приличат на тези, които са консумирали нашите предци от ерата на палеолита.
Основните продукти, които можете да консумирате са:
плодове;
зеленчуци;
семена и ядки;
яйца;
меса (за предпочитане да са от пасищни животни);
риба;
зехтин и масла от ядки и семена.
Според редица изследвания, спазването на този режим намалява значително рисковите фактори за сърдечносъдови заболявания, които се свързват с консумацията на преработени храни като чипсове, снаксове, бонбони, сладкиши и др.