Ликвидатор на „Океански риболов“ с условна присъда, може да съди държавата
Бившият ликвидатор на „Океански риболов“ Пламен Маринов получи условна присъда, след като Бургаският окръжен съд го призна за виновен в присвояване на 52 886 щатски долара от предприятието.
Три години лишаване от свобода условно, с 5-годишен изпитателен срок е наказанието на обвиняемия, произнесено от магистратите. Много по-различна беше ситуацията през декември 2005 г., когато Маринов бе осъден на 7 години затвор, след като бе признат за виновен за длъжностно присвояване, престъпление по служба и съставяне документ с невярно съдържание.
Сега бившият ликвидатор съвсем спокойно може да заведе дело срещу държавата в Страсбург и да го спечели от раз. Той бе задържан „под стража“ 1 година и 8 месеца, когато през 1996 г. бе разкрито източването на сумите. Сега се оказва, че е лежал в килията на ареста незаконно, тъй като присъдата му е условна.
Делото срещу Пламен Маринов бе образувано на 25 май 1996 година, когато финансова ревизия откри негова лична сметка в малтийската банка "Мид мед банк" с над 50 000 щатски долара в нея. Чрез три свои фирми ликвидаторът е подписвал договори за чартър на хладилните бази "Слънчев бряг" и "Лазурен бряг", които са собственост на "Океански риболов". Печалбата от чартърите отивала в личната сметка на риболовния шеф в малтийската банка. Прокуратурата е категорична, че само от експлоатацията на тези два кораба държавата е ощетена с 260 000 долара.
На 21 декември 2005 г. Пламен Маринов бе осъден на 7 години лишаване от свобода. Бившият ликвидатор обжалва присъдата и процесът се прехвърли в апелативния съд. Магистратите умуваха три години и на 22 януари 2009 г. потвърдиха изцяло решението на колегите си.
Маринов обжалва отново и делото бе изпратено във Върховния касационен съд. В края на 2010 г. висшите съдии отмениха присъдата и върнаха делото за ново разглеждане на ниво апелативен съд, който пък го препрати на окръжния. Процесът започна от самото си начало през февруари т.г. Сега условната присъда може да бъде обжалвана пак от подсъдимия или протестирана от прокуратурата.
Присъдата
„На 29.09.1995 г., в Бургас в качеството си на длъжностно лице - ликвидатор на "Океански риболов" ЕООД присвоил 52 886 щатски долара в левова равностойност към този момент - 5 421 872 лева /деноминирани 5 421,87 лв/, връчени му в това му качество и поверени му да ги пази и управлява, като се разпоредил в свой личен интерес, сумата да бъде преведена на неговата лична банкова сметка № *** **** **-*** в "Мид мед банк" в Република Малта, като присвоената сума е в големи размери и е внесена до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд, поради което и на основание чл.205 ал.1, т.3, вр. чл.202 ал.2 т.1 вр. чл.201 от НК и във вр. с чл.54 от НК ГО ОСЪЖДА НА ТРИ ГОДИНИ ЛИШАВАНЕ ОТ СВОБОДА, изпълнението на което на основание чл.66 ал.1 от НК отлага за срок от ПЕТ ГОДИНИ.“
Следва да се отбележи, че 52 хиляди щатски долара през 1995 – 1996 година беше колосална сума, тъй като инфлацията тогава докара месечните заплати в България до 2-3 долара.
А по това време 52 000 долара си бяха все едно да имаш хотелски комплекс на първа линия.