5 най-чести манипулации във връзките, които трябва да разпознаете навреме
Когато човек има чувство за малоценност, той става по-податлив на манипулация
Манипулацията, независимо дали ни харесва или не, е част от почти всяка връзка. Най-вероятно и вие сте се сблъсквали с тях и не непременно в статуса на жертва. Често използваме "черни трикове", без да го осъзнаваме. За да изведете отношенията си на ново ниво на осъзнаване и най-накрая да се почувствате щастливи, трябва да се научите да разпознавате тези манипулации.
1. Манипулиране с мълчанието
Мълчанието е един от начините за избягване на конфликти и неприятни емоции в отношенията. Човек, използващ тази тактика, се опитва да заглуши конфликтите или да се скрие от неприятни проблеми. Това обаче не помага за разрешаването на конфликти, а напротив, създава напрежение в двойката. За да се справите с тази манипулация, е важно да осъзнаете, че трудните теми няма да изчезнат, а незадоволените нужди само ще се увеличат.
2. Манипулиране на хора с ниското самочувствие
Когато човек има чувство за малоценност, той става по-податлив на манипулация. Партньорът може да открие слабостите и да ги използва, за да укрепи позицията си. Чували ли сте фразите: "Ти си нищо без мен" или "Не можеш да направиш нищо без мен"? Надяваме се, че не. За да устоите на тези манипулации, е важно да развиете самочувствие и да осъзнаете своята стойност, независимо от мнението на другите.
3. Манипулиране на настроението
Манипулирането на настроението често се проявява в конфликти, когато единият партньор започва да обвинява другия за своите емоционални реакции. Фрази като: "Да, изпуснах нервите си, но ти ме провокира с поведението си!" Въпреки това е важно да кажем това; никой от нас не е отговорен за чувствата на друг човек. За да се отървете от тази манипулация във взаимоотношенията, е важно всички участници да се научат да регулират собствените си (отново не чуждите) емоции и да говорят открито за личните нужди и очаквания.
4. Манипулация на чувството за вина
Това е начин да се контролират действията на друг човек, като се възлага пълна отговорност за случващото се върху него. Манипулаторът може да обвинява жертвата и да я кара да се чувства виновна за различни ситуации. Момчетата често ще кажат нещо като: "Опитах толкова много, но ти развали всичко!". За да не станете жертва на тази манипулация, трябва първо да я разпознаете навреме, с това сега няма да имате проблеми. Ако вашият партньор оказва натиск върху чувството за вина, за да наклони ситуацията в своя полза, тогава знайте, че това е грозна манипулация.
5. Любовна манипулация
Изглежда, че любовта не може да бъде наранена, но в действителност често се случва партньорът да я използва като оръжие. Използват се формулировки като: "Но ако ме обичаше, щеше да...", "Ако ме обичаш, тогава...". Манипулаторът може да изисква жертви на време, интереси и комфорт, поставяйки под въпрос самия факт, че го обичате. Истинската любов обаче не трябва да се свързва с очаквания и изисквания. Здравите взаимоотношения се основават на взаимно уважение и подкрепа. Важно е да се научите как да поставяте лични граници, защото такива връзки няма да продължат дълго.