Димът от барбекюто съдържа много токсични изпарения и канцерогени
Отделеният дим е вреден за здравето и въздуха, също като при цигарите
Готвенето на скара е популярна традиция по цял свят. И независимо от сезона, барбекюто винаги е възможност за добра храна и страхотна компания. Но много хора не осъзнават, че печенето на огън може да има много вредно въздействие върху здравето и качеството на въздуха. Реалността е, че вредните изпарения от барбекюто могат да се вдишат, да се абсорбират през кожата и да се консумират чрез храните.
Защо е вреден е този процес за приготвяне на храна? Защото има горене при високи температури и дим. Също като при цигарите. Изгарянето на мазнини произвежда дим, съдържащ канцерогенни съединения, наречени полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ). Ние ги поглъщаме веднъж с храната и отделно като вдишваме дима от барбекюто. Отделно димът замърсява и въздуха.
Експерти от IQAIR, швейцарска технологична компания за качество на въздуха, установяват, че средностатистически камион с дизелов двигател ще трябва да кара 10 мили по магистралата, за да отдели във въздуха същите частици, които отделя един хамбургер, приготвен на въглища.
Има стъпки, които можете да предприемете, за да намалите вредата или отрицателните ефекти върху здравето си и да дишате по-чист въздух .
Наслаждавайте се на барбекюто, но по-рядко и избягвайте силния огън и овъгляването на месото, както и много мазното месо, бургери и колбаси. Целта е да се намали вредата като се готви се на по-ниски температури и без пламъци. Дръжте купа с вода близо до барбекюто, за потушавате пламъците, които мазнината предизвика. Сложете фолио под месото, за да не капе мазнината в огъня. Заменете въглищата с газ. Не използвайте скара с капак, тъй като димът се връща в месото. Предварително сварете месото преди печене на скара, за да намалите времето, през което то е изложено на високите температури, съответно така ще намалите и нивата на въпросните канцерогени, съветват експерти. Маринатата също охлажда повърхността на месото, за да спре образуването на полициклични ароматни въглеводороди (ПАВ). И накрая - сменете и изперете дрехите си, изложени на дима от барбекюто.
Откривате ли приликата с цигарите?
При цигарата се наблюдава подобен процес. При запалването на цигарата тютюнът започва да гори и достига температури от 800 °. При това горене, веществата, съдържащи се в него, преминават процес на термична деструкция, наречен пиролиза, при който се образуват дим и пепел. В цигарения дим се съдържат повече от 7 000 вредни вещества, от които близо 100 са доказано канцерогенни.
Как да намалим вредата и при цигарите?
Концепцията за намаляване на вредата вече се прилага и при тютюнопушенето, което убива 8 млн. души всяка година. Ако сте дългогодишен пушач и не се отказвате от цигарите, може да преминете на по-малко вредна бездимна алтернатива. При устройствата за нагряване на тютюн и при електронните цигари няма горене и дим.
Така значително е намалено образуването на вредни и потенциално вредни вещества, а някои от тях изобщо липсват. Парата, която се отделя от тези изделия, е аерозол – малки водни капчици, които съдържат никотин и значително по-малко количество и вид вредни вещества, но не присъстват твърди частици.
Двойната употреба обаче – на цигари и бездимни алтернативи едновременно, категорично не е вариант за намаляване на вредата. Пълният отказ от тютюнопушенето е най-добрият избор за това, а ако пушачът не може да спре без подкрепа от никотинов продукт, то трябва да премине на такъв без горене изцяло, посочват учените.