×
Вкусно Бизнес ЮГ София Войната в Украйна Политика Общество Общини Спорт Разследване

Управител:
Веселин Василев, email: [email protected]

Главен редактор:
Катя Касабова, email: [email protected]

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Категории
Вашият сигнал Връзка с Флагман Flagman в Telegram
Накратко
  • Земетресение с магнитуд 4 е регистрирано рано тази сутрин в близост до турския егейски град Измир
  • Администрацията на Тръмп замрази финансирането за „Харвард“
  • Сръбският парламент гласува състава на новото правителство
  • Правителството подписва договор за търсене на нефт и природен газ в „Блок 1-26 Хан Тервел“
  • Пълна забрана за риболов в Черно море, Дунав и водните обекти в страната
НА ЖИВО
Най-нови Най-четени Най-коментирани

Комбинирането на антихипертензивни лекарства е 5 пъти по-ефективно от удвояването на дозата при монотерапия


Комбинирането на антихипертензивни лекарства е 5 пъти по-ефективно от удвояването на дозата при монотерапия
Често хората не желаят да приемат голям брой лекарства и идват с молба да бъдат редуцирани, уточнява д-р Диян Господинов, МЦ „Д-р Стайков“
24 Октомври 2023, Вторник, 13:30 ч.
Автор: Флагман.Бг

Проучванията сочат, че комбинирането на определени активни вещества в едно хапче имат потенциращ ефект, допълва кардиологът

Д-р Диян Господинов е уважаван млад кардиолог и началник на „Интензивен сектор“ в МБАЛ „Бургасмед“ - Бургас. Завършва медицина през 2016г. в „Тракийски университет“ - Стара Загора. Специализира кардиология в Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов"- Варна. От 2023г. провежда магистратура по „Здравен мениджмънт". Д-р Господинов е редовен докторант в „Тракийски университет“ – Стара Загора с тема на дисертационния труд насочен към сърдечната недостатъчност. Автор и съавтор е на няколко публикации в международни списания. Преподава на студенти по медицина в Стара Загора.

От 2022 г. д-р Господинов консултира пациенти в кардиологичния кабинет на Медицински център „Д-р Стайков" – Бургас. Професионалните му интереси са насочени в областта на ехокардиографията и превантивната кардиология. Притежава сертификат за високоспециализирана дейност – ехокардиография. Има участия в национални и международни конгреси, обучения и семинари по специалността.

Той е зам. председател на Сдружение „Младите лекари“, член на Българския лекарски съюз, Дружеството на кардиолозите в България, Българска асоциация по сърдечносъдова образна диагностика, Съюза на учените, Европейската асоциация за сърдечен ритъм и на Европейското дружество по кардиология. 

-Д-р Господинов, многокартно сме разговаряли за високото кръвно и защо е важно да се контролира в нормални граници. Бихте ли припомнили отново какви са стойностите на кръвното налягане, които определят наличието на хипертония и нуждата от посещение при кардиолог?

-Артериалната хипертония остава най-важният модифицируем рисков фактор за сърдечно-съдови заболявания и според Световната здравна организация (СЗО) все още е водещата причина за преждевременна смърт в света. Съгласно указанията на Европейското кардиологично дружество и Европейското дружество по хипертония, хипертонията се дефинира като систолично кръвно налягане над 140 mmHg и/или диастолично кръвно налягане над 90 mmHg. Нивото на кръвното налягане показва линейна връзка със смъртността и честотата на сърдечно-съдовите заболявания, напр. инфаркт, инсулт или периферно артериално заболяване, както и бъбречна недостатъчност във всички възрастови и етнически групи, както при жените, така и при мъжете. През 2025 г. се прогнозира, че над 1,5 милиарда души по света ще имат хипертония, като над 180 милиона са в Централна и Източна Европа. По данни на СЗО един на всеки четирима мъже (25%) и една на всеки пет жени (20%) са имали високо кръвно налягане. Данните на СЗО показват още, че в световен мащаб по-малко от една четвърт от пациентите с артериална хипертония са адекватно контролирани, според възприетите от нас в момента прицелни стойности на артериалното налягане. Тези пациенти остават изложени на значителен риск за развитие на сърдечно-съдови заболявания.

-Може ли промяна в начина на живот като спирането на цигарите и алкохола, мазните храни и повишаването на физическата активност да намалят риска от сърдечно-съдов инцидент?

-Основната цел при лечението на пациенти с хипертония е да се намали смъртността и глобалния риск от сърдечно-съдови и бъбречни усложнения. Корекциите в начина на живот и фармакологичното лечение са два добре установени начина за понижаване на кръвното налягане. Въпреки че промените в начина на живот могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане и в някои случаи на сърдечно-съдовия риск, повечето хора с хипертония се нуждаят и от лекарства. Промените в начина на живот се отнасят до намаляване на телесното тегло, правилна диета без наситени мазнини, повишена консумация на зеленчуци и плодове, намалена консумация на алкохол и сол, отказ от пушене и повишена редовна физическа активност. При хипертония втора степен, при която систоличното налягане е между 160 - 179 mmHg, а диастоличното е 100 - 109 mmHg, както и при хипертония трета степен с кръвно налягане по-голямо или равно на 180 mmHg/ 110 mmHg, фармакологичното лечение трябва да започне незабавно, заедно с промени в начина на живот. При хипертония първа степен, когато кръвното е в границите между 140 - 159 mmHg на 90 - 99 mmHg, първо трябва да се започне нефармакологично лечение, а в случай на висок сърдечно-съдов риск трябва да се добавят и лекарства за понижаване на кръвното налягане.

-Защо тогава, въпреки терапията, някои пациенти не достигат таргетното кръвно и се налага по-често да посещават кардиолог?

-Има множество причини, които не позволяват да се достигне до тези таргетни стойности. Най-важната от тях е липсата на кооперабилност (сътрудничество – бел.ред.) от страна на пациента да следва назначеното лечение. Затова е важно да се подбере медикамент с безопасен профил, който да няма странични ефекти, демотивиращи болния да продължи с терапията. Повечето нежелани странични ефекти са дозозависими и използването на по-ниски дози често решава проблема. Друга причина е предписването на сложни дозови режими, при които особено възрастните пациенти се объркват и пропускат прием на важен медикамент или бъркат начина на приемане. Често при мен идват пациенти, които не са разбрали как да приемат своите медикаменти. Има ясни доказателства, че антихипертензивните средства, дозирани два пъти на ден, се приемат с по-малка готовност от тези, дозирани еднократно дневно. Затова, когато е възможно, пациентите трябва да бъдат лекувани с медикаменти с еднократен дневен прием. При избора на тези медикаменти е важно да се използват такива с доказана 24-часова ефикасност.

-Възможно ли е обаче само с една таблетка да се постигне добър контрол на кръвното налягане? Има възрастни хора, които пият по една шепа хапчета.

-Сигурно ще Ви изненадам, но в България полипрагмазията (предписването на няколко медикамента наведнъж – бел.ред.) е средна, т.е. средният брой медикаменти приеман от един човек е между 3 и 5. Въпреки това често се сблъсквам с хора, които не желаят да приемат голям брой лекарства и идват с молба да бъдат редуцирани. По този начин използваме комбинирани медикаменти, такива които в едно хапче съдържат няколко активни вещества. Комбинирането на лекарства за понижаване на кръвното налягане от различни класове е приблизително 5 пъти по-ефективно от удвояването на дозата на едно лекарство. От това следва, че за да постигнем максимална ефикасност на комбинираната терапия трябва да използваме ниски дози, за да минимизираме страничните ефекти. Комбинираната терапия е значително по-добра от монотерапията и трябва да се разглежда като рутинна начална терапия, когато не се постигне желания контрол с монотерапия в ниска доза. Започването на антихипертензивно лечение с двойна терапия е по-ефективно при не по-високи разходи от обичайната първоначална монотерапия и има потенциала да подобри контрола на артериалното налягане и да намали тежестта на сърдечно-съдовите заболявания. С използването на комбинирано хапче успяваме да разрешим този проблем, като по този начин и пациентите са доволни.

-По-евтино или по-скъпо е лечението с комбинирана терапия в една таблетка?

-Определено комбинираните медикаменти са много по-достъпни за пациента заради намалените разходи при производството им. Например когато едно хапче съдържа три различни активни вещества, Вие ще платите само за една опаковка, а не за три различни. Прекалено скъпото лечение може да демотивира пациентите, които не могат да си го позволят. По тази причина често хората самоволно преустановяват приема на някой от предписаните медикаменти. Смятам, че това е сериозен проблем, пред който сме изправени не само като лекари, но и като хора. Затова винаги се опитвам да коригирам и наглася така терапията, че болният да може да си я позволи и да е мотивиран да я приема.

-И все пак, може ли да се има доверие в ефикасността на комбинираната терапия в една таблетка при ниски дози на активните вещества?

-Напълно! Проучванията сочат, че комбинирането на определени активни вещества в едно хапче имат потенциращ ефект. Тъй като нежеланите събития, свързани с антихипертензивното лечение са дозозависими, с изключение на кашлицата индуцирана от АСЕ инхибиторите, пациентите на висока доза монотерапия, всъщност е по-вероятно да имат странични ефекти, отколкото тези, лекувани и контролирани с нискодозирана комбинирана терапия. Проучването „НОТ“ за оптимално лечение показва, че са необходими средно 3.3 лекарства за постигане на целевото диастолично артериално налягане <80 mmHg. От тази гледа точка използването на комбинация, когато е възможно решава този проблем.

Д-р Диян Господинов приема пациенти в МЦ „Д-р Стайков“. Повече информация и час за преглед може да запишете на тел.: 0896 996 006, 056 996 006 и 0892 996 006 или на регистратура на адрес: Бургас, ул. „Транспортна“ №33 /до МОЛ Бургас Плаза/.




Флагман.БГ Тази супер звезда почина едва на 17 години Тази супер звезда почина едва на 17 години 15/04/2025, Вторник 11:01 1
Голямо напрежение в София
Голямо напрежение в София 15/04/2025, Вторник 09:20 0
България Всички новини
Не давайте на децата си тези играчки - има 2 пъти повече микроби от тоалетната чиния Не давайте на децата си тези играчки - има 2 пъти повече микроби от тоалетната чиния Микроби като Staphylococcus aureus и E. coli са особено опасни за децата БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан Турската страна по никакъв начин не трябва да бъде корена за това, което се е случило назад във времето Мотоциклетист прекали със скоростта, озова се в бургаска болница Мотоциклетист прекали със скоростта, озова се в бургаска болница За щастие, човекът е без опасност за живота Ужас на бул. "Демокрация" в Бургас! Жена се самоуби след скок от 4-ия етаж Ужас на бул. "Демокрация" в Бургас! Жена се самоуби след скок от 4-ия етаж Станка Т. сложи край на живота си по зловещ начин 4-годишно момче избяга от детска градина 4-годишно момче избяга от детска градина Малчуганът минал няколко пресечки и един булевард, за да стигне до кооперацията, в която живее Бургазлия пак пристъпи закона Бургазлия пак пристъпи закона Криминално проявен и осъждан мъж задигна маркови слънчеви очила Какви са нагласите на работодателите в България? Какви са нагласите на работодателите в България? В Бургас се наблюдава умерено нарастване в намеренията за наемане на нови служители Голямо напрежение в София Голямо напрежение в София В "Захарна фабрика" Как са изглеждали преди 35 години (СНИМКА) Как са изглеждали преди 35 години (СНИМКА) Катето Евро показа трогателен кадър Стана 4-кратен световен шампион Стана 4-кратен световен шампион Млад българин удивлява в математиката
Тази супер звезда почина едва на 17 години Тази супер звезда почина едва на 17 години Уби я рядко заболяване  Почина Ализа Маген - жената с най-висок пост в историята на "Мосад" Почина Ализа Маген - жената с най-висок пост в историята на "Мосад" Тя си отиде на 88 години Феноменалните Иван Димов и Ангел Русев станаха европейски шампиони Феноменалните Иван Димов и Ангел Русев станаха европейски шампиони Единият спечели по категоричен начин титлата в категория до 61 килограма при мъжете, а другия в изтласкването бе без никаква конкуренция Почина млад футболист Почина млад футболист В Руската федерация Трагедия! Микробус падна в Дунав Трагедия! Микробус падна в Дунав Извадиха трупа на шофьора, българин е Избухна дипломатически скандал Избухна дипломатически скандал Между Франция и Алжир Прави голям бизнес ход Прави голям бизнес ход Ще става съсобственик на клуб   Огромна трагедия със строителни работници Огромна трагедия със строителни работници В Полша Тръмп поиска да отнемат лиценза на телевизия CBS заради "остри плювки" към него Тръмп поиска да отнемат лиценза на телевизия CBS заради "остри плювки" към него CBS е извън контрол, на нива, невиждани досега, и трябва да платят висока цена за това, смяна президентът на САЩ Таксиметровите шофьори в Атина обявяват 24-часова стачка Таксиметровите шофьори в Атина обявяват 24-часова стачка Протестът е срещу забраната такситата да се движат в бус лентите
Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката Жечо СТАНКОВ, министър на енергетиката БОТАШ води „Булгаргаз“ към фалит. ПП и кабинета на Гълъб Донев ни вкараха в капан Виц на деня Виц на деня - Скъпа, какви са тези подаръци в коридора?
- Не ги пипай! Те са за нашата готвачка, за чистачката и детегледачката!
- Ама ние нямаме такива!
- Как да нямаме? А аз?
Виц на деня Виц на деня Мъж и жена на вечеря. Тя му вика:
- Я кажи нещо, дето ще ме направи щастлива и тъжна едновременно!
- Ми... още си готина за възрастта си!
Статус във фейсбук Статус във фейсбук Април е като жената - никога не знаеш какво да очакваш!
Автори Флагмани
Маркетинг Екип
Анна Добрева-Бакалова
Специалист Маркетинг и реклама, Copywriter
Затвори