Как, ако работите твърде много, можете да влошите здравето на сърцето си
Доколко е полезно да сте трудолюбиви
„Той/тя работи много усърдно“ е фраза, която често се носи като почетен знак в днешното забързано общество. Това е предпоставка и неоспорима реалност за много хора, стремящи се към успех. Но под повърхността на амбицията и отдадеността се крие потенциална заплаха за най-жизненоважния ни орган, сърцето. Изискванията на безмилостния работен график и забързания начин на живот могат да окажат значително напрежение върху сърдечносъдовата система, което може да доведе до пагубни последици за здравето на сърцето.
В епоха, в която професионалните постижения и напредъкът в кариерата се оценяват високо, натискът за успех може да бъде огромен и хората може да се ангажират прекалено много с работните отговорности. Този дисбаланс между свързания с работата стрес и грижата за себе си може да повиши риска от проблеми, свързани със сърцето.
А ето и как:
1. Високите нива на стрес вредят на сърцето
Един от основните начини, по които прекомерната работа засяга сърцето, е чрез повишените нива на стрес. Прекомерната работа може да доведе до хроничен стрес, предизвиквайки освобождаването на хормони на стреса като кортизол и адреналин. Продължителното излагане на тези хормони може да повиши кръвното налягане и нивата на холестерола, като и двете са рискови фактори за сърдечни заболявания. Ето защо е важно да имате стабилен баланс между професионалния и личния живот, така че да държите нивата на стрес умерени, за да няма риск за сърцето ви в дългосрочен план.
2. Липса на физическа активност
Дългите работни часове в офиса често не оставят почти никакво време за физически упражнения или активен начин на живот, което е ключов компонент на здравето на сърцето. Заседналият начин на живот е свързан със затлъстяването, диабета и сърдечносъдовите заболявания. Когато изискванията на работата ограничават възможността за извършване на редовна физическа активност, това може да постави началото на редица проблеми, свързани със сърцето. Това също изисква активен баланс между работата и личен живот, така че човек да може да даде приоритет и на физическото си здраве.
3. Преяждане под стрес
Неуморното темпо на взискателната работа може да повлияе на диетичните избори, което често води до лоши хранителни навици. Бързите, удобни и често нездравословни опции за храна под формата на храна за вкъщи или с доставка може да се превърнат в ежедневие. Тази храна е с високо съдържание на калории, нездравословни мазнини и захари, а съдържа почти незначителни протеини, фибри или здравословни въглехидрати. Този начин/модел на хранене може да допринесе за затлъстяване и други проблеми, свързани със сърцето.
4. Преумора и влошаване на съня
Прекомерната работа може да наруши моделите на съня на човек, което води до неадекватна почивка за тялото и ума. Според много изследвания възрастните, които спят по-малко от 7 часа всяка нощ, са по-склонни към здравословни проблеми, включително инфаркт, астма и депресия. Адекватният и качествен нощен сън е от решаващо значение за възстановяването и оптималното функциониране на сърцето и по този начин прекомерното натоварване може да представлява пречка за здравословната сърдечна функция.
5. Липса на баланс между работа и личен живот
Размиването на границите между работа и личен живот поради прекомерни амбиции може да наруши баланса, необходим за здраво сърце. Хроничната преумора оставя малко време за релаксация, отдих и прекарване на качествено време с любимите хора. Постоянният натиск за изпълнение и спазване на крайните срокове може да създаде постоянно състояние на тревожност, което се отразява негативно на сърцето и психическото здраве.
6. Пренебрегване на медицинските прегледи
Профилактичните прегледи работят като превантивна мярка срещу бъдещи заболявания и липсата на такива може да влоши още повече здравето на човек. Когато хората са хванати в цикъл на преумора, те могат да пренебрегнат профилактичните си прегледи и вземането на превантивни мерки. Поради това редовните медицински прегледи, включващи проверки на кръвното налягане, нивата на холестерола и цялостното здраве на сърцето, трябва да бъдат приоритет. Пренебрегването на тези аспекти може да ескалира риска от сърдечни заболявания.
Източник: Tialoto.bg
не ставаш богат.....