Екипът на Отделението по гръдна хирургия на МБАЛ „Бургасмед“ отбелязва 7-ми рожден ден
Развитието на рак на белия дроб е пряко свързан с броя на изпушените цигари
На 19 октомври - Деня на българския лекар и на покровителя на медиците в България Свети Йоан Рилски, точно преди 7 години стартира работа Отделението по гръдна хирургия на МБАЛ „Бургасмед“.
„С моя учител от Виена-д-р Данчо Янакиев, вечна му памет, и екип от прекрасни млади лекари и медицински сестри поставихме през 2016г. основите на първото специализирано отделение по гръдна хирургия в Бургас и областта“, споделя ръководителят на структурата доц. Таньо Стефанов, д.м.
В отделението се извършват цялата палитра от оперативни намеси на болести на органите разположени в гръдния кош без сърцето - бял дроб, медиастинум, плевра и плевралното пространство, хранопровод и диафрагма. От началото на годината са направени близо 700 хирургични операции.
„Осъществяваме всички диагностични и лечебни оперативни техники без RATS, тъй като все още нямаме робот. Това са фибробронхоскопия (ФБС), медиастиноскопия, трансторакална тънкоиглена биопсия ТТБ, лапароскопска и Видео-асистирана торакоскопска хирургия (VATS) и торакотомии“, изтъква началникът на отделението.
Доц. Стефанов обаче посочва тревожната тенденция - три четвърти от пациентите в отделението са със злокачествени заболявания, предимно рак на белия дроб. Голяма част от тях са неоперабилни поради късното откриване на патологията. Той обяснява, че ракът на белия дроб дълго време се разраства безсимптомно и „мълчаливо“ и когато даде сигнали, тогава вече обикновено е късно за хирургична интервенция. Предупреждава, че в колкото по-ранен стадии е постъпил пациентът за оперативно лечение, толкова преживяемостта е по-голяма.
Доцентът акцентира също, че развитието на рак на белия дроб е пряко свързан с броя на изпушените цигари, продължителността на пушене, както и със съдържанието на катран и никотин в цигарите. Сред причините за развитието на злокачествени заболявания са и слабата физическа активност, работата в запрашена среда и незадоволителната култура на хранене.
Според гръдния хирург са нужни и комплексни усилия за ранно откриване на рака на белия дроб, тъй като това е най-честото злокачествено заболяване. Той призовава особено общопрактикуващите лекари, пулмолозите, невролозите и съдовите хирурзи, по-често да назначават рентгенографии на гръден кош, дори при най-малки съмнения или оплаквания от страна на пациентите.