Вносът на зърно от Украйна трябва да се възобнови, настоя премиерът
Правителството подкрепя внесеното в Народното събрание проекторешение за освобождаване на вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна от средата на септември т.г., изтъкна Денков
Смятаме за правилно вносът от Украйна да бъде освободен, заяви днес премиерът Николай Денков преди началото на редовното правителствено заседание. Според Денков освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните хранителни стоки, което ще подпомогне хората с ниски доходи, предаде БТА.
Правителството подкрепя внесеното в Народното събрание проекторешение за освобождаване на вноса на пшеница, царевица, рапица и слънчогледово семе от Украйна от средата на септември т.г., изтъкна премиерът. По-рано днес земеделският министър Кирил Вътев каза по бТВ, че с него не е обсъждано падането на забраната за внос на зърно от Украйна.
По думите на министър-председателя горещата тема е забраната за внос на зърно от Украйна в някои европейски държави. Има две гледни точки – на зърнопроизводителите, които искат забраната да продължи и обвиняват правителството в „липса на каквато и да било държавна подкрепа за сектора“.
Втората гледна точка, каза Денков, е на правителството, което има грижата да осигури по-ниски цени на хранителните стоки и на фуражите, по-ниска инфлация, повече постъпления в бюджета от внос и износ, без да се помпа инфлацията и подкрепа на засегнатите зърнопроизводители. Нека бъде ясно – освобождаването на вноса от Украйна ще намали цените на основните хранителни стоки, ще намали инфлацията, което ще подпомогне хората с ниски доходи, ще увеличи приходите в бюджета от внос и износ, заяви премиерът.
Той каза, че досега за 2023 г. пропуснатите ползи за бюджета от внос и износ са 146 млн. лв., които биха могли да се използват за образование, здравеопазване, култура, или за подпомагане на земеделския сектор. Тези средства ще осигурят работата на заводи за рафинирано олио и биодизел, които работят за българските и чуждите пазари.
Затова смятаме за правилно вносът от Украйна да бъде освободен като за тази година са изплатени предвидените за изплащане към земеделските производители около 2 млрд. лв. от субсидии и помощи, каза Николай Денков. Той е изненадан, че "сектор, който получава 2 млрд. лв. за година, може да твърди, че липсва каквато и да е държавна подкрепа".
От тези 2 млрд. лв. 890 млн. лв. са от Държавен фонд „Земеделие“ по европейска линия, 388 млн. лв. от Държавен фонд „Земеделие“ от държавния бюджет, които са отделени, така че да отидат за подкрепа на земеделските производители, отделно 390 млн. лв. от централния бюджет и 290 млн. лв. от бюджета на Министерството на земеделието и храните. Твърдението, че държавата няма грижа за сектора, е невярно. Добре е и секторът да има грижа за държавата, когато формулира своите искания, коментира премиерът.
Министър-председателят каза, че от началото на септември призоваваме европейския сектор за ограничаване на надценките по веригата от аграрния производител до крайния потребител. Ще обсъдим и предложим механизъм за ограничаване на тези надценки, като временна мярка за подкрепа на производителите и потребителите, посочи премиерът.
Той съобщи, че ще се поискат от Европейската комисия (ЕК) допълнителни компенсации за загубите на българските земеделски производители особено на тези на слънчоглед. Ще се включим в коридорите за износ на зърно от Украйна като транзит през България и гръцките пристанища, за да се изнесе зърното от региона към другите региони, които имат нужда от него.
За тази дейност ще поискаме подкрепа от ЕК. Ще засилим фитосанитарния контрол при вноса, за да гарантираме здравето на гражданите. Така ще проявим национално отговорна грижа за цялото общество, а не само за един сектор в държавата, заяви министър-председателят Николай Денков.
Зърнопроизводители съобщиха, че готвят национален протест.
Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти в България приветства внесеното предложение от народни представители за отпадане на забраната за внос на слънчоглед от Украйна след 15 септември 2023 г. „Подкрепяме отпадането на забраната, защото предприятията за производство на олио продъжават да изпитват недостиг на суровина в страната. Най-накрая здравият разум надделя и България се върна към националноотговорна икономическа политика.", заяви Яни Янев, председател на браншовата организация.
Аз не се съмнявам че здравето на българските граждани не е сред приоритетите на сглобката и че решенията се взимат извън парламента по посолствата.
Сега ще обърнат фокуса към бг производителите на зърно, а не към качеството на самото зърно което идва от ниви обсрелвани с ракети.
По принцип в пазарна икономика държавата не е добре да се меси но пък може да се намеси когато зърното се застоява по складове с цел спекула.След като храните имат срокове на годност след което храната става негодна за ядене или с по ниски показатели то и при зърното е така.
Единственото което трябва да се следи кога зърното е влязло в склада и кога излиза. След като е минал определен период то може да бъде смятано за по-ниско качество и съответно цената му пада. Тогава никой няма да има интерес да го задържа по складовете и да чака цената да се вдигне.
От сглобката като са толкова умни защо не направят нещо по въпроса!
Така или иначе хляба ще поскъпва, така че е по добре да не се внася зърно пръскано с неясни отрови. Особенно щом на всеки е ясно, че украинците които го отглеждат и те няма да забогатеят. Парите от продажбата на украинско зърно ще отидат при собствениците на украинските ниви които са американски фирми!
При положение че сме един от водещите производители в ЕС за какво ни е! Ако сме я закъсали толкова което не е така винаги може да забраним износа, както Турция направи с маслините.
Данъците от нашите производители поне влизат в държавата. От Украинско зърно нищо не печелим. Хляба няма да стане по-евтин! А и на украйнаският народ няма да помогнем по този начин защото така или иначе корупцията е толкова голяма там, че едва ли печалбите от цялата тая схема ще се отразят положително на обикновеният украинец.
2 минути по-късно Българския патреот: Не искаме евтиното укро-нацисткото зърно наторявано с руски биологичен материал, искаме българско! Може да е гранясало и скъпо, ама поне си е нашенско!