Защо Пламен Янев блокира приватизацията на 725 дка общински парцел в Царево
Имотът е отдаден под аренда до 2049 г. на фирма, която обаче иска да го купи сега, заради което е взето решение за таен търг
Областният управител на Бургас Пламен Янев е блокирал търг за продажба на 724 790 кв. метра земеделска земя от Община Царево.
В последните месеци от своя мандат общинските съвети в областта ударно разпродават терени. Един от скорошните примери е в Община Царево, където местният общински съвет взе решение за продажба на близо 730 декара общинска земеделска земя в местността „Вергути“, съобщиха днес от пресцентъра на областната администрация.
Решението е гласувано от ОбС-Царево на 16 август с 8 „за“ срещу 2 „против“ и 3 „въздържали се“, сочи справка на „Флагман“. Според него следва да се проведе публичен търг с тайно наддаване.
Началната тръжна цена е в размер на 725 200 лева без ДДС. Направените предложения не могат да бъдат по-малки от първоначалната тръжна цена плюс 10%.
Решението е спряно от областния управител с мотива, че на общинските съветници не е предоставена цялата информация за имота. В момента той е с начин на трайно ползване „лозе“ и е с аренден договор със срок на действие 35 години. Това обстоятелство не е посочено нито в обстоятелствената част на докладната, нито в проекта на решението, внесено пред Общинския съвет. Липсата на предоставяне на пълна информация нарушава основен принцип от административнопроцесуалния кодекс, а именно задължението на административния орган да осигури откритост, довереност и пълнота на информация в административното производство.
„Община Царево има дългосрочен финансов план за получаване на приходи от недвижимия имот регулярно, като в края на този период – 2049 г., ще остане собственик на имота. Непълната информация относно характеристиките на имота възпрепятства обективната преценка относно най-благоприятния за общината вариант“, коментира Пламен Янев. Той посочи, че Областна администрация в момента засилено следи и решенията на другите общински съвети, тъй като се наблюдава увеличен брой сделки именно в последните месеци преди изборите, информират от пресцентъра на администрацията.
Справка на „Флагман“ показва, че действително през 2014 г. е сключен договор за аренда за въпросните близо 730 декара. Имотът е бил отдаден от общината на фирма „Бата-2002“ ЕООД. Дружеството е свързвано неофициално с банкерката Петя Славова. В Търговския регистър може да се намерят косвени връзки между управляващите фирмата и г-жа Славова. „Бата-2002“ е със седалище в град Поморие в офиса на „Черноморско злато“ АД, в което участие има бизнесдамата.
Справка на „Флагман“ сочи, че спорният имот е по средата между град Царево и село Лозенец. Намира се на няколкостотин метра от морската ивица, но е от другата страна на републиканския път спрямо урбанизираната територия.
Пред „Флагман“ областният управител Пламен Янев заяви, че не е чувал Петя Славова да е замесена в случая.
„Абсолютно никакви имена не са споменавани. Просто един заминаващ си Общински съвет не би трябвало да прави такива сделки в 5 без 5“, смята Янев. Той повтори аргументите си, че зад предложението за продажбата на имота „няма никаква финансова обосновка“.
Безспорно е, че през годините цената на земята там ще се покачва, обясни областният управител.
„Ние не го връщаме (на Общинския съвет за ново разглеждане), а го обжалваме в съда“, каза още Пламен Янев. Това нямало нищо общо с водното бедствие от миналата седмица.
Кметът на Царево Георги Лапчев обаче видя в действието на Янев предизборна политическа атака.
„Аз не знам как го обжалва в съда. Той всъщност има възможността просто да върне въпросното решение и да не го потвърди – това е според мен в прерогативите на областния управител. Ако е решил да го обжалва в съда – чудесно, нека съдът да реши. Това е решение, което е взето от Общинския съвет. Аз няма какво да коментирам“, каза пред „Флагман“ г-н Лапчев.
„Ако ще говорим за мандати, малко или много това подтиква мисълта към размишления за избори, а аз считам, че това по никакъв начин не касае нито начало, нито край на мандат. Просто е решение“, добави кметът, който припомни, че няма намерение да се кандидатира отново за поста на предстоящия през октомври местен вот.
Защо обаче той е предложил да се продава нещо, което е отдадено под аренда до 2049 г.?
„Много подробно беше обяснено в сесията на Общинския съвет“, отговори Георги Лапчев. „Този дебат тече в четири или пет сесии на Общинския съвет. Тази тема е много, много, много дълбоко дискутирана по време на поне три или четири сесии. Тя е напълно прозрачна и аз считам, че няма какво повече да се каже. Всичко е изговорено по време на сесия. В крайна сметка законът си е такъв.“
„Това е решение на Общинския съвет и аз не бих искал да накланям в една или друга посока чиято и да е мисъл. След като областният управител е взел решение, че ще представи тази докладна в Административния съд – нека го направи. Това е негово право“, добави г-н Лапчев.
"Имало е желание от инвеститор – представено е за решение от Общинския съвет. Общинският съвет е уважил това желание от инвеститора и е взел своето решение. Напълно прозрачна и коректна процедура“, категоричен е кметът на Царево.
Дали преди търга за продажба ще бъде развален договорът за аренда?
„Това даже не искам да го коментирам, защото докато не попаднем в такава хипотеза, какво ще направим – то е в бъдеще време“, отговори Георги Лапчев.
Може ли обаче в един момент имотът да се прекатегоризира в неземеделска територия и да се застрои?
„Категорично не“, отсече г-н Лапчев.
Прекатегоризация на парцела може да се случи само с решение на Общинския съвет, обясни кметът.
„Но по това, което знам от самия инвеститор и от това, което беше изговорено по време на сесията – говорим за това да се направят значително по-големи инвестиции в земеделие, което да се случи на територията на общината“, заяви кметът.
Дали инвеститорът е арендаторът?
„Той е пожелал да закупи имота, да“, отговори Георги Лапчев. Кметът заяви, че няма информация фирмата да е свързана с Петя Славова.
И подобен общински съвет ще има правото да смени статута на земята.
Екстра се подрежда..
Много интересно за каква цена е отдадена земята под аренда. Никъде в статията не видях колко е. Обявената цена за покупка на декар е около 1000лв. Обаче арендата е още 25 години, т.е падат се по 40лв на декар на година. Престъпление е ако са отдали земята за по-малко. Много по-изгодно е да се получава арендата зс целият периоф и след това да се продаде на много по-добра цена