Жълтите павета вече се произвеждат и в България
Столичната община купува първата серия
Жълтите павета в центъра на София, които за 117 години преживяха протести, ремонти, и ремонт на ремонтите вече могат да се произвеждат и в България. Учените в Института по металознание към БАН отдавна работят върху формулата им и вече произвеждат пилотна серия.
Столичната община е сключила договор за 30 000 лева с БАН, за да купи тази първа серия, съобщи БНТ.
Паркираме колата на жълтите павета и чакаме професора, който от години иска да покаже, че България сама може да произвежда павета и те по нищо да не отстъпват на онези, за които по времето на Фердинанд държавата е взела 37 милиона златни лева заем. Само че професорът още по телефона ни предупреждава - това не са жълти павета. Цветът е охра.
"Нека сега да сравним нашия прототип с еталона, който виждате на площада. По цвят виждате, че павето е еквивалентно", казва проф. Любен Лаков от Института по металознание към БАН.
Цветът няма и нюанс разлика. Но за да стигнат дотам, учените са проучвали половин година.
"Трябваше да се анализират суровините, да се направят пробни състави", обясни проф. Любен Лаков. Находището е тайна, технологията - също. В института са изчислили до милиметър и грам всяка съставка, така че да направят достоен двойник на оригиналните павета от някогашната Австро-Унгария.
БНТ: Отстъпва ли по нещо не оригинала?
Проф. Любен Лаков: Не. Превъзхожда оригинала. Те показват около 15% по-ниска хлъзгавост, в сравнение с оригиналните павета. Ако се погледне на компютърна томография, ще се видят много дефекти в оригинала. Но на компютърен томограф в това паве няма да се открият дефекти.
От БАН обещават по-качествени и по-евтини павета и дори посочват мястото, където може да върви производството - във Видин, където, според тях, има прекрасни, но неизползвани машини.
"Те могат да послужат за 100 000 - 200 000 броя павета", каза проф. Любен Лаков.
Засега обаче общината е поръчала само пробна серия - от 250 павета. А ако преди повече от 100 години едно паве се е плащало в злато и е излизало близо 12 златни лева, сега едно паве от института излиза към 18 лева.
БНТ: Ще издържи ли във времето толкова, колкото са издържали...
Проф. Любен Лаков: Ще издържи и повече. Тези павета ще издържат още 100 години, ако се отнася човек правилно към тях.
Дава гаранция, а общината тепърва ще решава дали след тази пилотна серия да иска още. За да попълва липсите в оригиналните жълти павета. И нищо чудно един ден професорът да ходи и по тези, които е създал.