Какво е бъдещето на "Вагнер" след смъртта на Евгений Пригожин
Самолетната катастрофа е сигнал към елитите в Москва, че Путин все още държи здраво юздите, смятат анализатори
Вечерта на 23 август ръководителят на частната военна компания (ЧВК) "Вагнер" Евгений Пригожин загина в самолетна катастрофа. Заедно с него на борда на частния Embraer бяха основателят на паравоенното формирование Дмитрий Уткин и други членове на висшето ръководство, предава investor.bg.
Смъртта на Пригожин в Русия беше отразена само с някои подробрости около катастрафота. Но на Запад новината е водеща в медиите. Повечето анализатори смятат, че катастрофата не е нещастен случай, а самолетът е свален от система за противовъздушна отбрана (ПВО). Американският президент Джо Байдън публично потвърди съмненията. "Спомняте ли си, че ви казах, че ако бях на мястото на Пригожин, бих внимавал как се возя? Е, не знам какво точно се е случило, но не съм изненадан", каза той пред журналисти.
Въпросът, който си задават всички сега, е какво ще е бъдещето на военната компания, която донесе победата на Русия в Бахмут.
Според източници, цитирани от Института за изучаване на войната (ISW) разформироването на ЧВК "Вагнер" е в ход от няколко месеца. Част от ръководния състав са се присъединили към Министерството на отбраната на Русия, което подготвя нови подобни групировки за участие в мисии в Африка и Близкия изток. Според военните наблюдатели в същото време Пригожин е опитвал да си осигури участие в операции в Африка независимо от Министерството на отбраната. Той беше видян и на форума "Русия - Африка" в края на юли.
Именно с желанието да запази съществуването на ЧВК "Вагнер" се свързва и завръщането на Пригожин в Русия. След метежа, който организира през юни, той отиде в Беларус, а преди няколко дни публикува видео от Африка. Компанията отново активира и реклами за набиране на доброволци.
Свързани статии
След катастрофата над Тверска област бойците на ЧВК "Вагнер" напускат Беларус, пише британският вестник The Guardian. Изданието посочва, че причината е ниското заплащане, което предлага беларуският президент Александър Лукашенко. Част от тях вероятно ще намерят работа отново в родината си, но още не е ясно дали ще се присъединят към опозицията срещу руския президент Владимир Путин, която изглежда се увеличава.
Според The Wall Street Journal самолетната катастрофа е сигнал именно към елитите в Москва, които засега крият своето недоволство от управлението в последните месеци и показва, че всичко още е под контрола на Кремъл. Изданието посочва обаче, че много вероятно Пригожин ще бъде героизиран и ще бъде потърсена отговорност за смъртта му. В ISW анализират този вариант и посочват, че в Москва вероятно разчитат, че са привлекли на своя страна достатъчно от наемниците. При останалите вероятността за деморализация е много голяма и те вероятно ще имат своите страхове за живота си.
Свързани статии
В социалните мрежи вече се появиха кадри със своеобразен "кът за съболезнования", който се появи пред сградата на ЧВК "Вагнер". Преди метежа много руснаци го подкрепяха, а военните потвърждаваха основанията за неговите критики към ръководството на армията, коментира и Bloomberg. След метежа, при който загинаха поне 13 руски военни, настроенията обаче се промениха.
Дълбоките разногласия между лидера на ЧВК "Вагнер" и министъра на отбраната на Русия Сергей Шойгу бяха факт още от началото на годината. Пригожин го обвиняваше, че не доставя достатъчно боеприпаси и не подкрепя армията му. Бизнесменът в крайна сметка си спечели благоразположението на руския президент Владимир Путин, осигурявайки му окупацията на Бахмут.
Но само месец по-късно неговите военни тръгнаха в "марш на справедливостта" към Москва. Путин не успя да се справи със собствени средства с опита за метеж - в преговорите за прекратяване на огъня се включи президентът на Беларус Александър Лукашенко. И досега е неясно как той успя да убеди Пригожин да се откаже на фона на очевидната подкрепа за наемниците в град Ростов. Обкръжението на руския президент пък бяха изненадани да видят, че Путин не прави нищо повече срещу бившия свой съратник.
Според британското военно разузнаване на 19 август руският президент е направил една от редките си визити извън Москва - до щаба на Южното военно командване в Ростов и там е разговарял с висши военни служители, включително и с главнокомандващия на руската армия ген. Валерий Герасимов. Този щаб за кратко беше превзет от войниците на "Вагнер" през юни.
В същия ден, в който загина Пригожин, бившият командващ операцията в Украйна ген. Сергей Суровикин беше отстранен от длъжност ръководител на въздушно-космическите сили на Русия. Суровикин беше арестуван веднага, след като беше потушен бунтът на Пригожин. Официално нямаше никакви данни за задържането му, но според запознати генералът е смятан за близък до "Вагнер" и е обвинен, че е знаел за готвената атака към Москва.