Защо България има две федерации по спортни танци, които не си помагат, а си пречат?
И още: Министерството на младежта и спорта от 4 години е отнело лиценза на БФСТ – единственият орган у нас, който държи правата за участие в международни турнири
След като стана ясно, че Министерството на спорта не се вълнува от съдбата на шахматните ни шампиони, други спортни клубове в страната започнаха да излизат публично с информация за това какво всъщност се случва в държавата. В редакцията на Флагман пристигна Никола Абрашев, председател на Клуба по спортни танци в Поморие (КСТ), за да разкаже за състоянието на федерацията. Или федерациите?
Всъщност в България към момента броят им е две. Първата и оригинална – Българска федерация по спортни танци (БФСТ) е с отнет преди 4 години от Министерството на младежта и спорта лиценз за участие в състезания в страната, но пък с редица успехи в чужбина, където е призната на международно ниво. Втората, основана по-късно, носи името Българска федерация на клубовете по спортни танци (БФКСТ) и тя е лицензирана за България, но не може да участва в международни състезания. Ако звучи, абсурдно, има защо.
Всичко започва преди 4 години, когато изненадващо лицензът на БФСТ е отнет. Покрай това и всички клубове, членуващи в тази федерация, изпадат в шок, защото им е даден 6-месечен срок да се изнесат от обитваните от тях бази. Такъв е и случаят с Клуб по спортни танци – Поморие – един от най-успешните, ако не и най-успешният в страната, чиито спортисти са печелели и продължават да печелят международни състезания.
„В 6-месечния срок ни беше даден възможност да подадем отново документи, с които да получим безсрочен лиценз. Подадохме ги в срока, но от ММС нямаше отговор. Заведохме дело преди 2 години и половина и го спечелихме без право на обжалване. Решението е ясно – Министерството се задължава с разпоредба да ни отговори. Това и до днес не се е случило. Впоследствие заведохме дело, оспорващо и отнемането на лиценза, което също спечелихме. Българската федерация по спортни танци е единственият пълноправен член на Световната федерация и като такава е единствената в страната, която може да излъчва международни участници, каквито от висок ранг имаме много. Но не можем да участваме на национално ниво”, разказа Николай Абрашев. Той към момента е треньор в КСТ-Поморие и член на Управителния съвет на БФСТ – заслужена титла, предвид огромния брой световни успехи на негови състезатели. (ВИЖТЕ В ГАЛЕРИЯТА СНИМКИ ОТ РЕШЕНИЯТА НА СЪДА)
Каква е драмата
По думите на Абрашев, председателят на БФКСТ Георги Найденов е решил да „изчиства” от неговата федерация клубовете, които не са удобни. Нещо повече – към момента, клубовете, които членуват в БФКСТ са само асоциирани с федерацията и съответно нямат право на глас в общите събрания. Според Абрашев, Найденов на практика взима еднолични решения. Абрашев дава и два интересни примера за подкрепа, оказана от местната власт вместо от държавата.
Оказва се, че председателят на БФКСТ Георги Найденов е изпратил писмо до кмета на Поморие Иван Алексиев, с което го уведомява, че трябва да прекрати финансирането към КСТ-Поморие – отново подчертаваме, най-успешният клуб в страната – защото клубът вече не е член на БФКСТ. Вметка е, че доскоро е бил и това се дава като право от Закона – да членуваш в няколко федерации, но само в една, която притежава национален лиценз.
„Проведох среща с г-н Алексиев и му представих всичко, с което разполагам. Той оцени моята правота и ни защити. Остави ни да тренираме в базата на Община Поморие и лично се зае да прати писмо до Министерството на младежта и спорта. Получи отговор, който... не ми се коментира. Той се свърза лично и с тогавашния служебен министър Весела Лечева, която е била изненадана от случващото се и се е ангажирала да извърши проверка. Беше разпоредено, но се избра редовно правителство и тя беше сменена.
По аналогичен случай председателят на БФКСТ „удрарил” и спортния клуб в Несебър – единственият на територията на общината. „Кметът Николай Димитров тогава също се ангажира лично и застана на страна на клуба, защото не искаше да спира дейността му – в него членуват деца от всички детски градини, имат стотици танцови прояви всяка година и участия на концерти. Получи същият отговор от ММС. Но както и Алексиев, и той защити спорта. Крайното заключение е просто, че местната власт прави всичко да ни защитити, а държавата нехае. Интересува ги само да има отчетност за парите, отпуснати на БФКСТ”, коментира още Николай Абрашев.
В крайна сметка ситуацията с клубовете по спортни танци у нас се оказва много, меко казано странна. Имаме огромен брой елитни участници, които печелят златни медали на международни състезания. Те обаче не само не срещат подкрепа от държавата в лицето на ММС, но и биват ограничавани за участия в България заради разделянето на двете федерации. От друга страна действащата, лицензирана федерация в страната пък няма право да участва на международни турнири и се ограничава само с участия у нас.
„Защо?”, е може би най-коректният въпрос, който трябва да бъде зададен към Министерството на младежта и спорта.
Предоставяме право на отговор на засегнатите по казуса страни
24.08.2023 15:50:43