Община Поморие първа у нас въвежда нова схема за отпадъците – плащаш, колкото изхвърляш
Проектът е пилотен за България, от всички кандидати ЕС избра единствено община Поморие, подчерта с гордост кметът Иван Алексиев
Поморие е първата община в България, която ще има нов подход при събирането на отпадъците. Общината е единствената, одобрена от Европейския съюз, да стане част от пилотен проект за управление на отпадъците. Това каза днес кметът на града Иван Алексиев, който представи подробно плана с тема: „Холистичен подход за управление на отпадъците в прехода към кръгова икономиката“ в залата на Градска художествена галерия „Дечко Стоев“.
„Днес даваме старт на много важен за Поморие проект. В момента се плаща такса „смет“ на база на данъчна оценка и бизнесът е жестоко ощетен в тази посока. Много пъти сме обсъждали темата и сме търсели решение. Искаме да има равнопоставеност и кой колкото изхвърля, толкова да плаща. Проектът дава ново начало в дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване, сметопичстване на територията. Първата стъпка беше създаването на общинско предприятие, което вече функционира и заявявам отговорно, че градът ни вече е много по-чист, много по-подреден и съдовете за смет се подменят. С този проект смятам, че генерално ще решим проблема на общината с отпадъците“, посочи още градоначалникът Иван Алексиев.
Основната идея е да се въведе система за заплащане на услугата за битови отпадъци, за домакинствата и за бизнеса, на база на количеството изхвърляни отпадъци или „плащаш, колкото изхвърляш“. За целта ще се избере район от град Поморие, в който ще се използват най-съвременни IT технологии, като се ползва опитът на община Парма – Италия, където този проект е спомогнал за генералното решаване на проблема с отпадъците и замърсяването. Ще бъдат внедрени нови схеми за събиране на отпадъци от домовете, а така ще се повиши и ангажираността на жителите да практикуват устойчиво потребление, предотвратяване и разделно събиране на отпадъци.
Община Поморие е предвидила 3 030 299,42 лв. за реализиране на проекта, който ще бъде съфинансиран от ЕС по Програмата за околната среда и действията по климата (LIFE) с 1 818 179,64 лв. Той ще продължи 3 години – от 1.07.2023 г. до 30.06.2026 г. Идеята на Общината е намерила подкрепа в партньорите „Екобулпак България“ АД, „Теоремус“ ООД, Клуб „Икономика 2000“ и екологичната организация Zero Waste – Италия.