Сагата „Октопод“ и как Трактора бе оправдан за рекет и поръчкови убийства
Един от свидетелите бе нападнат с брадва, друг загина в катастрофа, трети са отказа от думите си
Делото „Октопод“ стартира на 10 февруари 2010 г., когато десетки маскирани и тежко въоръжени командоси обсадиха непристъпната „улица на командосите“ в столичния квартал „Кръстова вада“ и арестуваха Алексей Петров – Трактора и Антон Петров- Хамстера. По същото време бяха задържани и братята Дамбовци, за които се твърдеше, че са завзели заедно с Алексей Петров бизнеса с шлака и скрап на „Кремиковци“.
Дотогава Трактора се смяташе за недосегаем. Той имаше силно влияние в ДАНС по времето на Петко Сертов, а малко след парламентарните избори през 2009 г., спечелени от ГЕРБ, предаде на новия премиер Бойко Борисов загубени секретни документи от предшественика му Сергей Станишев. Благодарение на тях яростният опонент на Борисов - Станишев - стана клиент на прокуратурата и бе влачен по дела до 2016 г.
През 2010 г. МВР разби бандата за отвличания „Наглите“. Твърдеше се, че тя е похитила 13 богати бизнесмени и е получила 10 милиона лева откупи. Повечето арестувани бяха бивши автокрадци, близки до Антон Петров – Хамстера.
След акцията срещу „Наглите“ дойде ред и на операция „Октопод“. Тогава някои от жертвите изказаха подозрения, че Алексей Петров и Антон Петров са оркестрирали действията на Прокопи Културиста и бандата му. В дома на Хамстера бяха открити банкноти с номинал от 100 лева – част от откупа за свободата на един от отвлечените.
Ключов свидетел в процеса „Октопод“ беше Пламен Устинов, бивш служител на НСО и трети братовчед на Трактора. По думите му в съдебна зала Петров е поръчал четири екзекуции – на Васил Божков, Гриша Ганчев, Валентин Шотев и Коко Динев. Показанията му обаче предизвикаха само медиен шум.
Преди едно от заседанията по делото „Октопод“ Устинов беше нападнат от свои съселяни и посечен с брадва. Той оцеля, но оттогава за него не се е чуло нищо.
Същия ден друг ключов свидетел – банкерът Георги Цветанов, който твърдеше, че Петров го е пребил и принудил да му прехвърли част от бизнеса си, загина в автомобилна катастрофа.
След тези два трагични инцидента, друга свидетелка – Донка Митева, която бе заявила пред съда, че Трактора й отмъкнал апартамент от 250 кв.м. и опитал да я обезщети с „Мерцедес“, оказал се по-късно откраднат от дъщерята на Симеон Втори – княгиня Калина, се отрече от думите си. Тя обясни този обрат с това, че била подведена от прокуратурата.
Срещу Алексей Петров не бяха повдигнати обвинения за източване на „Кремиковци“.
По време на процеса „Октопод“ бяха отстранени по различни причини и прокурорът, и съдията.
Най-странна бе съдбата на бургаския магистрат Светлозар Костов, докаран в София с репутацията на прокурор, вкарал в затвора Митьо Очите. По време на процеса обаче той бе уволнен от Специализираната прокуратура.
На 9 ноември 2018 г. Алексей Петров и Хамстера бяха напълно оправдани.
Хамстера обаче не успя да се радва дълго на свободата си. През август 2021 г. той загина, след като падна с джипа си в 40-метрова пропаст в Рила планина.
На 7 декември 2022 г. застрахователна компания „Лев Инс“, на която Алексей Петров е съосновател, осъди МВР и прокуратурата за рекордно обезщетение – 82 300 000 лева заради сериозно увреден имидж и репутация покрай делото „Октопод“.
Източник „Уикенд“