Новият механизъм за разследване на главния прокурор май се оказа „шменти-капели“
ПК на ВСС, изглежда, си търси причини да го блокира, докато политическите сили странно си мълчат
В началото на юни влязоха в сила дългоочакваните законодателни промени, въвеждащи механизъм за разследване на главния прокурор и неговите заместници. Те предвиждат за ръководител на разследването да се назначава съдия.
Новият механизъм обаче се оказа, че засега не може да заработи, а от президентството дори изразяват подозрения, че той ще бъде „замразен“ за една година.
Депутати от ПП-ДБ неофициално признават, че има повод за притеснение, но по темата не се говори, изглежда, за да не се създаде нов проблем в „сглобката“ с ГЕРБ, към която се присъедини и ДПС.
Президентът наложи вето върху наскоро приети нови промени в Закона за съдебната власт, част от които касаят механизма за разследване на главния прокурор. То обаче бе отхвърлено вчера от правната комисия на Народното събрание със смущаващо мълчание.
По този повод Крум Зарков - доскорошен служебен министър на правосъдието, а понастоящем секретар на президента (по правните въпроси) написа във фейсбук: „Без обсъждане! Така депутатите от ГЕРБ, ППДБ и ДПС отхвърлиха в правната комисия ветото срещу закона, замразяващ механизма за разследване срещу главния прокурор. През май (тогава бе приет механизмът – б.а.) бе голямо “аху-иху”, а през август пак е тихо. Компромисът не е исторически. Тривиален е.“
Вчера в правната комисия думата по темата с ветото взе единствено Зарков. Никой депутат не му опонира. Дебат изобщо не се състоя, а само се гласува, което бе доста странно.
В понеделник в пленарна зала на извънредно заседание се очаква да се вземе окончателно решение по ветото на президента.
Държавният глава и неговият екип оспорват въвеждането на отделен механизъм за случайно разпределение на делата по отношение на главния прокурор и заместниците му. От там смятат, че би следвало да се използва стандартната система.
Президентът изразява опасения, че заради изискванията за създаване на съответна наредба и привеждането й в действие ще мине още една година – време, през което механизмът за разследване на главния прокурор и заместниците му вероятно няма да може да заработи.
„В същото време, доколкото първата процедура по определяне на съдия, който да изпълнява функциите на прокурор по разследването, не е приключила с неговото назначение във ВКП, законът не дава ясен отговор дали влизането в сила на новите разпоредби ще изисква повторно провеждане на случайния подбор и съответно изчакване на въвеждането на новата система. Отношението на прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет към назначаването на ad hoc прокурор не позволява да се изключи подобен прочит на закона от органа по неговото прилагане. Налице е неяснота и непредвидимост, което е отклонение от принципа на правовата държава (чл. 4 от Конституцията на Република България)“, се посочва още в мотивите на президента по ветото.
Припомняме, че 22-ма съдии обявиха съгласие да бъдат ad hoc прокурори, които евентуално да разследват главния прокурор или заместниците му.
На случаен принцип вече бе избрана и съдия Даниела Талева, която да се занимае със сигнал срещу Борислав Сарафов. Прокурорската колегия на ВСС обаче изненадващо отказа да я назначи за разследващ прокурор. Една от причините бе, че имало разминаване между Закона за съдебната власт (ЗСВ) и Наказателно-процесуалния кодекс (НПК) и неяснота дали механизмът важи само за главния прокурор или и за заместниците му.
Според президента и Крум Зарков Прокурорската колегия ще има подходен подход и по отношение на новите промени в ЗСВ. Тя просто ще търси повод да пази главния прокурор, като блокира новия механизъм за разследването му.
Депутат от мнозинството неофициално коментира пред „Флагман“, че аргументите на Зарков „имат основание, просто защото Прокурорската колегия (ПК) отказва да приложи закона и си търси извинение“.
Парламентът обаче скандално мълчи по темата. ПП-ДБ вероятно не искат да дразнят партньорите си от ГЕРБ и ДПС, които на практика управляват ВСС и Прокурорската колегия, както се видя за пореден път при отстраняването на Иван Гешев и инсталирането на Борислав Сарафов за и.ф. главен прокурор.
Опозицията в лицето на БСП, „Възраждане“ и ИТН също си траят, което не е изненада. Главният прокурор по традиция сериозно респектира въпросните политически сили.
Междувременно Конституционният съд (КС) бе сезиран от Гешев по отношение новия механизъм за разследване на обвинител №1. От ГЕРБ неколкократно са изразявали подозрения, че промените са противоконституционни, но въпреки това ги подкрепят. Т.е. няма да е учудващо, ако КС в крайна сметка след няколко месеца ги отмени. Така всичко ще започне от нулата, а новият механизъм ще се окаже просто едно „шменти-капели“, както се бе изразил лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.