Игри с виртуална реалност (VR): Завладяващи изживявания и виртуални приключения
Виртуалната реалност е нисша, в която целият свят се е вторачил и тръпне в очакване на нейното развитие. Тя навлиза стремглаво в онлайн хазартни платформи, каквато е Спин Сити, ежедневието, тренировъчни симулации и най-интересното - игри.
С най-прости думи, виртуалната реалност е компютърна симулация. Физически вие сте в комфорта на дома си или специализирано студио, а през вашия поглед се пренасяте в други светове. Секторът се развива стремглаво, а ползите, като приятно изживяване и откъсване от скучното ежедневие, се оценяват все по-високо от крайния потребител.
История на виртуалната реалност в игрите
Колкото и да не ви се вярва, виртуалната реалност не е от вчер ав полезрението на разработчиците на игри. Първоначално, тази технология бива приложена върху специални аркадни машини през 1960 г. По същото време се създава и Telesphere Mask, която предоставя изживяване в 3Д реалност. Ако трябва да сравним маската с нещо - това ще са очилата, които се разработват и днес, но вече в много по портативни и минималистични варианти.
Първите очила биват разработени през 90-те години. За съжаление, тогава те си остават само прототип, който не става достъпен за широката публика. Това продължава до 2015 г., когато се появяват първите напълно разработени очила за игра.
Към днешна дата, на пазара са налични множество очила за виртуална реалност, както и специални ръкавици, костюми и други атрибути за игра. Компаниите се цялата в това да правят виртуалната реалност все по-достъпна за обикновения потребител, както и по-компактна.
Развитие на игрите и графиката им
С развитието на технологията, няма как и игрите да не ги последват. Докато в самото начало на тази реалност можем да говорим само за базови аркадни игри с лоша графика - сега имаме на разположение цели светове. Игралните разработчици създават все по-детайлни, красиви и интерактивни игри, които потапят потребителите в пълното преживяване на VR.
Освен разнообразни и интересни, игрите трябва и да са подходящи за различните технологии на пазара. Разработването на все повече очила не помага на игралната индустрия в тази посока. Софтуерните разработчици трябва да се стремят да създават своите игри по такъв начин, че де да могат да бъдат играни на различни видове техника. Това е нелека задача, предвид, че очилата имат различни характеристики и параметри, което създава трудности в тази област.
Какви игри предпочитат потребителите?
Играчите изпадат в най-различни крайности, когато говорим за сюжета на игрите, които търсят. Това важи и за самата графика, някои играчи предпочитат прости форми и бързо развиващо се действие, а други цялостен сюжет и детайлни светове. Ето и някои от най-популярните игрови концепции, които се търсят на пазара:
-
Аркадни игри;
-
Мистерии;
-
Хорър;
-
Исторически.
Какво е бъдещето на виртуалната реалност?
Със сигурност, учените и разработчиците ще продължат да работят в посока развитието на тази нисша. Игрите ще стават все по-реалистични и интересни, което е голям плюс за играчите.
Едно от най-важните неща, което можем да очакваме, е достъпността на виртуалната технология. Към момента, очилата и оборудването могат да се купят от всеки, но само ако имате наличните средства. Подобни технологии са скъпи, което им пречи да се превърнат в масов продукт.
Според много проучвания, в един момент виртуалната реалност ще стане достъпна за абсолютно всеки. Ще можете да играете от комфорта на своя дом, като това няма да ви струва цяло състояние, както в момента.
Също така, в бъдеще ще се работи и върху портативността на дизайните, както и върху самата технология на костюмите, ръкавиците и дойстиковете. Разработчиците искат да олекотят дизайна, но и да оптимизират неговата ефективност. По този начин ще можете да се докоснете до едно невероятно преживяване, което наистина да се доближава максимално до реалния свят. Ще имате много по-голяма свобода на действие и интеракция.
Странични ефекти от игрите с виртуална реалност
Важно е да отбележим, че тази технология е създадена с цел забавление и полза. Продължителното използване на очила за виртуална реалност има своите негативни последствия. Сред тях са:
-
Гадене;
-
Световъртеж;
-
Главоболие.
Не е задължително да ви се случи, но е повече от вероятно ако не използвате технологиите по предназначение. Тялото ви не може да асимилира това, което то изпитва, което е седене, примерно, и това, което очите ви виждат. От там се случва объркване, което се отразява в неприятни ефекти върху организма.
Колкото и да се работи върху тази технология - шансът тези ефекти да бъдат напълно премахнати е минимален. Те не са толкова дело на самите очила, колкото ответна реакция на нашия организъм към нещо, което не може да асимилира правилно.
Заслужават ли си VR игрите
Обезателно отговорът ще е положителен. Тази технология напълно преобръща всичко, което сме виждали до момента. Вярваме, че много запалени геймъри ще оценят възможността на могат да “надникнат” в световете, в които играят от толкова много години.
Колкото и да си заслужава тази реалност, не всеки може да си я позволи. За това и са създадени много наземни зали, където можете да играете срещу определена сума на час. Това, към момента, е чудесна алтернатива, а бъдещето ще покаже дали технологията ще стане по-достъпна.