В най-новата пиар акция „дюни“, слава Богу, никой не слънчаса на къмпинг „Каваци“
Участниците в проверката бяха почерпени по кафенце и студена вода, която кой ще изпие накрая – още не можем да кажем
40 градуса на сянка стигна живакът вчера по Южното Черноморие. Нито африканската жега, нито тежката катастрофа, която блокира АМ „Тракия“ в двете посоки, обаче успяха да спрат най-новата пиар акция по известен на всички ни проблем, останал нерешен повече от 30 години. Никой до момента експерт не е определил ясно има или няма дюни на морските плажове „Каваците – север“ и „Каваците – юг“ в землището на Созопол, ама знае ли се, вчера можеше това да се реши… Ама за малко.
„Заповядайте на 26 юли, сряда, от 12 часа, на къмпинг „Каваци“, ресторант „Русалка“. Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов и работна група от експерти фитоценолози и експерти по брегова геоморфология ще направят посещение на терен, което ще постави началото на ново обследване на пясъчните дюни, разположени извън община Созопол, с цел определяне на вида и местоположението на дюните“, получиха медиите предния ден, докато съобщаваха новината за нечовешките горещини и как да не излизаме навън в наистина жежките часове. Давахме и безброй препоръки как да се предпазим от топлинен удар.
И макар че през „Каваци – юг“ и „Каваци – север“ са минали вече десетки експерти, комисии, работни групи и по-малки групички, до момента нито едно становище не е съвпаднало с предишните.
След 30 години ходене по мъките! Молят Европа да реши има или няма дюни на Каваците
Но да припомним малко хронологията
През ноември 2021 година първата експертна комисия казва, че пясъчните дюни са на площ от 786 кв. метра. И хоп – това решение е оспорено от Института по океанология. Така се стига до назначаването на втора комисия, която през месец юли 2022 година посочва, че площта на пясъчните дюни в обследвания район е 31 202 квадратни метра или дюните обхващат почти целия терен. В изготвянето на този доклад са участвали експерти от БАН, но експертният документ не стига до МОСВ и не е разглеждан от комисията за специализираните карти и регистри от ЗУЧК. Така се стига до назначаването и на трета комисия. Отново през миналата година, но през октомври, тя излиза със становище, в което намалява значително площта на дюните и казва, че те заемат територия от 11 410 кв. метра.
Последната експертна среща, за която Флагман.бг информира своите читатели, се проведе в МОСВ в края на април, а решението бе да се допитаме до учени от ЕС, които да дадат своето становище по заплетения казус. Така те уж щяха да влязат в ролята на арбитър и да вземат крайното решение.
Но… нов министър, нов късмет, както се казва
Вчера, в най-горещите часове от денонощието, когато институциите и лекарите препоръчваха да не прекарваме дълго време под парещото като нажежена фурна слънце, министърът на околната среда и водите Юлиян Попов и работна група от, както споменахме – фитоценолози и експерти по брегова геоморфология, посетиха къмпинг "Каваци". Там екоминистърът даде брифинг пред трима на път да слънчасат журналисти, експертите се разходиха, разгледаха и валидираха становище, че да – на това място има „сиви дюни“, но обследването продължава.
По думите на министър Юлиян Попов – дюните се местели, а с днешната проява всички заедно поставят началото на чисто новото, не знам вече кое по ред, обследване на пясъчните дюни, чисто нов процес. Ама как така? Цели 30 години този казус не получи своето решение, а стотици страници със становище, експертизи и брадати съдебни дела напомнят за това.
"Това е първо мое посещение тук в качеството ми на министър, но от десетилетия познавам това място и следя как се развиват нещата тук. Основната ми цел е да се срещна и разговарям с експерти и учени за проблемите, свързани с пясъчните образувания. Дюните са особен казус по принцип. Както знаете те се местят. Това естествено създава проблеми със собствениците, с картирането и т.н.", заяви пред журналистите министърът.
На въпрос каква е причината една комисия да казва, че на определено място има дюни, а друга – че на същото място няма, министърът отговори: "Дюните са динамичен феномен, така че това създава проблем. Другият проблем е, че има приватизация, продажби на собственост през годините".
Сериозен проблем с картографирането на дюните на плаж Каваци, становищата на учените си противоречат
Но и собствениците на въпросните парцели, около 30 души, също бяха дошли, за да покажат на поредния държавник, че и те за себе си са прави и очакват решение по заплетения казус.
„След като през 2016 г. е приет ОУП на община Созопол и минава през всички институции, тук е огледано и са издадени разрешителни за строеж. Мислите ли, че от 2016 г. досега дюните са се изместили и тук е станало дюни? Нося цялата схема на къмпинга, може да я видите“, каза Костадин Мархолев, който е добре познато лице в Созополска община и е сред собствениците на имоти. Мархолев държеше карта и огромна папка с документи в ръце, с които доказваше правотата си. Той призова да се даде разрешение за къмпингуване, тъй като това не нарушавало екоизискванията.
Не мога да ви отговоря аз, идвам тук, за да отговоря на себе си и да се запозная директно, довел съм експертите, отвърна му министър Юлиян Попов.
Но Мархолев настоя: „Едната комисия минала – казала, че всичко е дюни, втората пък казала за нашия имот, който е със сменен статут на земята и имам всички документи, но изведнъж това се зачертва всичко и в момента половината имот е дюна, а другата – не е. Сега, ако дойде комисията и пак каже – ми всичко е дюни“, попита риторично той.
Юлиян Попов коментира, че районът, който ще се обследва е картографиран назад през годините, но трябва да бъде актуализиран. Освен това има специални карти, има обща картография, различните слоеве трябва да се нанесат един върху друг. Комплексна е работата – като част от нея не е свършена, заяви министърът.
Министърът отговори, че всяка една защитена зона, е нещо, което трябва да бъде опазвано. Има различни категории, резервати, защитени зони, общи защитени зони. Ако експертите докажат, че това са дюни, обезвъзмездяването на собствениците на терени, които имат строителни разрешения назад във времето, е проблем, който не е решен достатъчно добре. Според мен трябва да стигнем до решение как да бъдат обезвъзмездени собствениците на имоти, които попадат в защитени зони. Тези терени подлежат на строг контрол, посочи министърът. Той информира, че действията по обследване на пясъчните дюни в къмпинг "Каваци" са предприети от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) в рамките на процедура за изменение на приетата специализирана карта на пясъчни дюни, разположени извън морските плажове „Каваци – север“ и "Каваци – юг“. Процедурата е инициирана от областния управител на област Бургас, който като компетентен орган е заявил изменение на специализираната карта и регистри.
Въпросът е как да запазим тези уникални територии, това наше богатство, каза пък на свой ред проф. Александър Ташев от Лесотехническия университет в София, който заедно с д-р Богдан Богданов от Института по океанология към БАН и доц. Ахинора Балтакова от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ извърши проверката.
Казусът на „Каваци“ засяга и интересите на около 30 собственици на земя, които искат да инвестират в еко къмпинг и да разположат на терените си каравани. От друга страна – държавните дюни трябва да бъдат защитени и запазени. Ясно е, че резултатът от проверката ще бъде атакуван в съда от тези, на които не се хареса... Как ще продължи този омагьосан кръг и кои ще са те – държавата или собствениците, предстои да разберем. В средата на септември ще научим какво са решили този път експертите след поредното обследване.
А добрата новина от вчера е – че никой не слънчаса. Участниците в проверката бяха почерпени по кафенце и студена вода, която кой ще изпие накрая – ние още не можем да кажем, експертите – също.
Мархолито и той там първа китка курдисан, опъва големите скици с трънките, хаха