Ще поскъпнат ли горивата след прекратяването на концесията на пристанище „Росенец“
Теменужка Петкова уверява, че това няма да се случи
Прекратяването на договора за концесия на пристанище „Росенец“ няма да доведе до покачване цената на горивата. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ бившият енергиен министър Теменужка Петкова.
„Държавата ще влезе в своите правомощия и ще упражнява тази дейност. „Лукойл“ може да бъде ползвател и ще си плаща съответните такси за това“, обясни тя.
Вчера беше предложено да бъде прекратена концесията на „Лукойл“ на пристанище „Росенец“, което беше прието на първо четене от депутатите от комисията по икономическа политика.
„В рамките на 48-ия парламент беше приет много важен закон, който е свързан с това да бъде транспонирано в българското законодателство изискването на регламент 833/2014, който е свързан с въвеждането на санкциите срещу Русия с оглед на агресията в Украйна. С новата наредба бяха направени промени в Закона за концесиите, в рамките на които се казва, че всички концесии, които съществуват с руски компании трябва да бъдат прекратени“, обясни Теменужка Петкова.
Тя допълни, че с този закон са дадени ясни указания на Министерски съвет да предприеме действие и в рамките на едномесечния срок да се прекрати концесията, но по думите ѝ това не се е случило от служебното правителство.
„Напротив, договорът продължи, те не са изпратили писмо до ЕК, сега с този закон, който внесохме се прави ясната заявка, че тази концесия трябва да бъде прекратена в едноседмичен срок от влизането в сила на закона“, обясни бившият енергиен министър.
„С новия законопроект държавата ще вземе концесията на пристанище „Росенец“ и ще упражнява тези дейности. Всеки, който желае да има достъп до тази инфраструктура, ще заплаща такса на държавата“, каза Теменужка Петкова.
След като водещият Златимир Йочев я пита как продажбата на оборудването от Белене ще повлияе на развитието на атомната енергетика, тя отговори, че България има ясна визия за това.
„Смятаме, че ядрената енергетика трябва да се развива и тя е един от основните фактори да постигнем климатична неутралност до 2050 година, тъй като тази енергия, която се произвежда от АЕЦ е чиста. Няма как да изпълним изискванията, без да развиваме своята атомна енергетика“, коментира Петкова.
„Заради войната в Украйна проектът АЕЦ „Белене“ е невъзможно да бъде реализиран. Поради това Народното събрание взе доброто решение да даде мандат на министъра на енергетиката, да проведе преговори и да се търси възможност за продажбата на реакторите в Украйна, където ще свършат добра работа“, добави тя.
Да ви подскажа, ако не се сещате! Всичките тия такси, ще се калкулират в цената на горивата, за да се избият от някъде и отново ще го отнесе крайния потребител!
..... Е, тоя който опъва таксите ще се облажи, ама това са подробности!