Какво е „Бриткойн” и защо е важно да стоим далеч от централизираните дигитални валути
Какво би станало, ако държавата решава вместо вас, как да харчите парите си?
Централната банка на Англия обмисля сериозно да „преструктурира” финансовата система в страната, въвеждайки дигитален паунд, чиято функционалност в момента се обсъжда под кодовото име „Бриткойн”. Колкото и да прилича обаче това работно заглавие на новата централизирана дигитална валута на Bitcoin – оригиналната криптовалута, толкова идеята зад нея се различава от тази на биткойна и системите зад него. Различията са основно в това кой ще управлява дигиталния паунд.
Спорът в обществото, ако може изобщо да се нарече така случващото се, е на изкуствената разделителна линия „за” и „против”, докато всъщност за някакво одобрение от страната на хората не би следвало изобщо да се говори. Причината за това е, че въвеждането на издавана от централна банка дигитална валута на практика слага край на финансовата свобода и независимост, и дава начало на дигитална технократична диктатура от икономически тип. Какво се има предвид?
Към момента все още имаме пари в кеш. Какво правим с тях е лично наше решение, а финалната транзакция в брой се „проследява” само от нас и от получателя на банкнотите – иначе казано, вие и трето лице знаете за какво са похарчени парите. Не така стоят нещата, когато пазарувате стоки с карта или по банков път. Тогава, за да стигнат парите от вас до получателя им, банката, с която работите, бива уведомена за това. Записва се точна дата, час, секунда, сума, повод, както и вашето име, името на получателя и всичко, с което банката разполага като информация за вас и него още от момента, в който се прави регистрацията на сметката.
И докато с това сме свикнали до известна степен и се съгласяваме с него, то съвсем "друга бира” са централизираните дигитални валути, които сега се обсъждат в редица държави по света, водени от Западния свят, но по идея на Китай. Случва се следното – Бриткойн се въвежда, кешовите транзакции изчезват, защото са „несигурни” (за кого, това е друг въпрос) и парите се издават от централната банка на хората като награда за техния труд. Всяка транзакция се проследява, всяко ваше действие става ясно за банките и по продължение на същия аргумент – и на държавата. Това е фатално.
Това означава, че вашата финансова стабилност вероятно ще зависи от това колко правилно се съгласявате с държавните политики и прищявки. Системата вече е въведена в омразния и авторитарен за Запада Китай. Комунистите там обичат да държат под контрол населението си и то явно също обича да бъде контролирано. Така например, ако пресечете накриво улицата, извън пешеходна пътека, в няколко китайски провинции ще получите автоматична глоба, която се изтегля от сметката ви без да имате право да контролирате процеса. За да се случва максимално флуидно този процес, във въпросните провинции е въведена система, извадена директно от романа на Джорд Оруел „1984”, при която всяко ваше движение се слети от комплексни мрежи от камери за видеонаблюдение, снабдени с алгоритми за лицево разпознаване, вързани към базите от данни на правителството. Чудесна формула. Ако решите втори път да пресечете накриво улицата, се ограничава правото ви на ползване на градски транспорт или междуградски превози. Ставате затворник на държавата.
Ако вземем същата система, вече услужливо разработена от братята китайци и я приложим в западното общество, стигаме до още по-големи кошмари. На „мода” в политиката в момента са идеите за климатичните промени (терминът бе услужливо променен от „глобално затопляне” в последните години), зелената енергия, енергийната ефективност и т.н. концепции, въведени след унищожаването на ядрената енергетика на Стария континент. Когато вашият портфейл е изцяло на разположението на банките, а те работят за държавата и съответно политиците, картината се променя рязко.
„Могат да направят така, че да можете да купувате месо. Че не можете да отидете на почивка без позволение. Ако мислят, че сте летели много в последната година, могат да ви ограничат възможностите за пътуване. Всичко зависи от това какво влиза в списъка на държавата в конкретния момент. А той ще се променя”, казва финансовият анализатор Сузи Уорд, която е един от многото експерти, които съзират в сегашните действия на Великобритания опит да се премахне финансовата независимост на гражданите. Тя подчертава още, че при сегашната система, ако държавата ви сметне за „неудобен”, лесно може да затрие банковите ви сметки. Но никога не може да ви ограничи от това да ползвате пари в брой. С нововъведенията, тази „пречка” пред тоталния контрол се премахва.
И ако мислите, че това са далечни процеси, спомнете си старата максима – всичко в България идва с 10 години закъснение. Но в модерния свят, заради скорострелното развитие на събитията и технологиите, това закъснение вече е значително по-малко. Към момента няма планове левът да бъде „дигитализиран”. Но пък няма и планове той да бъде съхранен за още дълго. Смяната му с евро, колкото и да не се харесва на една немалка част от обществото, изглежда неизбежна. А с това идва и неизбежното вкарване на страната ни в еврозоната и по прдължение – в дигиталното евро, което от повече от 2 години вече е на дневен ред в Европейския парламент и Европейската комисия.
Каква ирония... Едно време гледахме само руски филми, че и руска телевизия един ден, а сега "демократична" България забрани РТ! А другата тъжна ирония е, че тогава се смяташе, че от Свободна Европа се чува "истината". А истината е, че всичко е цирк и заблуда и всички, до един, са членове на една и съща престъпна шайка!
..... и Ви го пиша от години...
... Стойте си с глави в калта и "Честито"!...
... Честито робство, каквото не сте си и представяли някога, въобще!...
... Бъдете живи и здрави...
...и е добре на втория етаж да има "някой".