Какво се променя в България от 1 юли 2023 г.
От днес скачат цените на редица държавно регулирани услуги
Второто полугодие на годината започва за България с все още неприет бюджет. Това обаче не пречи на редица промени за обществото, в т.ч. поскъпване на ток, парно и топла вода, индексацията на пенсиите, неясно увеличение на тол таксите, промени в банковата сфера, които влизат в сила от 1 юли.
Със свое решение от петък Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди нови цени на електроенергията за домакинствата в България. Токът поскъпва средно за страната с 4.3% – като най-голямо е повишението за Североизточна България и абонатите на „Енерго Про“. В столицата и региона около нея цените на „Електрохолд“ са с 4.24% по-високи, а за Югоизточна България е най-скромно – клиентите на ЕВН ще плащат с 3.78% по-високи сметки.
Заповедта на бившия енергиен министър Росен Христов за включването на скъпия ток от ТЕЦ „Марица-изток 2“ увеличи цените в последния момент, предава economic.bg.
Парното също поскъпва от 1 юли, като това ще се усети с началото на отоплителния сезон след няколко месеца. Все пак повишаването на цените там е минимално с под 1% въпреки заявките на топлофикационните дружества в България за двойни и тройни повишения на цените на парното през новия регулаторен период. Най-много поскъпва топлинната енергия в Разград, а в Перник и Враца тя минимално поевтинява.
От 1 юли се индексират и пенсиите в България по т. нар. „швейцарско правило“. Увеличението е с 12% и прави минималната пенсия 523 лв., а социалната пенсия за старост – 277 лв. Актуализацията на доходите на възрастните хора обхваща малко над 2 милиона пенсионери.
Около 17 хиляди пенсии обаче няма да получат увеличение. Това са главно такива, отпуснати тази година, които подлежат на индексация за първи път догодина, както и пенсиите, които са ограничени от тавана. При индексацията не е предвидено той да се повишава, т.е. той остава на нивото от 3400 лв. От максималната пенсия са ощетени около 1000 души в България.
След 1 юли броят на пенсионерите с пенсионен доход под прага на бедността се свива от близо 700 хиляди на около 350 хиляди.
Детайлна справка обаче показва, че пенсиите вече са огромна тежест за държавния бюджет. От там вече се финансират около половината разходи за пенсии, а осигурителната система успява да покрие само другата половина.
Тол таксите също поскъпват от 1 юли, макар и не съвсем. От днес влизат в сила новите, по-високи цени за изминато разстояние за превозвачите. Заплашена от протести и недоволство, новата власт обаче даде заявка за отстъпки от новите по-високи тарифи, които да влязат със задна дата – отново от 1 юли.
Идеята е след влизане в сила на отстъпките по проекта представителите на бранша да могат да си получат средствата от държавата със задна дата от 1 юли, независимо, че от същата дата ще се въведе начисляване на новите такси.
Въпросното увеличение бе планирано да влезе в сила от 1 януари, но под предлог с инфлацията служебния кабинет на президента Румен Радев отложи това за 1 юли с очакване тежестта на решението да бъде поето от редовно правителство.
На банковия фронт
От 1 юли се повишават и задължителните минимални резерви по привлечените от банките в България средства от резиденти и нерезиденти от 10 на 12%. Това решение бе взето на Българската народна банка в края на април и е едно от най-агресивните в борбата на централната банка за ограничаване на рисковете от бурното кредитиране.
Очакванията са по-високите минимални резерви, които банките ще трябва да заделят, да доведе до по-бързо повишаване на лихвите в България и изземване на излишната свръхликвидност от финансовите институции.
Основната лихва
От 1 юли отново се повишава и основната лихва в България. Тя достига 3.12%, като за месец се отчита ръст от 0.16 пр. пункта. Процесът по повишаван на основната лихва започна през октомври 2022 г. – движен от повишенията на лихвените проценти на Европейската централна банка.
Повишаването на ОЛП отразява покачващите се лихвени проценти при реално сключените сделки от търговските банки.
Нивото на основна лихва, която винаги действа от първия до последния ден на съответния месец, няма пряко отражение върху лихвите по депозитите и кредитите в България. С увеличаването ѝ обаче расте законната лихва за забава както за физически лица, така и за бизнеси. Тя се формира като сбор от ОЛП и 10 пункта.
(явно без децата)
4746710 общо
2259911 мъже
2486799 жени
от тях около 2 млн са пенсионери,
от които пенсионерите с месечен размер от пенсии и добавки под линията на бедност са 672 870.... Няюа такава държава