Защо се вайкаме, а не се радваме на хилядите нередовни бюлетини
Смешен плач настъпи в държавата, когато ЦИК обяви, че 229 844 бюлетини, цели 6,4%, са недействителни. От тях 134 104 са просто празни. Снощи един тв-водещ и един строител на голф-игрища, който се подвизава в обществото като социолог, дълго разсъждаваха колко лошо е това за демокрацията у нас.
Аз пък, често казано, се радвам на тези недействителни бюлетини, защото мисля, че в голямата си част те са попълнени от неграмотни избиратели. Не виждам никакъв проблем един образован и интелигентен човек да се справи с гласуването – намира името на Димитър Николов, Павел Маринов, Валери Симеонов или който там си е избрал и го отмята. Всеки е играл тото, би трябвало да има опит в поставянето на кръстчета.
Това лесно упражнение обаче е непосилно за неграмотните. Просто си представям как някакъв избирател, от квартал „Победа“ или Горно Езеро например, който никога не е държал книга в ръцете си, прелиства дългата 85 сантиметра бюлетина и пъшка безпомощно, докато се опитва да гласува по съвест.
Знам много нелепи случаи. Преди две години, на парламентарните избори, една жена каза, че е тръгнала да гласува за президент. А в една избирателна секция раздавали на идващите под строй гласоподаватели оборотна връв – понеже не можели да четат, разпъвали връвта върху бюлетината и там, където тя свърши, поставяли кръстчето. Аз не мисля, че демокрацията в България ще загуби нещо от недействителните бюлетини на този тип избиратели.
В моментите, когато съм настроен еретично, си мисля, че смисълът на демокрацията е в това – милиони лоялни поданици пълнят всяка година държавната и общинската хазна с данъците си, а веднъж на четири години избират тези, които обещаят най-разумно да харчат техните пари – за образование, здравеопазване, култура, магистрали, индустриални зони, туризъм и т.н. Не смятам, че трябва да се вайкаме, когато човек, който цял живот не е платил и една стотинка данък, а основно паразитира на гърба на държавата, защото го мързи да учи и да работи, e гласувал недействително.
Знам, че моите тези ще разгневят много демократи, либерали и хуманисти, но аз мисля така и си го признавам. Затова – ако зависи от мен – винаги ще правя такива бюлетини, които да могат да се попълват само от образованите хора. Който се смята за онеправдан – моля, приятел, заповядай на училище да се изучиш. В Бургас кметът Николов ги ремонтира основно, всички имат нова дограма и вече не духа.
Да ама как да каже политическата подлога ,че тези хора не са гласували за неговата партиика...
Да ама как да каже политическата подлога ,че тези хора не са гласували за неговата партиика...
Подобни идеи има в Търновската конституция.
Колкото по-сложни избори, толкова по-добре