Украйна спира изцяло транзита на руски газ към Европа
Единственият действащ тръбопровод от Русия ще остане „Турски поток“ през България
Една от последните артерии, пренасящи руски газ към Европа, може да бъде затворена до края на следващата година, когато изтече договорът за доставка на Украйна с "Газпром". Това каза украинският министър на енергетиката Герман Галущенко в интервю за Financial Times.
Според него шансовете Киев и Москва да се споразумеят за подновяването на петгодишния транзитен договор, подписан за първи път през 2019 г., са малки – въпреки че маршрутът през Украйна представлява почти 5 процента от общия европейски транзит внос на газ, предава economic.bg.
Наистина не мога да си представя как би могло да бъде двустранно“, каза Галушченко, попитан дали Украйна би била готова да предоговори споразумението с Москва след миналогодишното нахлуване. „Мога да ви кажа, че подготвяме нашата система за съкращаване на доставките.“
Решението на Москва да намали доставките на газ за Европа миналата година предизвика енергийна криза, подклаждайки инфлацията и повишавайки разходите за живот в целия континент. Но докато някои маршрута бяха затворени, украинският тръбопровод е един от само двата, които продължават да доставят газ, макар и в намалени количества.
Според данни от енергийната консултантска компания ICIS, Австрия е разчитала на руски газ, минаващ през Украйна, за около половината от своя внос на суровината през май, докато в Словакия тръбопроводът е доставял 95%.
Министърът на енергетиката каза, че Европа ще бъде относително подготвена за по-нататъшно забавяне на доставките, след като трябваше да се адаптира към подобни съкращения в миналото чрез намаляване на търсенето и снабдяване с алтернативен внос, като втечнен природен газ.
Но това е първото потвърждение от Киев, че договорът, който е в основата на оставащите потоци от Русия през Украйна, вероятно ще изтече в края на следващата година.
Без украинския транзитен маршрут единственият тръбопровод от Русия, който все още доставя газ в Европа, ще бъде "Турски поток", който снабдява страни в югоизточната част на континента, преминавайки през България, и представлява малко под 3% от вноса на газ в Европа през май.
Въпреки че Галушченко предположи, че европейските политици може да пожелаят да предоговорят договора – както се случи през 2019 г., когато делегация на ЕС посредничи в тристранни преговори с Русия и Украйна – анализаторите казват, че това е малко вероятно предвид трудната перспектива за водене на преговори с Москва.
Европейската комисия отказа да коментира дали ще се опита да започне преговори с Русия за подновяване на договора.
Загубата дори на малък процент от доставките има потенциала да повиши цените в целия континент, като се има предвид стегнатостта на глобалните газови пазари, въпреки че се очаква доставките на LNG да нараснат бързо от 2025 г. със стартирането на големи проекти в Катар и САЩ.
По-рано този месец руският заместник-министър на външните работи Михаил Галузин каза, че решението да не се удължи споразумението за транзит на газ ще „нанесе удар“ на ЕС, докато Украйна ще „се простреля в крака, като загуби дивидентите от транзита“.
Европейските цени на газа скочиха повече от 10 пъти над нормалното си ниво през 2022 г., достигайки еквивалента на почти 600 долара за барел в петролно изражение, но оттогава паднаха рязко. Референтният TTF договор се връща към около 40 евро за мегаватчас – спад с почти 90% спрямо пика си миналия август.
Настоящият договор за транзит на газ беше подписан през декември 2019 г., сделка в последния момент, която дойде само 24 часа преди изтичането на предишното споразумение, осигурявайки потоците на руски газ през Украйна до 2024 г.
Съгласно сделката руската държавна енергийна компания "Газпром" се съгласи да изпрати минимум 65 милиарда кубически метра газ през 2020 г. и 40 милиарда кубични метра газ на година между 2021 и 2024 г. през украинския тръбопровод, което щеше да осигури на страната такси от транзит на стойност 7 милиарда долара.
Въпреки това Русия в момента доставя само около 12 милиарда кубически метра на година и Киев твърди, че Москва не го плаща въпреки договорното задължение да плати пълната такса за транзит, независимо дали са доставени договорените количества.
OMV, една от най-големите енергийни компании в Австрия, заяви, че ще бъде „в състояние да снабдява клиентите си дори без руски газ“, след като предприе действия, за да се подготви след нахлуването на Русия в Украйна миналата година.
Ако договорът изтече, "Газпром" технически все още може да изпраща газ през Украйна, като резервира капацитет чрез търгове, които неговият оператор на газопреносна система е длъжен да провежда съгласно европейските правила.
Трудно е да се види как се подновява договор, който нито една от страните не вярва, че другата е спазила, да не говорим по време на война между двете страни“, каза Лоран Русекас, анализатор в S&P Global Commodity Insights.
„Но на теория газът трябва да продължи да тече