Вдъхват нов живот на исторически сгради в центъра на Бургас, вижте как ще изглежда бившият бар „YES”
Инициативата на Община Бургас от последните няколко години за реконструкцията на старите здания в центъра на града започва да се увенчава с успех
Знакова старинна сграда в Бургас съвсем скоро ще бъде възстановена до предишното ѝ величие. Става въпрос за 3-етажната къща на ул. „Граф Игнатиев” №5 в самото историческо ядро на морския град, която от близо 20 години стои изоставена на произвола на съдбата. Буквално допреди няколко години тя бе в толкова окаяно състояние, а фасадата ѝ – до такава степен разрушена, че се наложи цялото здание да бъде „опаковано” в предпазни мрежи, за да не се стигне до инцидент.
Сега собственикът е наел ключова фирма от София, която има богат опит в реставрацията на подобни сгради в цялата страна и от близо месец екипи от художници, стенографи, реставратори и майстори работят по сградата на ул. „Граф Игнатиев”. Архитект Венета Иванова е изготвила проекта за това как ще изглежда фасадата след основния ремонт, а дейностите, които са спонсорирани със средства от Министерството на културата, вече са достигнали до такъв етап, че прогресът е видим с просто око. Макар и все още скрит зад предпазните мрежи.
В исторически план малко е известно за самата сграда преди 1929 г. Флагман достигна до информация, чрез „Стария Бургас”, че на втория етаж – там, където е терасата, е живяло в продължение на няколко години еврейско семейство.
Ясно е още, че по това време – между 1939 и 1943 г. къщата е била собственост на известния архитект Светослав Славов, който е помагал на Рикардо Тоскани за проектирането на храм „Св.св. Кирил и Методий” и още няколко знакови сгради в Бургас.
След 1944 г. къщата е национализирана и става държавна собственост на бившия „Жилфонд”. В нея са настанявани различни семейства, които не притежават имот. И така до 1994 г., когато пожар изпепелява голяма част от интериора и започва модерната история на зданието. По-младите бургазлии го помнят като бар „YES!” – рокаджийското място от 90-те години на миналия век, което просъществува до ранните години на 21 век – около 2002-2003 г.
Ремонтните дейности продължават и към момента. Поради естеството на работата на този етап не се налага те да бъдат прекратени заради лятото, тъй като не се вдига шум. Работи се основно по екстериорните детайли, които никак не са малко. От фирмата изпълнител довериха за Флагман, че за конструкцията се използват специални материали по виенска рецепта и крайният резултат е по-здрав от камък.
Това съвсем не е първата стара сграда в историческото ядро на Бургас, която живее нов живот след години разруха. По-рано днес кметът Димитър Николов показа обновената двуетажна постройка в самото начало на бул. „Алеко Богориди”, която вече е завършена след реставрацията ѝ.
За нея също няма много исторически данни преди 1944 г., но пък оттогава са изминали близо 80 години. Тя е била куклен театър, след това бинго и накрая кафене. Допреди 10 години там имаше игрална зала, след което животът на сградата привидно приключи. Докато по инициативата на Община Бургас за ремонт на фасадите на историческите постройки в центъра на града не дойде и нейният ред.
тях. За тях най-вървежният пенсионерски магазин.
Като стана дума за този район, какво стана с оня хостел, за който се писаха саги по едно време...? Разрухата продължава, ако се не лъжа.