Еврозоната е изпаднала в техническа рецесия през първите три месеца
Икономиката ѝ се е свила с 0,1 на сто
Еврозоната е изпаднала в техническа рецесия през първите три месеца на 2023 г., сочат данните на Евростат. Икономиката ѝ се е свила с 0,1 на сто през първото тримесечие спрямо периода от октомври до декември миналата година.
0,1 на сто е спадът, който бе регистриран и през четвъртото тримесечие на 2022-ра в еврозоната спрямо предходните три месеца. Две последователни тримесечия спад на икономиката се дефинират като техническа рецесия. Мнозина анализатори прогнозират, че забавянето може да се задълбочи през годината, тъй като потреблението е ударено сериозно на фона на все още високата инфлация и високите лихви.
През май Евростат публикува предварителни данни, с които на тримесечна основа бе регистриран минимален ръст, но преразглеждането се е наложило заради втората оценка на германската икономика – най-голямата в Европа. Отрицателен растеж за същия период е регистриран в Гърция, Ирландия, Литва, Малта и Нидерландия. На годишна база брутният вътрешен продукт в еврозоната се е повишил с един процент.
В целия Европейски съюз повишението е същото. По-рано през деня Националният статистически институт публикува данни, че по предварителна оценка за първото тримесечие българската икономика е нараствала с 2,3 на сто спрямо същия период на миналата година и с половин процент спрямо предходните три месеца.
Подобрението е драматично - през август на 2022 г. беше отчетен рекордно висок търговски дефицит от близо 66 милиарда евро, а сега през март вече се отчита търговски излишък от 25 милиарда евро. Общо подобрението е над 90 милиарда евро само за около половин година.
Интересно е, че подобрението не е само в Германия, но и в много други страни. Забележително е, че сред тези страни е Италия - която дълги години е сред най-проблемните икономики в Европа. Италия отчита рекордно висок търговски излишък за месец март - 7.5 милиарда евро. Според данни за последните 23 години на Института за международни финанси, Италия никога не е отчитала по-висок излишък през месец март.