Чертите на характера определят колко дълго ще живеем
Изследователите предполагат, че една от причините определена черта на характера да влияе върху продължителността на живота са особеностите на имунната система
Много изследвания показват, че чертите на характера влияят на качеството и продължителността на живота. Макар че почти нищо не е известно за механизмите, по които се осъществява подобно влияние. Група от учени, ръководени от катедрата по психология в университета в Лимерик, Ирландия, правят собствено проучване. Резултатите от него са публикувани в Brain, Behavior, and Immunity.
Изследователите предполагат, че една от причините определена черта на характера да влияе върху продължителността на живота са особеностите на имунната система. Когато тя е подложена на стрес и е прекалено активна, се повишава рискът от сериозно заболяване и преждевременна смърт.
В проучването участват 957 американци. Тяхната възраст в началото на изследването е около 59 години. Наблюдавани са в продължение на 14 години. Те са били тествани за пет черти на характера - добронамереност, съвестност, емоционална стабилност, общителност и интелигентност. Изследвана е и тяхната кръв.
След направения анализ става ясно, че при хората, които са получили най-ниски резултати по скалата за добросъвестност, което включва във себе си отговорност, благоприличие, организираност и способност за самоконтрол, има по-голям риск за живота. Резултатите показват, че при тях с 40% е по-висок рискът да не доживеят до старост, в сравнение с тези, които са показали по-високи стойности за това качество.
Изследването показва, че при по-съвестните хора се наблюдават много ниски нива на интерлевкин 6. Това е биомаркер, който отразява активността на имунната система и има отношение към развитието на свързаните с възрастта заболявания. Учените предполагат, че тази биологична особеност отчасти обяснява предразположеността на този тип хора към по-дълъг живот.