Глоба до 250 лв., ако не впишем наемател
Даваме данни и от паспорта на кучето за домовата книга
Глоба до 250 лева за гражданите и имуществена санкция до 500 лева за фирмите ще бъде налагана, ако собствениците на апартамента не впишат свой наемател или съквартирант в домовата книга на етажната собственост. Това гласят промени в Закона за етажната собственост, внесени за гласуване в парламента от служебния кабинет и изготвени от временния регионален министър Иван Шишков. Срокът за регистрирането на новите обитатели да бъде до 15 дни след нанасянето им в блока, предвижда проектът.
След приемане на нормативните изменения съседите ще бъдат задължени да вписват и животните, които подлежат на извеждане и живеят с тях, в книгата на етажната собственост на входа. За домашните любимци-кучета е задължително и вписването на номера от ветеринарния им паспорт.
Книгата на етажната собственост вече ще може да се води и електронно, въпреки че управителите продължават да са задължени да пазят и физически копия на протоколите от проведените във входа заседания. Дава се право на съседите да гласуват и неприсъствено, в срок от 7 дни от гласуването, като за целта трябва да подадат специална декларация, в която съобщават вота си, а документът може да бъде подаден и онлайн, но заверен с електронен подпис, какъвто повечето хора не притежават.
С промените отпада възможността собствениците на апартаменти, които не обитават за повече от 30 дни в рамките на една календарна година, да бъдат освободени от част от входните такси. Те вече задължително ще плащат всеки месец режийни за входа в размер на определената такса за един обитател, гласят още предложените промени.
В закона се предлага и възможност управителят на етажната собственост да получава възнаграждение за труда си, независимо дали в тази роля е някой от съседите или външна фирма. Въвежда се и ново задължение на съседите - да избират контролен съвет, за чиято работа също могат да плащат по собствено усмотрение. Задълженията на контрольорите ще бъдат да проверяват касата на входа поне веднъж годишно, като ще имат право да изискват от управителите разглеждане на финансовите отчети, приходите и разходите на комшиите по всяко време. Изборът на контролния съвет е за срок от 2 години, а месец преди края на мандата им трябва да предадат писмен отчет за дейността си. Управителят на етажната собственост ще е длъжен всеки месец да публикува на видно и общодостъпно място отчет за приходите и разходите за месеца.
Отпада изискването за регистриране на сдруженията на етажната собственост в общините, но за сметка на това те трябва да впишат данните си и да ги подадат до новия общ регистър, който ще се управлява от Министерство на регионалното развитие и благоустройството. Представителите на местните власти ще имат достъп до електронните данни, като ще могат да проверяват достоверността им и при необходимост за попълнени неверни данни да сигнализират до строителното министерство. Кметовете могат да бъдат глобени до 500 лева за неизпълнение на задълженията си по новите текстове на Закона за етажната собственост.
Нови правила
51 на сто от съседите достатъчни да решат за саниране
Оставят вратичка за злоупотреби
Ще се намали необходимият брой съседи, които могат да вземат решение да санират блока или да извършат основен ремонт на общите части, без да се интересуват дали комшиите им могат да платят своя дял от подобен голям разход. Това предвиждат промени в Закона за етажната собственост, изготвени от екипа на служебния регионален министър Иван Шишков. Досега изискването беше минимум 67 на сто от собствениците на идеалните части в етажната собственост да са съгласни, докато с промените ще са достатъчни 51 на сто.
Над 50 на сто от собствениците ще могат да вземат решение и да наемат частен управител на етажната собственост, за което ще плащат всички комшии, независимо дали са съгласни или не.
С промените се оставя и вратичка за още злоупотреби, тъй като се намалява кворумът за провеждане на заседания на етажната собственост. Сега е необходимо присъствието на собствениците на 67% от идеалните части, а предложението е да са достатъчни и 51 на сто. При това при липса на кворум сега законът позволява събранието да бъде проведено един час по-късно при присъствие на 33 на сто от съседите. С промените заседанието ще може да се проведе дори с двама комшии и да се вземат решения, които касаят абсолютно всички във входа.
Сред промените е и възможността парите, събирани от съседите, да се държат в банкова сметка на името на някой от тях, макар и със специално предназначение, което според експерти също би могло да доведе до злоупотреби.
Грози ги санкция в размер до 2000 лв. при нарушения
Професионалните домоуправители със застраховка
Плащат такса за вписване в регистър
Професионалните домоуправители, които съседите могат да наемат да управляват етажната им собственост, задължително ще са търговци, вписани в регистър към строителното министерство. За целта те ще плащат такса за вписване, след което ще получат право да упражняват дейност 5 години, предвиждат промени в Закона за етажната собственост. Освен това ще бъдат задължени да плащат за застраховка “Професионална отговорност”.
За да бъдат вписани в регистъра, професионалните домоуправители трябва да са еднолични търговци, неосъждани, да не са обявявали неплатежоспособност през последните 3 години, да не са лишени от правото да заемат материалноотговорна длъжност, да нямат задължения към хазната и да имат поне един служител на договор.
Домоуправителите, които извършат нарушения, са застрашени от санкция в размер до 2000 лв. Ако търговец извършва подобна дейност без регистрация, ще му се налага санкция от 500 лв. до 1000 лв., а при повторно нарушение тя ще бъде от 1500 лв. до 2000 лв.
Източник: Труд