Откриха реновирания Етнографски музей в Бургас (СНИМКИ)
Доведете децата да видят емоциите, спомените и изживяванията на хората от миналото на този регион, обърна се кметът Димитър Николов към директорите на училища и детски градини
С официална церемония и много емоции днес Бургас откри ремонтирания и реновиран Етнографски музей в центъра на града. Събитието се състоя на 150-годишнината от построяването на Бракаловата къща, където се помещава музея от близо 50 години. На откриването гости бяха кметът Димитър Николов, зам.-кметът по култура Дияна Саватева, председателят на Общинския съвет проф. Севдалина Турманова, видни историци, художници, общественици и граждани.
„Сградата през годините е била хотел, детска градина и е имала много функции. Но от 150 години, откакто е построена, такъв основен ремонт не ѝ е правен никога. Минахме през много, за да стигнем до тук. През 2017 г. започна проектирането, после дойде пандемията, след това инфлацията и ръстът в цените на строителните материали. Но успяхме. Сега тук, в сградатана Етнографския музей има не само обновена експозиция, но и цял комплекс от прилежащи постройки – етно кухня, открито кафене, както и две реставрационни ателиета”, каза в откриващата си реч директорът на Регионалния исторически музей Милен Николов. Той изказа благодарностите си към всички, участвали в проекта – от проектантите, през фирмата-изпълнител, но най-вече на Община Бургас в лицето на Димитър Николов, благодарение на който е стартирала цялата процедура.
Кметът пък се обърна към директорите на училища и детски градини. „Доведете децата да видят емоциите, спомените и изживяванията на хората от миналото на този район. Ние сме град с богати културни и енографски традиции и това трябва да се знае. Всичко тук, в експозицията, е обмислено до последен детайл и съхранено в оригинален вид. Нека те видят миналото, за да могат да градят бъдещето”, каза Димитър Николов.
Обновената сграда на Бургаския енографски музей е отворена за посещения от днес. С това се поставя ново начало на опазването на историческите традиции на региона, а част от експонатите вътре са не само красиви, но и единствени по рода си. Там можете да се запознаете с изложба на български традиционни костюми от всички етнографски групи в Бургаски регион – рупци, тронки, загорци, планинци, алиани и българи-преселници от териториите на днешна Гърция и Турция, както и да се потопите в бита на хорта в региона отпреди повече от век и половина.
Но ще напишете ли веднъж къде са 25÷30 % от отпуснатите средства за даден обект.
Завишени цени на материали и труд.
В Поморие е същото усвояване.
Чака се с нетърпение април месец и се почва асфалтиране, боядисване и прибиране на комисионни.
Свещеника какво осветяваше-
Кметчето или реновирания Етнографски музей!
Благодаря Ви, че отново ми показахте кметчето.
Липсваше ми !