Знаете ли какво е флекситарианска диета и как действа
Вижте повече за така нареченото гъвкаво вегетарианство
Знаете ли, че флекситарианската диета помага за постигане на баланс между здравето и устойчивостта на организма? Ако не сте чували за нея, може би трябва да знаете, че тя е един вид гъвкаво вегетарианство. Какво ще рече това? Ами, да включвате повече растителни храни в менюто си, като същевременно ядете месо, риба и млечни продукти. Тази комбинация носи множество ползи на тялото.
Флекситаризмът е ориентиран не само към подобряване на здравословното състояние, но и към намаляване неблагоприятните ефекти върху околната среда, причинени от консумацията на месо. Неговата основна цел е вместо хората да се отказват от любимите си храни, да ги хапват по по-балансиран и устойчив начин.
Флекситарианска диета – същност
Плодове, зеленчуци и зърнени храни стоят в основата на въпросната диета. За да говорим за гъвкаво веганство, трябва да сте наясно, че е позволено месото, но само понякога. От друга страна рибата е позволена без ограничения. За сметка на млечните продукти, които трябва да са от време на време. Колбаси, наденици и други подобни са забранени!
Флекситарната (флекситарианската) диета, която позволява периодична консумация на месо, риба и млечни продукти. И въпреки това влиза в графата растителни. Причината е, че основно се набляга на плодовете, зеленчуците, ядки, бобови и подобни. Тя също така позволява по-постепенно преминаване към растителни храни, за да се премине изцяло към вегетариански или вегански начин на живот след време.
Като цяло този начин на хранене е здравословен и устойчив, за да поддържа цялостното здраве и благополучие.
Как работи флекситарната диета?
Този гъвкав режим на вегетарианството позволява да регулирате честотата на консумация на месо според вашите хранителни нужди и предпочитания. Например, някои хора могат да ядат месо 2-3 пъти седмично, докато на други им е достатъчно веднъж седмично.
От решаващо значение е да сте наясно, че флекситарианската диета не включва непременно консумация на минимално количество месо. По-скоро набляга на храни на растителна основа, като същевременно позволява необичайна консумация на животински продукти.
Как да спазвате по-ефективно диетата?
Започнете, като включите повече растителни храни в менюто си. Добавете животински продукти повече като гарнитура или за вкус, а не за основа в чинията си.
Постарайте се да ядете поне една вегетарианска или веганска храна дневно. Това може да бъде за обяд, вечеря или и двете. Това е страхотен начин да увеличите приема на растителни храни, без да се чувствате прекалено ограничени в това какво ще консумирате.
Обърнете внимание на размера на порциите – важно правило не само за флекситарианската диета. Ако все пак решите да консумирате животински продукти, постарайте се да ограничите приема си и се уверете, че диетата ви е добре балансирана с достатъчно храни на растителна основа.
Планирайте занапред. Ако се налага да пътувате, трябва да планувате своите хранения по пътя или на мястото, на което ще отседнете. Ще ви е по-лесно да си приготвите нещо, което да носите със себе си. Или се консултирайте с местния ресторант, за да сте сигурни, че могат да ви направят това, което може да ядете.
Тъй като самата флекситарна диета е свързана с гъвкавост, не се притеснявайте, ако леко кривнете. Важното е да продължите постарому, а не да минете отново към вредните навици и да се откажете.
Флекситарианска диета – има плюсове и минуси
Основни предимства
Помага за контролиране на излишното тегло
Храните на растителна основа обикновено са с по-ниско съдържание на калории и мазнини от животинските продукти. Което може да помогне при отслабването или задържането на постигнатото перфектно тегло. Според проучвания, хората, минали на вегетарианска диета, участвали в клинични проучвания, са загубили значително повече килограми от тези, които са на невегетарианско меню.
Намалява риска от сърдечносъдови заболявания
Според проучвания приемането на вегетарианска храна намалява риска от Коронарна болест на сърцето и смъртността, свързана със сърдечносъдови заболявания с до 40%. Освен това вегетарианските хранителни навици са особено ефикасни по време на лечението и профилактиката на сърдечна недостатъчност и мозъчно-съдови заболявания.
В сравнение с невегетарианските диети, диетите на растителна основа са свързани с понижаване на кръвното налягане, нивото на липидите в кръвта и агрегацията на тромбоцитите, като по този начин подпомагат здравето на сърцето.
Флекситарната диета намалява риск от диабет
Според проучвания приемането на вегетарианска храна е доказано по-ефективно за намаляване на симптомите на диабет, отколкото конвенционалните лечения. В сравнение с меню, включващо седмично ядене на месо, доживотното придържане към вегетарианска диета е свързано със 74% по-нисък риск от придобиване на диабет, показват данни на Stylecraze.
Недостатъци
Ограничени възможности за хранене навън
За флекситарианците може да е трудно да намерят подходящи варианти, когато се хранят навън или са на почивка. Ето защо, ако не си готвят у дома и носят в кутия, където е възможно, ще им е трудно да се придържат към основните правила на диетата.
Липсват основни хранителни вещества във флекситарианската диета
За някои хора може да е предизвикателство да постигнат правилния баланс на хранителни вещества, особено ако нямат опит в планиране на храненията за повече от ден.
Флекситарната диета може да не осигури на тялото някои полезни вещества като желязо, калций и витамин B12, които обикновено се съдържат в животинските продукти. Проучванията показват, че вегетарианците и особено веганите, консумират средно по-малко протеини, йод и омега-мастни киселини в сравнение с тези, които ядат месо.
От друга страна този вид хранене може да е изключителен стрес за организма.
Може да насърчи прекаляването с продукти на животинска основа
Тъй като този не е строг режим, има потенциал някои хора да прекалят с яденето на месо, риба и млечни продукти, вместо да наблегнат на растителна храна. Това може да се отрази негативно на здравето им, вместо да доведе до търсения баланс и отслабване.
Този текст има информативен характер и не замества консултацията с диетолог за флекситарианството.
Източник: Tialoto.bg