Какви изводи за здравеопазването можем да си направим от приетия бюджет на НЗОК
Ще има ли промяна в качеството на предлаганата услуга? По-скоро не
Надзорният съвет на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК) прие бюджета за 2023 г., а общата сума на разходите надхвърля за пръв път в историята 7 млрд. лв. Но какво значи това? Да разгледаме числата.
Тазгодишният бюджет е с около 15% или 910 млн. лв. по-голям в сравнение с разходното перо през 2022 г. най-голям дял или над 50% от цялата сума се пада на болничната медицинска помощ – около 3.27 млрд.лв. После следват разходите за лекарства, които са около 30% от бюджета или 1.7 млрд.лв. Останалата сума е фиксирана за първична и специализирана медицинска помощ, дентални услуги, медицински изделия и медико-диагностични изследвания – общо около 470 млн.лв.
За последните 5 години ръстът в годишния бюджет на НЗОК е в размер на около 2.7 млрд. лв. Ето го нарастването графично:
Съществена промяна в сравнение с предходни години няма, освен в сумата, която расте по една или друга причина стремглаво нагоре.
Това на практика означава, че промяна няма да има и в начина, по който работи системата.
Не се предвиждат реформи в механизмите на плащане. Лимитите в болничните и извънболничните остават същите и се определят по същия начин.
За крайния потребител – за хората, това означава в общи линии, че няма да има и промяна в качеството нито на медицинската помощ, нито на услугите, предлагани от българското здравеопазване.
Ние сме си виновни