Децата от ЦНСТ в с. Атия и созополското училище ще се грижат за дръвчета и храсти - подарък за Седмицата на гората
Красивите туи са подарък, който беше предоставен от директора на горското Илия Ингьозов
Нови дръвчета посадиха днес в двора на Центъра за настаняване от семеен тип децата със специални нужди, заедно със зам.-кмета на Община Созопол Тодор Дамянов и служители от ОП „Общински гори и озеленяване“. Красивите туи са подарък, който беше предоставен от директора на горското Илия Ингьозов. Поводът е Седмицата на гората, в която предприятието предоставя дръвчета, които се засаждат в дворовете на различни детски и учебни заведения в общината. Така, освен, че се облагородяват пространства, предназначени за деца, самите те се учат да опазват природата.
Г-н Ингьозов донесе на децата в дома и още подаръци - лакомства, моливи, скицници, книжки за оцветяване, грамоти и специални дървени медальони, на които възпитателите в центъра написаха имената на всяко дете.
Обитателите на дома посрещнаха с радост гостите. Освен празника, който те създадоха в центъра, те получиха и много внимание. По-малките прегръщаха посетителите, а по-големите помагаха при засаждането на дръвчетата. Най-срамежливите се опитаха да благодарят с усмивки и грейнали очи.
Брат и сестра на 20 и 21 години активно се включиха в процеса по засаждане на дръвчетата и дори поискаха да им дадат още работа. Друго, по-малко дете, се зае с отговорната задача да полива новите растения. В двора на центъра вече има обособена цветна градинка, за която децата също се грижат.
Над 70 броя лигуструми пък бяха засадени в двора на СУ „Св.св.Кирил и Методий“- гр. Созопол. Инициативата отново е на общинското горско предприятие, подкрепена от Община Созопол и ръководството на училището.
Главни действащи лица бяха природолюбителите от VI-ти клас, които членуват в клуб „Млад еколог“, които с много интерес изслушаха инж. Янгьозов. Той им разказа за дейността на лесовъдите, за горските видове и за растежа на лигуструмите. Ентусиазирани те засадиха младите фиданки, след което ги подкастриха, за да ускорят техния растеж и да се превърнат те в красив жив плет.
За старанието си те бяха наградени с грамоти, дървени медальони и тематични горски енциклопедии.