България гласува за 49-ото Народно събрание
Изборният ден в една от секциите в Бургас не може да започне заради проблем с машин
Днес, 2 април, България провежда предсрочни избори за 49-ото Народно събрание. Изборният ден в една от секциите в Бургас не може да започне заради проблем с машина. Устройството не отчита една от флашките, съобщава Нова телевизия. „Имаме затруднение при стартирането на машината. Изписва необичайно съобщение. Ще пробваме отново и ако не се получи ще получим съдействие от страна на фирмата-представител”, обясни председателят на 163-а секция в града. В Бургас право на глас имат близо 363 000 души, секциите са 744, като 594 са с право на машинно гласуване.
Първи отвориха секциите в Оукланд и Крайстчърч в Нова Зеландия - 22:00 часа българско време на 1 април (7:00 часа на 2 април местно време). Заради часовата разлика изборният ден зад граница ще приключи най-късно в Сан Франциско и Калифорния, САЩ - в 6:00 часа българско време в понеделник - 3 април.
Изборният ден на територията на страната започна в 7 часа сутринта и ще приключи в 20 часа вечерта. Ако пред секциите останат избиратели и след този час, гласуването може да бъде удължено, но най-късно до 21 часа, като членовете на секционните комисии събират личните карти на негласувалите избиратели.
Къде да гласуваме
Справка за адресите на избирателните секции в България може да бъде направена на сайта на ГД ГРАО. Най-лесно това става чрез въвеждане на ЕГН, но може и чрез адрес (проверката – тук). За София същото може да се направи и на изборния портал на Столична община (тук), където може да се открие не само своята секция, но и броят на останалите избиратели в нея, начинът на гласуване и дори дали на същия адрес има мобилна секция за избиратели с трайни увреждания.
На избори в страната се гласува само по постоянен адрес. По настоящ адрес можем да гласуваме, ако предварително сме подали заявление за това в установения срок – а той отдавна изтече. Също така, ако някой е обявил пред властите, че ще гласува по настоящ адрес, но в изборния ден се появи в секцията си по постоянен адрес, няма да може да гласува. Обратното е нарушение, което впоследствие се разследва от прокуратурата.
Адресите на секциите в чужбина са публикувани на сайта на външното ни министерство (списъкът – тук). Ако избирателят предварително е подал заявление за гласуване, тогава ще може да намери името си в избирателния списък на предпочетеното от него място за гласуване. Ако не е подал такова, тогава ще трябва да попълни декларация, че не е гласувал и няма да гласува на друго място. Важно е да се знае, че за тези избори няма да се изисква избирателят да попълва декларацията на място в секцията. Това означава, че може да отиде да гласува с предварително попълнен документ.
Кандидатите за парламента – кой къде се състезава
На вота се съревновават 5621 кандидати, издигнати от 15 партии и 7 коалиции. Двама са независимите претенденти за Народното събрание, издигнати от инициативни комитети
Хартиеената коалиция.