Ще живеете ли дълго: Столетниците веднага се забелязват по няколко признака
Учете повече, живейте по-дълго
Изследователите са открили, че гените, отговорни за метаболизма на желязото в организма, са свързани с дълголетието. Освен това те идентифицираха части от генома, които добавят няколко години към човек. Високите нива на желязо в кръвта съкращават живота, твърдят британски и германски изследователи. И ако съдържанието на този микроелемент в организма остава в рамките на нормалното, свързаните с възрастта промени, напротив, се забавят.
Известно е, че желязото влияе върху способността за борба с инфекциите. При много заболявания, свързани с възрастта, като болестта на Паркинсон или увреждане на черния дроб, се фиксират твърде високи или твърде ниски количества от този микроелемент. Ето защо, учените предполагат, че метаболизмът на желязото е важен фактор за склонността към дълголетие и здраве в напреднала възраст. Това се потвърждава от анализа на огромен масив от генетични данни, получени от отворени международни бази данни.
Оказа се, че свързаните с тези показатели ДНК участъци влияят и на метаболизма на желязото. Според авторите на работата, техните резултати обясняват защо прекомерната консумация на богато на желязо червено месо корелира с риска от свързани с възрастта заболявания, по-специално сърдечно-съдови заболявания. Учените не изключват факта, че лекарство, което регулира нивото на желязо в организма, може не само да добави няколко години живот, но и да осигури здрава и активна старост.
През 2015 г. американски и италиански експерти, след като проучили данните на осемстотин души над сто и пет хиляди над 90 години, са идентифицирали четири гена за дълголетие: CDKN2B, свързан с регулирането на жизнения цикъл на клетките, SH2B3, ABO, които определят кръвната група и един от HLA гените, отговорни за имунната система да разпознава собствените си клетки.
Четири години по-късно международен екип от учени описва 12 региона на генома, различни варианти на които корелират с продължителността на живота. Това били предимно области, които формират предразположение към сериозни заболявания, по-специално сърдечно-съдови и диабет тип 2, както и заболявания, които възникват поради тютюнопушене.
В същото време гените, свързани със злокачествени тумори, които не са свързани със зависимостта от тютюна, нямат значителен ефект върху продължителността на живота. Освен това, ефектът от определени генетични вариации се променя с възрастта. Някои представляват опасност за младите, други - едва след 60-70 години. Според работата на американските лекари, светогледът на човека също влияе върху продължителността на живота.
След като проучили данните на 1500 мъже и около 70 000 жени, експертите установили, че най-оптимистичните - това е установено чрез специални тестове - по правило живеят с 11-15 процента по-дълго. Това може да се обясни с факта, че веселите хора по-рядко страдат от сърдечно-съдови и белодробни заболявания. Освен това, те са по-склонни да се придържат към здравословен начин на живот. Друг фактор, предполагат авторите, е самочувствието на оптимистите. Те реагират по-малко емоционално на трудни ситуации и се възстановяват по-бързо от стреса.
Учете повече, живейте по-дълго
Важно е и нивото на образование или по-скоро генетичната предразположеност към него, смята международен екип от учени. Според различни източници, наследствеността на тази черта се оценява от 20 (при молекулярно-генетични изследвания) до 60 процента (при сравняване на успеха на близнаците). Въз основа на информация за двеста хиляди европейци е установено, че колкото по-висок е така нареченият полигенен резултат - набор от генетични варианти, по които биолозите определят жаждата за знания, толкова по-дълго живее човек.