Прокурор Даниел Илиев от Добрич с втора публикация в списание "Общество и право"
Изданието, което е трибуна на правната мисъл в България, за пореден път оцени високо труда на една от младите надежди на държавното обвинение в града
Говорителят на Районната прокуратура в Добрич прокурор Даниел Илиев с втора публикация в престижното юридическо списание „Общество и право“. Изданието, което е трибуна на правната мисъл в България, за пореден път оцени високо труда на една от младите надежди на държавното обвинение в града.
Даниел Илиев е докторант по наказателно право във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“. Темата, по която работи, е „Престъпно управление на моторно превозно средство в хипотезата на чл. 343в, ал. 3 от Наказателния кодекс“.
В публикацията прокурор Илиев отчита, че в Наказателния кодекс и в Закона за движение по пътищата съществуват идентични състави на едно и също деяние. Това, според неговото изследване, поставя проблеми пред съдебната практика, тъй като в единия случай съдилищата квалифицират извършеното като престъпление, а в другия – като административно нарушение.
„Налице е пълно съвпадение между съставите. Това създава противоречива съдебна практика, в резултат на което в единия случай деецът се третира като нарушител, а в другия – като престъпник. Това нарушава принципа на законоустановеност на престъплението и наказанието, прогласен в Конституцията на Република България“, според изследването на прокурор Илиев.
В статията той застъпва разбирането, че деянието, което е криминализирано в Наказателния кодекс, не разкрива типичната за престъпленията обществена опасност.
Чл. 343в, ал. 3 от Наказателния кодекс текстът е „който управлява МПС в срок на изтърпяване на принудителна административна мярка“, в Закона за движение по пътищата – в чл. 177, текстът е същият., едното обаче е престъпление, а второто – административно нарушение.