Мързеливо ръководство за влизане във форма
Вижте кой е нужният минимум движение, с който можете да постигнете резултати
Учените са открили, че дори и най-устойчивите на изпотяване сред нас – онези, които мразят спорта от дъното на душата си, все пак имат шанс да подобрят здравето си. Има някои варианти да се спазва минимална фитнес рутина, която обаче все пак да върши работа.
Всички сме наясно, че за да бъдем в добра физическа форма, а и за да поддържаме това хубаво тяло, си е работа само по себе си. Има хора, които винаги намират време да спортуват, защото това е приоритет в техния живот (било то от суета или от загриженост за здравето им).
За щастие, експертите са открили, че дори и най-мързеливите хора могат да полагат някои леки усилия за добрата си форма, които да им се отблагодарят след време. С тези малки усилия човек може да повиши силата си, да подобри здравето на сърцето си и да подобри баланса на тялото си.
А ето и най-мързеливия наръчник за това как да влезете във форма:
1. Правете поза „фламинго“
Има много доказателства, че упражненията, които включват малко сила и баланс, са най-полезни за тялото. Можете да заставате на един крак (като ги редувате) за по една минута в поза „фламинго“, например докато си миете зъбите сутрин. Така че няма нужда да си взимате карта за фитнес зала. Наистина, изследователите са открили, че способността да се стои на един крак за десет секунди е свързана с продължителността на живота при хора на средна възраст и по-възрастни.
Повечето хора след определена възраст спират да могат да запазват равновесие, когато стоят на един крак и нямат опора. А според експертите това повишава риска от смърт в следващите 10 години с 84 процента (по различни причини).
В общи линии, ако можете да стоите на един крак в поза „фламинго“ – това е много добър знак за това в каква форма се намира вашето тяло.
2. Шестдесет секунди силови клякания
Една минута клекове е достатъчна, за да направите положителни промени, защото това е едно много добро упражнение. Клековете запазват мускулната маса и силата на краката и подколенните сухожилия, но е важно да правите клековете с правилна стойка за максимални ползи. Клековете не само ще подобрят силата на краката ви, но и ще ви помогнат да поддържате добра стойка и най-вече – гърба си изправен. Те са много добро упражнение за цялото тяло.
Опитвайте се всеки ден да правите пълни клякания, при които слизате възможно най-ниско поне една минута. Това упражнение увеличава сърдечната честота и стимулира производството на човешки хормон на растежа (HGH), който помага да се върне протеинът обратно в нашата чиста тъкан. Това предизвиква повишаване на метаболизма, което пък продължава дълго след самото упражнение.
3. Потапяне/плуване в студен басейн
Плуването в студена вода не е за всеки, но какво ще кажете, ако трябва да останете само няколко минути, за да се възползвате от предимствата на по-ефективното изгаряне на мазнини? Д-р Сузана Соберг, датски учен, специализиран в метаболизма и стреса, има убедителни доказателства, че само 11 минути плуване в студена вода седмично (на няколко кратки серии) върши отлична работа за тялото ви.
4. Направете 20 скока от радост
Правенето само на 20 скока с повторения на ден може да увеличи костната ви маса и силата ви. Тоест, ако искате по-здрави кости, защо да не подскачате малко нагоре-надолу, докато гледате любимия си сериал? Според скорошно проучване на университета Чукио в Япония, скоковете стимулират растежа на костите.
5. Малко йога за по-здраво сърце
Йога е мощна, защото модулира и балансира нервната система, понижавайки кръвното налягане. Не става въпрос да правите часове наред изтощителни пози от вида „куче“, „дърво“ и др. Достатъчно е само 15 минути на ден да правите стречинг в три вида маневри – разтягане, задържане на позата и накланяне на главата. Докато се разтягате, вие всъщност насърчавате тялото си да влезе в състояние на релаксация.
Междувременно свиването и отпускането на мускулите, докато задържате поза и я отпускате, също увеличава релаксацията, а йога позите, които включват накланяне на главата напред и назад, задействат автономни коригиращи механизми, които помагат да регулирате реакцията си на стрес и могат да добавят успокояващ ефект.
6. Разхождайте се с бързо темпо поне веднъж месечно
Проучване на UCL, ръководено от д-р Сара-Наоми Джеймс, установи, че физическата активност поне веднъж на всеки четири седмици (в идеалния случай през целия ви живот) е свързана с по-добри когнитивни функции на по-късен етап от живота. Ако не си падате по джогинга, тениса и плуването, то поне веднъж месечно можете да си правите интензивна, дълга разходка.
7. Почиствайте дома си с прахосмукачката
Експертите са убедени, че хората, които се отдават на повече от 15 минути чистене с прахосмукачка, тупане на килими и смяна на чаршафи в седмицата, всъщност са сравнително физически активни. Изследователи от UCL и Университета в Сидни открили, че само три или четириминутни изблици на енергична активност през целия ден – например игра с деца и домашни любимци, носене на тежки покупки от магазина, бързо изкачване на стълби, ходене по нанагорнище, тичане към гарата – е свързано със значително по-нисък риск от преждевременна смърт.
Достатъчни са ви много малки дози енергична активност на ден, които могат да подобрят сърдечно-респираторната годност, което е жизненоважен показател за дълголетие.
Източник: Tialoto.bg