Изкуственият интелект преодолява нови граници: Вълнение, но и тревога след пускането на GPT-4
Опасенията за контрола над изкуствения интелект продължават да растат, докато AI технологиите напредват все повече
След пускането на GPT-4 тази седмица, новият мултимодален модел на OpenAI, който приема комбинация от изображения и текст, за разлика от само текстовите входни данни на ChatGPT, хората по целия свят се възхищават на резултатите от новата платформа при изпълнение на разнообразни задачи, като създаване на работещ уебсайт, базиран на проста скица, постигане на по-добри резултати от хората в редица стандартизирани тестове или писане на код.
Но, както отбелязва Феликс Рихтер от Statista, докато хората едва започват да разбират възможностите и ограниченията на изкуствените интелигентни модели като ChatGPT и сега GPT-4, все повече се изразява загриженост относно това към какво бързите напредъци в AI могат да доведат.
„GPT-4 е вълнуващо и страшен“, написа колумнистът на New York Times Кевин Руз, добавяйки, че има два вида рискове, свързани с AI системите: добри, т.е. очаквани, планирани и предотвратявани и лоши, т.е. такива, които не можем да предвидим. „Колкото повече време прекарвам с AI системи като GPT-4“, пише Руз, „толкова по-убеден съм, че знаем по-малко от половината от това, което предстои.“
Според прогнозите на Ipsos Global Advisor за 2023 г., много хора споделят резервите на Руз относно изкуствения интелект. Според проучване, проведено сред 24,471 възрастни от 34 страни, средно 27% от участвалите във всяка страна смятат, че е вероятно „полуядяла“ AI програма да предизвика проблеми по света през тази година, като в някои страни като Индия, Индонезия и Китай степента на тревога от AI е значително по-висока.
Интересно е, че делът на изразяващите своите опасения относно потенциала на AI да излезе от контрол е почти непроменен от предишната година. С оглед на значителните промени в технологията през последните месеци, ще бъде интересно да се види как това ще се промени напред.
Капиталистическия модел изисква постоянен растеж, но тъй като това е невъзможно да се направи в една лимитирана среда - те трябваше да представят на наивните си клиенти нещо ново.
Пребоядисването на стари неща вече не работи толкова добре , и клиентите се усетиха че ги будалкат. Трябваше нещо ново.
А това е AI . Посредствена апликация , чиято "интелигентност" се състои да сумира и използва това което хората знаят и понеже "разсъждава" в комбинативна вдумерна плосткост и се отдава да го прави бързо, и на пръв поглед ефективно.
Ако бе само това - щеше да е безобидна апликация без последствия. Но те са решили да го използват навсякъде за да накарат клиентите да снясят повече. Всичко е за пари. А подход при който парите са водещи и определящи не вещае нищо добро за хората. Не самото AI е проблема, а този който стои зад него.
Izbiratelite na zaharna fabrika , stolipino
I drugi oblasti s mnogo IT specialisti sabrani na edno mqsto