Еколози от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ за поредна година проведоха уроци по опазване на биоразнообразието
ЛУКОЙЛ е компания, която работи в над 30 страни по света, на четири континента и навсякъде поддържа високи екологични стандарти
Над 300 деца от пет училища в общините Бургас и Камено се потопиха в чудния свят на животните и растенията с еколозите на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД. Четвъртокласниците от ОУ „Найден Геров“, ОУ „Климент Охридски“, ОУ „Антон Страшимиров“, ОУ „Христо Ботев“ – кв. Долно Езерово и СУ „Христо Ботев“ – град Камено с интерес слушаха разказа за местообитанията на планетата Земя и за това как животните и растенията се приспособяват към условията, в които живеят. Човекът не винаги е добър стопанин на планетата и редица човешки дейности, вярвания и предразсъдъци водят до унищожаване на местообитанията и изчезването на някои видове. И тук на помощ идват еколозите, които със своите знания, умения и опит, прилагайки съвременни техники и технологии, инициират и изпълняват дейности по възстановяване на нарушени местообитания, увеличаване числеността на популации на застрашени от изчезване животни.
ЛУКОЙЛ е компания, която работи в над 30 страни по света, на четири континента и навсякъде поддържа високи екологични стандарти. Еколозите на ЛУКОЙЛ работят по множество проекти за намаляване на въздействието на производствената дейност върху околната среда, подобряване на екологичната обстановка и съхраняване на природата.
Децата научиха, че на територията на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД комфортно живеят много видове животни, част от тях защитени: лисица, заек, таралеж, белка, пъстър пор, голяма бяла чапла, ибис, двата вида сухоземни костенурки (шипобедрена и шипоопашата), няколко вида прилепи и сови, бързолети, папуняк, авлига, черешарка и много, много други, сред които и най-малкият бозайник в Европа – етруската земеровка, която тежи не повече от 2 гр.
През 2014 година в „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД бе открита единствената в страната естествена колония на белошипа ветрушка – вид, който е смятан за изчезнал от територията на България от 50 години. Заедно със специалистите от природозащитната организация „Зелени Балкани“ еколозите на предприятието разработиха план за запазване и увеличаване на колонията и от четири гнездящи двойки в момента числеността на соколчетата е достигнала 10 двойки. През 2018 г. една от женските ветрушки беше уловена, маркирана с цветни пръстени и ѝ беше поставен сателитен предавател, отразяващ местоположението на птицата. По този начин еколозите успяха да разкрият местата на ловуване на колонията и миграционният им път до топлите страни в Централна Африка и обратно до родния Бургас.
Откритите уроци по биоразнообразие станаха традиция, която еколозите от „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД с удоволствие поддържат, защото срещите с децата и техният неподправен интерес към света на дивата природа ги зареждат с оптимизъм, че бъдещето на планетата ще бъде в сигурни ръце.