Фалитът на Silicon Valley Bank удря технологичните стартъпи по целия свят
Колабиралата американска банка е обвързана много с глобалната екосистема на стартиращите фирми
Малко след като стартиращите компании в Калифорния започнаха да теглят масово парите си от закъсалата Silicon Valley Bank, предприемачи в други части на света също се събудиха тази новина.
Около 90% от парите ни бяха в SVB“, каза Сам Франклин, главен изпълнителен директор на базираната в Лондон стартираща фирма за набиране на персонал Otta, специализирана в намирането на технологични таланти.
През уикенда той е бил принуден да започне трескаво търсене на начини да плати на служителите си в края на месеца.
В Хонконг Флориан Симендингер, съосновател и главен изпълнителен директор на компанията за носими устройства Soundbrenner, пропусна началото на паниката в Калифорния около SVB Financial Group миналата седмица, но бързо разбра за нея, предава economic.bg.
Какво? Шегуваш ли се с мен? Моята банка?“, каза той. „Вече не можехме да влезем в акаунта си през обичайното работно време.“
Глобалните ефекти от колапса на Silicon Valley Bank тепърва се избистрят, но едно нещо е ясно: технологичните стартиращи компании, независимо колко далеч са една от друга, са преплетени. Много от тях зависят от една средно голяма банка за своите ежедневни операции.
Следвайки примера на калифорнийските си колеги, стартиращи фирми в Европа и Азия също гравитираха около фалиралата банка, 16-ата по големина в САЩ миналата година, чието име звучеше тежко в технологичния свят и която им предлагаше специализирани финансови услуги.
Стартъпите в САЩ са в паника
Куинси Лий, основател на базираната в Сиатъл стартираща компания за зареждане на електромобили Electra Era, се опита да премести милиони долари от Silicon Valley Bank в четвъртък следобед, когато предупредителните знаци вече се умножаваха.
Уебсайтът не работеше, претоварен от трафик. Агент за обслужване на клиенти му каза по телефона, че може да има забавяне, защото много хора се опитват да теглят. До понеделник следобед той успя да получи парите си и търсеше алтернативна банка.
След уикенд на интензивни дискусии относно бъдещето на SVB, американските регулатори разкриха план за спешно финансиране, който дава на клиентите на банката достъп до всичките им депозити.
В Обединеното кралство министърът на финансите Джереми Хънт каза, че правителството и централната банка на Англия са улеснили частната продажба на британското поделение на SVB на HSBC – ход, който ще защити депозитите без подкрепата на данъкоплатците.
Представители на Европейския съюз също увериха потребителите, че банката има „много ограничено присъствие“ в Блока. А Кристоф Стрезинг, управляващ директор на Германската асоциация на стартиращи фирми, изрази предпазлив оптимизъм, че местните компании ще се разминат леко.
Европейските акции обаче се понижиха поради опасенията на банковата индустрия и дори стартиращи фирми, които не банкират със SVB.
Трудно е да се разбере колко взаимосвързана е SVB със стартиращата екосистема“, каза Рейчъл Крук, основател и главен изпълнителен директор на базираната в Лондон стартираща компания за здравеопазване Lifted.
През уикенда тя успокои инвеститорите и се увери, че ключови доставчици на услуги няма да бъдат затруднени, след като ръководителите изразиха опасения, че ключов финансов партньор може да има пари, обвързани със SVB.
Александър Володарски, главен изпълнителен директор на украинския стартъп lemon.io, който банкира със SVB в Съединените щати, каза пред Reuters, че е започнал да обсъжда срива с други предприемачи в региона в четвъртък.
Инициирахме банков превод в петък сутринта и все още нищо не се e случиlo“, каза той. „Имахме късмет, защото току-що направихме плащанията към разработчиците и инженерите, само два дни по-рано.“
Китайските стартъпи местят парите си
Базираното в Шанхай съвместно предприятие на SVB – SPD Silicon Valley Bank (SSVB) – заяви, че има стабилна корпоративна структура и независим баланс. SSVB е първата китайска технологична и иновационна банка и първата китайско-американска съвместна банка.
Тъй като SVB беше една от малкото банки, които улесниха стартиращите фирми да откриват банкови сметки за финансиране в долари, тя беше доминиращата чуждестранна банка за компании на ранен етап в Китай.
Но много китайски стартиращи фирми и фондови мениджъри работят, за да преместят парите си от американското подразделение на SVB.
Един адвокат на базирана в Китай фирма за рисков капитал каза, че почти всичките оперативни пари на нейните компании от портфейла, както и нейните собствени оперативни пари се съхраняват в SVB, и прекара уикенда в разработване на алтернативни стратегии.
След влакчето на ужасите през уикенда, главният изпълнителен директор на Otta Франклин каза, че компанията му ще продължи да банкира с британското подразделение на SVB и ще открие сметки в още банки.
Големият урок за много от нас в тази индустрия е: „Ако имате много пари, трябва да ги разпределите.“
А, добрутро, умници! Всеки човек на улицата можеше да ви го каже! Разбира се, и тази история, като всички останали, е умишлена инсценировка, и вие ще продължите да си паразитирате на гърба на обикновените хора.
Що се отнася до тия стартъпи, за никой от тях не ми е жал, защото всичките им изобретения и нововъведения служат за тоталното технократско поробване на човечеството. Те са си продали душите за пари, сякаш те и семействата им няма да живеят в паноптикона който усърдно строят около нас.
На локално ниво, също не ми е жал и за програмистчетата с прекалено вирнати нослета, които си помислиха че щом им хвърлиха насам някоя друга троха, вече боговете са им братя. И как се подиграват на безработните и бедните - да станели програмисти! Сега може да се наложи те да се преквалифицират.