Павел Маринов: Ще направя бюджета на Бургас 300 милиона лева, сега той е четири пъти по-малко
Седем ключови цели е включил в програмата си за управление кандидатът за кмет на Бургас от БСП Павел Маринов, стана ясно от днешната пресконференция в хотел „България“. Той обеща да работи за ефективна социална политика, силна общинска икономика, опазване на околната среда, развитието на образованието и културата, нова и ефективна бюджетна политика, подобряване на административното обслужване на хората и бизнеса и развитие на местното самоуправление.
„Ако бъда избран, аз ще сменя приоритетите на община Бургас. През изминалите четири години парите на града се харчеха за ремонти на улици, спортни площадки, спортни зали, инфраструктура – това са необходими неща, но на първо място трябва да поставим хората – те изграждат тази община, те осигуряват приходите в бюджета й чрез своите данъци, затова общината трябва да им помага да реализират труда си“, каза Маринов.
Той обеща да създаде нова бюджетна рамка, в която да се премахне дисбалансът между социалните и ремонтните дейности. В момента общината харчела всяка година по 25 милиона за ремонти, а отделяла 1 милион лева за социални дейности. При това от този 1 милион 700 хиляди лева били за социален патронаж, като 450 хиляди лева отивали за заплати и едва 250 хиляди оставали за същността на работата.
Според Павел Маринов, съотношението трябва да стане 50 на 50. „Сега излиза, че парите за здравеопазване, образование, патронаж и всичко останало отиват в улиците“, каза той. За социални дейности парите трябва да се увеличат на 10 милиона лева годишно – чрез преразпределение на общинските средства и чрез увеличаване на общинските приходи, което може да се гарантира само една силна общинска икономика.
„Такова понятие досега не е използвано, но това е най-силната част от нашата програма, с пъти по-добра от тези на всички останали кандидати“, каза Маринов. Той определи като фантастика обещанието на кандидата на ГЕРБ Димитър Николов да създаде 3 000 работни места в бъдещата индустриална зона.
„Трябва да се развие общинската икономика с всички подотрасли – преработвателна промишленост, която да използва суровини, произведени в селата от общината и във всяко село да има минимум по едно предприятие. В индустриалните зони чрез публично-частни партньорства може да се развие електрониката, електротехниката, информационните технологии, инженерингова дейност, металообработване, машиностроене, текстил и транспорт. Чрез външно финансиране годишно трябва да се откриват по 10 нови предприятия. Ако всичко това се случи, още през втората година можем да очакваме възвръщаемост от преработвателните предприятия, а за останалите – от третата година. С развитието на тези девет подотрасъла вече наистина ще могат да се открият 3 000 работни места, а не на 100 дка парцел, наречен индустриална зона. Така рязко ще се увеличат и приходите в общинския бюджет – на втората година със 100%, а в края на третата година ще разполагаме с фонд за реинвестиции в същите тези дейности от порядъка на 300 милиона лева, ако сме инвестирали 100 милиона. За сравнение в момента приходите в общината са около 68 милиона лева, като всяка година намаляват с по 2 – 3 милиона“, разкри виждането си за ефективна общинска икономика Павел Маринов и допълни, че сега положението е тежко - липса на инвестиции в града, лош бизнесклимат, много компании затварят и служителите им се вливат в армията на безработните, възнагражденията се намаляват. „Вярно е, че затова има и обективни причини – тежката икономическа криза, но точно в този момент хората очакваха помощ от държавата и общината“, допълни той.
Сред ключовите цели на програмата за управление Павел Маринов посочи и създаването на обществен общински съвет за устойчиво развитие, който предварително да обсъжда въпросите, които ще решава кметът и общинския съвет. В този съвет ще влизат представители на гражданските организации.
„Искам да се създадат условия, които да подпомагат местния бизнес, всички обекти, включени в капиталовата програма на общината, да се изпълняват от местни фирми, да се ползват местни материали. През изминалия мандат общинските съветници на БСП предлагахме намаляване на данъчните ставки, таксите, на глобите и административното обслужване. И макар групата ни да не бе голяма, успяхме да прокараме нашите предложения за по-евтини карти в градския транспорт за пенсионери, учители, студенти и ученици. Основната ни цел сега е създаване на нови работни места. Митът за индустриален Бургас не съществува, дневния ред на сесиите на общинския съвет трябва да бъдат дневния ред на хората“, каза водачът на листата на БСП Георги Киров.
чети... ако можеш, долна сган!
САМО ГЕРБ
Откъде ГЕРБ има тези пари, щом не ползва дарения, дали държавни институции не плащат на част от агенциите, и как ГЕРБ ще обясни това на фона на твърденията, че правят евтина кампания и че Бойко Борисов сам си е ПР:
"Как мислиш, ще ли победиш,
навъсен, мръсен, зъл ГЕРБер (живот)?
И аз горя, и ти гориш,
и двамата се къпем в пот.
Но ти изчерпваш свойте сили,
слабееш ти, отпадаш ти.
Затуй така жестоко жилиш,
в предсмъртен ужас може би...
Тогаз, на твойто място, дружно,
ще изградим със много пот
един живот желан и нужен,
и то какъв живот!?"
(Н.Вапцаров)