Соларната инсталация върху покрива задължителна за бизнеса, инвестицията се връща за 4 години
За домакинствата инсталацията ще е като подарък, но сметките за ток ще паднат наполовина, прогнозира експертът Мартин Лечев
Соларната инсталация върху покрива на фабриката или на склада е задължителна за бизнеса, тъй като плаща много скъп ток. Не трябва управителите им да се чудят, тъй като плащането на високите цени за електроенергия директно се отразява върху цената на крайния продукт. Това каза в „Денят започва“ по БНТ експертът Мартин Лечев.
В началото на интервюто водещият му честитиха в ефир рождения ден.
„Войната в Украйна, която започна точно преди една година много бързо промени пазара за възобновяеми енергоизточници. Очаквахме този преход към възобновяема енергия да се случи в следващите десетина години, но с оглед на това, че Русия загуби лидерските позиции като доставчик на енергийни суровини, изкопаеми горива, петрол, се стигна до много по-бърза промяна“, коментира рожденикът.
„Европа трябва да е независима от Русия. Това всички европейски лидери го показаха. Спасението е да се използва енергията от вятъра и от Слънцето. Това е пътят пред нас“, добави той.
„На 4 януари мебелна фабрика във Велинград, когато нямаше много слънце, покриваше 47% от енергийните си нужди. В слънчевите дни това може да достигне до 80%. Може дори да се задоволява нуждата на 100%, ако има достатъчно батерии, които да осигуряват ток, когато няма възможност да се произвежда ел.енергия“, обясни експертът.
В Южна Корея вече 90% от покривите са заети със слънчеви панели, добави той.
„Битовите потребители в България заемат около 3% от общата инсталирана мощност, а в Западна Европа – 34 процента. Този пазар тепърва предстои да се развива. Възвръщаемостта за бизнеса е много бърза. От спестяване на енергийните разходи се покрива такава инсталация за четири години“, изтъкна Лечев.
„Сега е моментът за инвестиция. Тази инсталация трябва да се направи буквално за вчера. Така или иначе слънцето свети върху покрива на фабриката... Защо да не се използва?“, попита той.
„Очакваме в средата на 2023 г. да стартира програма за битовите потребители. Все още предстоят обсъждания. Там нещата са доста по-различни, защото цента на тока за тях е субсидирана от държавата, а бизнесът е на свободния пазар и плаща много скъп ток“, заяви експертът.
„Очаква се 80% от разходите за домакинствата за фотоволтаици да бъдат покрити от държавата. Говореше се за 15 000 лева, които ще са за инсталации до 8 или до 10 киловата. Буквално това е като подарък“, коментира той.
Сметките за ток може да паднат наполовина и дори повече, изчисли Лечев.
Пазарът е изцяло доминиран от китайците, а ние трябва да се възползваме от тази технология, защото това е бъдещето, каза още той.
Вероятно няма да има и кои знае колко "желаещи" бедни за подарък, защото първо трябва да си го заплатят пък после може и да им върнат пари, но последното не е сигурно.
А тока е субсудиран както за домакинствата така и за бизнеса, кого лъже този? Този е накупил соларни панели и сега мъчи да ги продаде.