Байдън пред Радев и още 8 президенти от Източна Европа: Путин направи грешка, като излезе от СТАРТ
Президентът на САЩ е на визита в Полша
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че руският държавен глава Владимир Путин е направил "голяма грешка", като е обявил излизането на Москва от договор за контрол на ядрените оръжия "Нов СТАРТ. Байдън направи това изявление през президентите на 9-те държави от т.нар. източен фланг, сред които е и Румен Радев.
Президентът на САЩ е на визита в Полша. "Вие сте на първа линия в нашата колективна отбрана", обърна се към държавните глави на Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Румъния, България, Латвия, Литва и Естония Байдън, предаде БНТ.
"Като източен фланг на НАТО, вие сте предна линия на нашата колективна отбрана", заяви още Байдън на срещата на високо равнище на държавите от Букурещката деветка. "Знаете по-добре от всеки друг какъв е залогът в този конфликт. Не само за Украйна, но и за свободата на демокрациите в цяла Европа и по света. За това говорихме с президента Зеленски в Киев преди 2 дни.
Лидерите около тази маса многократно са потвърждавали нашата обща отговорност към тези ценности. И заедно ще продължим да подкрепяме Украйна, която защитава свободата си. През изминалата година, благодарение на общите усилия, укрепихме НАТО. Ангажиментът на САЩ към НАТО - казвал съм го много пъти, и ще го кажа отново - е абсолютно ясен - член пети е свещен ангажимент - ще защитаваме всеки сантиметър от НАТО", каза още Байдън пред лидерите на страните от Букурещката девятка.
Никога не сме били по-единни, беше посланието на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. "Година след началото на инвазията на Русия в Украйна, президентът Путин не се готви за мир. Точно обратното - готви се за още война. Така, че трябва да продължим и да усилим подкрепата си за Украйна. Трябва да й дадем онова, от което се нуждае, за да устои. Не знаем кога ще свърши войната, но когато това се случи, трябва да сме сигурни, че историята няма да се повтори.
Съюзниците в НАТО никога не са били по-единни. Ние ще пазим всеки сантиметър от територията на Алианса, въз основа на член пети - всички за един, един за всички," категоричен бе Столтенберг. Освен последващата подкрепа за Украйна, Полша, Румъния и Балтийските държави, където вече има американски контингенти на ротационен принцип, ще търсят варианти за постоянно разполагане на американски военни на териториите си, пише Би Би Си.
Излизането на Москва от договора Нов СТАРТ вече бе одобрено от държавната Дума - руския парламент и от съвета на федерациите. Преди разговорите си с лидерите от Б9 Байдън заяви, че САЩ ще защитават "буквално всеки сантиметър от НАТО".
Държавите от Б9 са "фронтовата линия" на колективната отбрана на НАТО, както и "за свободата на демокрациите в Европа и по света," добави Байдън. Той заяви, че САЩ многократно са се активизирали, за да предоставят критична помощ за сигурността на Украйна, както и критична подкрепа за "буквално милиони" бежанци.
Кремъл твърди, че възприема НАТО, която скоро може да се разшири с Швеция и Финландия, като екзистенциална заплаха за Русия. Не всички страни от Букурещката деветка са готови още да подкрепят Украйна, отбелязва Ройтерс. Това се отнася най-вече за Унгария, която не е съгласна с някои от санкциите на ЕС срещу Русия. Наред с Турция, тя е другата държава членка на НАТО, която още не е ратифицирала приемането на Швеция и Финландия.
Букурещката деветка, която обединява държавите от източния фланг на НАТО, осъди днес войната на Русия в Украйна, предаде Ройтерс, като се позова на изявление пред журналисти на Марчин Пшидач, съветник на полския президент Анджей Дуда. Агенцията отбелязва, че всички тези страни са се присъединили към алианса след като през Студената война са били доминирани от Москва.
"Всички съюзници изразиха съгласие да оказват подкрепа един на друг в случай на заплаха", каза Пшидач след днешната среща във Варшава на американския президент Джо Байдън с лидерите на държавите от групата. "Следващата точка от декларацията беше осъждането на бруталната, кървава война срещу Украйна, която води Русия.
Всички страни членки на Букурещката деветка сложиха подписа си под тези думи", посочи съветникът на полския президент. В приетата декларация, продължи Пшидач, се потвърждава "общото участие в продължаването на политиката на сдържане и отбрана".
"Участниците във Формата (Букурещката деветка - бел. ред.) се застъпиха за продължаване на политиката на отворени врати в НАТО. За Украйна има място в Европа, както и в евроатлантическите структури", отбеляза Пшидач.
"В декларацията се говори за необходимостта от продължаване на засиленото присъствие на (силите) на НАТО на източния фланг на алианса, отчитайки факта, че главните предизвикателства в областта на сигурността за цялата северноатлантическа общност идват от източна посока", каза съветникът на полския президент. Пшидач подчерта, че голямо внимание в декларацията се отделя на осъждането на т. нар. специална военна операция на Русия в Украйна.