Трусове край Тополовград, професор бие тревога заради махането на панели в блоковете
Над 90% от сградите у нас не са застраховани срещу земетресение
Две леки земетресения са регистрирани в района на Тополовград тази сутрин. Информацията е от БАН и Европейския сеизмологичен център, съобщи БНР.
Първият трус е с магнитуд 3.0 и е отчетено в 7.11 часа. Вторият бил със сила 3.2 по скалата на Рихтер. Епицентърът и на двата труса бил на около 247 км от София.
Според Европейския сеизмологичен център пък регистрираният трус е само един - в 7.57 ч., с магнитуд 3.1, на дълбочина 15 км. Епицентърът бил на 12 км североизточно от Нова Загора.
Няма данни за материални щети и пострадали.
Тази нощ поредица от земетресения имаше отново в Румъния, съобщава бТВ.
Междувременно водещият на "На твоя страна" Георги Георгиев разкри, че над 90% от сградите у нас не са застраховани срещу земетресение. Това показват данните на бранша. В същото време част от сградите са уязвими при силен трус като този в Турция, предупреждават строителни експерти.
Общият брой на жилищните сгради у нас е малко над четири милиона. Едва 7-8% от тях са застраховани. Според експерти обаче това поставя под риск стотици семейства у нас при трус, наводнение, пожар или други бедствия. Рискът „земетресение” е част от пакетите при имуществените застраховки, като в повечето случаи той е избираем. В същото време, според експерти, 20% от столичани например живеят в рискови сгради.
Все по-често Валентин Йовчев се натъква в София на преустроени партери за магазини и гаражи, на остъклени тераси, премахнати при ремонт цели стени. Заедно с него екипът на Нова телевизия прави бърза проверка на панелните блокове в столичния квартал „Дружба”. След мощното бедствие при съседите, той е притеснен – доколко такива сгради ще издържат при евентуален трус у нас.
Именно сградите с нерегламентирани преустройства са най-уязвими при земетресение, показват изпитванията и на експертите у нас. Според проектанта инж. Марин Гергов издръжливостта на един блок или къща при трус зависи не толкова от типа строителство, а от това как се стопанисва. Това показват и конструктивните експертизи, направени от учените от Университета за архитектура, строителство и геодезия след някои от най-мощните трусове у нас.
„Преди години, когато беше земетресението в Перник, установихме, че големите конструктивни проблеми са на тези сгради, които са правени без проект или са с изменение при тях. Специално внимание трябва да се обърне към къщите, които са, строени преди 1960 година. Те са масово с носещи тухлени зидове, които са важна антисеизмична конструкция и всяко нарушаване трябва да се отчита като риск“, заяви проф. Димитър Назърски от УАСГ.
Колегите му от Университета за архитектура, строителство и геодезия установили, че при не повече от 15% от връзките има начална степен на корозия, което обаче не е фатално.
На няколко места имаше паднали панели от покрива, но в долните части на сградите не е установена корозия на връзките, подчерта професорът.
„Когато е свален един панел, отслабва устойчивостта на цялата стена като се започне от фундамента до покрива, тъй като те играят ролята на противоземетръсни шайби“, предупреждава той.
Без преустройства и с качествено изпълнение сериозен риск от земетресение няма и при другите типове масово строителство – монолитните тухлени сгради и ЕПК блоковете, казват експертите.
Въпреки резултатите от конструктивните експертизи са нужни проверки, тъй като повечето сгради у нас са стари.
Проф. Назърски призова всички собственици на сгради да искат конструктивно изследване, за да се установи състоянието на конструкцията.
Но при подобно на турското бедствие нито застраховател, нито конструктивен паспорт ще ни спаси, така че единствено и най-сигурно ни остава да се молим на господ.
Тогава е любопитно как премахването на една от земетръсните шайби ще увреди конструкцията на цялата сграда ?
Нали останалите си стоят ?