Здравният министър дойде в Бургас за откриване на уникален за България проект
Телемедицината позволява предоставянето на необходимия достъп до специални грижи, дори съответният специалист да се намира на голямо разстояние
Община Бургас ще предостави здравни услуги от разстояние на трудноподвижни и самотно живеещу възрастни хора, които са потребители на социалните заведения в града. Това ще стане благодарение на уникален за България проект – кабинета по телемедицина в УМБАЛ-Бургас, за чието откриване в града пристигна служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев. Той бе придружен от кмета на Бургас Димитър Николов, който е иницатор на проекта, както и областния управител проф. Мария Нейкова. Сред официалните гости на историческото събитие бяха директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Георги Паздеров, както и изп.директор на УМБАЛ-Бургас д-р Бойко Миразчийски.
Те посетиха станцията по телемедицина и помещението в болницата, в което е инсталирано оборудването. В тяхно присъствие бе направена и първата консултация чрез аудио-визуална връзка с пациент от Дома за стари хора „Цветка и Анка Върбанови“.
Проектът е разработен от Община Бургас, заедно с УМБАЛ Бургас АД и преподаватели от Медицински факултет на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Кметът на община Бургас Димитър Николов благодари на подкрепата на здравното министерство, както и на областния управител проф. Нейкова.
В света телемедицината е доста напреднала, но в България тепърва навлиза. Електронни устройства следят параметрите на пациентите и при отклонение от тях може да се реагира бързо и адекватно.
Телемедицината ще позволи предоставянето на необходимия достъп до специални грижи, дори съответният специалист да се намира на голямо разстояние. Тя предлага удобен начин за комуникация между лекар и пациент, премахвайки необходимостта от физическо посещение на лекарския кабинет, особено в периода на грипни епидемии, лоши атмосферни условия или при трудна подвижност на ползвателите на услугата. Ползвателите на социалните услуги обикновено се нуждаят от помощ при корекцията на дозите на лекарствата, определяне на режим на хранене и физическа активност, изписване на рецепти за медикаменти, които вече са им били предписани веднъж. Затова телемедицината е добро решение за проследяването на болни с хронични заболявания като диабет, висок холестерол или артериална хипертония.
„Ако това се беше случило през 2020 г., със сигурност щеше да изглежда много странно и претенциозно. Ковид пандемията като с лупа фокусира проблемите в здраеопазването, особено липсвата на добри специалисти качествени консултации, особено пациентите, които са с хронични заболявания – възрастни хора, голяма част от които са самотни и в условия на грипна епидемията и отдалеченост, имат трудности да проведат прегледи със специалисти. В момента стартираме с 2 мобилни станции, които се намират в домашен социален патронаж, както и в дома за стари хора. Със средства от бюджета на Община Бургас успяхме да купим таква подходяща техника. Започваме да обявяваме и следвашите етапи на обществените поръчки. Особено при хронични заболявания – диабет, хипертония, когато не е необходима спешност, с навременна комуникация от дистанция – могат да се избегнат тежки и много по-фатални случаи, които наблюдаваме в последно време“, обясни Николов.
Първият етап от проекта ще обхване общо 1000 ползватели на социалните услуги - 850 от Домашен социален патронаж, „Асистентска подкрепа“ и „Патронажна грижа“ и 150 потребители на дневни и резидентни услуги за възрастни в община Бургас - Дневни центрове за лица с увреждания, Дом за стари хора и Защитени жилища за възрастни.
„Понеже това е едно съчетание между високите дигитални технологии и медицината, нямаме добре подготвени кадри. Затова благодаря на министъра, че съдейства в университета да бъде открит център за обучение и квалификация на кади. Там също ще разполагат с пълния набор от такива мобилни устройства, за да може не само студентите, но и лекарите, медицинските сестри и асистентите да могат допълнително да се квалифицират, за да могат да бъдат по-адекватни и полезни при прилагането на телемедицината. В недалечно бъдеще тази услуга може да бъде развита не само на територията на Бургас, а на цялата област. Това е модел за добро партниране между централна власт, министерство , местна власт и хората, за които ежедневно се движем“, каза кметът на Бургас.
Министърът на здравеопазването поздрави кмета на Бургас, областния управител проф. Мария Нейкова и ръководството на УМБАЛ-Бургас за това, че за кратко време успяха да осъществят идеята. Д-р Меджидиев допълни, че се предлага и допълнителна услуга – куфар с набор, който дава възможност на местата, където посещават тези лекар, без наличието на лаборатория, да се изследват основни кръвни показатели и параметри и тази телемедицинска връзка да сеправи директно със Спешния център.
„До месец ще имаме възможност за поставяне на гривни на тези пациенти, които в реално време ще следят показателите на пациентите и когато има отклонение от тях, в централата на звената които наблюдават ше подават сигнал и дори пациентът да не е осъзнал какво се случва, лекарите ще могат да реагират“, каза още министърът.
Областният управител на област Бургас проф. Мария Нейкова отбеляза, че в рамките на няколко месеца е имало изключително добро взаимодействие и интензивна работа, за да може Бургас отново да бъде пръв.
„Предстои увеличение на показателите, които ше бъдат изследвани на всички онези хора, имащи нужна от помощ, като и ще бъдат обучени и кадри, които да работят по тези проекти. Добрите практики от Бурагс ще бъдат експирирани и в цялата област. Благодаря на всички за много добрата работа. Благодаря отново и на министъра, че подкрепя и други инциативи като изграждането на филиал на Спешната помощ в Приморско, както и създаване на нов факултет в университет „Проф. Асен Златаров“, посочи областният управител.
И си мислят че със Скайп медицина ще стане работата. А след няколко години като завършат първите класове с родни медици и повечето бургазлии ще ги е страх да отидат на лекар
--------
Това да не е нещо като медицина по Viber?
бе открит от служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев.
И от кмета на Бургас Доктор Димитър Николов, който е иницатор и създател на проекта!
Газ, мас, оцет, чесън, лук, вино, ракия, свинска пача, крем "Здраве" и бой.