Стоян Сталев: ООН е абсолютно безпомощна и обречена на провал
Физическата поява на Зеленски в Европа е много важна за укрепване на доверието между всички държави, подкрепящи Украйна, изтъква бившият външен министър
Много е важно да се даде един общ сигнал към Русия, че това, което се прави, не може да бъде обяснено по никакъв начин, с никакви аргументи. Тук имаме един фрапантен случай на злоупотреба със сила, международен терор, който се налага от членка от Съвета за сигурност на ООН с право на вето, което е безпрецедентна ситуация. Когато една от големите сили започне да злоупотребява със своето положение, виждаме, че ООН е абсолютно безпомощна и обречена на провал. Изключително важно е да се мисли за осъвременяване на устава на ООН, защото днес няма други организации в света, освен НАТО и ЕС, които да могат ефективно да окажат подкрепа в подобни случаи. Това каза Стоян Сталев, дипломат и бивш външен министър, в предаването "Клуб Investor" на Bloomberg TV Bulgaria.
Физическата поява на Зеленски по време на европейската обиколка е много важна за укрепване на доверието между всички държави, подкрепящи Украйна и главно, за да може Европейският съюз да покаже своето единство. Ако нещо може да се случи по-рано, това е приемането на Украйна в ЕС или поне започването на разговори, каза гостът. "Тук е важно политическото послание, което ще се даде на Украйна. Разбира се, това няма да стане бързо, но аз смятам, че без съмнение агресия на Русия срещу страната засили шансовете на Украйна да стане член на ЕС".
Много е важно да се даде един общ сигнал към Русия, че това, което се прави не може да бъде обяснено по никакъв начин, с никакви аргументи, подчерта дипломатът. "Абсолютно несъстоятелни са аргументите на Русия, че тази война е оправдана с желанието на Русия да попречи на влиянието на САЩ в света. Това е една безогледна агресия с огромни жертви на хора и инфраструктура в Украйна, която много трудно може да бъде възстановена. Това да се обяснява с някакви геополитически съображения е абсолютно необосновано", предава investor.bg.
Виждаме, че няма други организации в света, освен НАТО и ЕС, които да могат ефективно да окажат подкрепа в подобни случаи. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш говори за опасностите войната да прерасне в глобална, но самият той не смее да каже кой е агресорът и кой е виновен за тази тежка световна ситуация. ООН не работи. Организацията е парализирана, категоричен бе Стоян Сталев.
Той добави, че този световен ред е създаден след Втората световна война. "От тогава са изминали много десетилетия. Много пъти е поставян въпросът да бъде реформиран Съветът за сигурност, като се включат и други държави, като Германия, Япония и т.н., но промяна не е постигната, защото за големите сили това положение е много удобно".
"Но, когато една от големите сили започне да злоупотребява със своето положение, виждаме, че ООН е абсолютно безпомощна и обречена на провал. Когато имаме драстични нарушения на международното право от страна на членка с право на вето, тогава положението е абсолютно непредвидимо. И добре че има други, регионални организации - ЕС и НАТО – които да се притекат на помощ на държави, засегнати от подобна агресия".
На въпроса дали НАТО е на път да се превърне в глобална организация, предвид спекулациите, че Южна Корея и Япония ще бъдат поканени да станат част от алианса гостът каза, че това би бил добър вариант, но е много важно и да се мисли за осъвременяване на устава на ООН.
"Стратегията на Москва предполага, че в един момент Западът ще се разедини в подкрепата си за Украйна, но разединяване практически е невъзможно. При наличието на тази брутална политика от страна на Русия, да се разчита на разединяване е доста наивно".
Тук имаме един фрапантен случай на злоупотреба със сила, един вид международен терор, който се налага от членка от Съвета за сигурност с право на вето, което е една безпрецедентна ситуация, подчерта Сталев. "При различните интервенции на САЩ в Афганистан и Ирак никога не е бил поставян въпросът за оспорване на суверенитета на тези държави. Преследвани са цели, свързани със световната сигурност, борба с тероризма, борба с ислямския тероризъм, но никога не е поставян въпросът за завладяване на чужди територии или унищожаване на правото на самоопределение на народите, защото наистина е недопустимо с война в XXI век да се преследва, например защита на малцинствата, което е легитимна претенция, но тя не може да се защитава с война и агресия".
По повод разрушителното земетресение в Турция гостът каза, че е бил в южната ни съседка по време на земетресението през август 1999 година, когато жертвите са били около 20 000. Тогава без дом са останали около 1 млн. души. „Турция построи няколко големи града за подсоляване на пострадалите. Това строителство се извърши много бързо - може би за година и половина до две. Аз бях изключително впечатлен от мобилизацията, която и турското общество, и турската държава постигнаха. Това е един народ с изключителна издръжливост и жизненост и съм сигурен, че и тази трагедия, която е много по-голяма и по територия и по човешки и материални щети, ще бъде преодоляна, но за доста по-дълъг период от време“.
Относно политическите измерения на бедствието събеседникът каза, че се надява това да не повлияе по някакъв начин и да „ограничи демократичното провеждане на изборите“. „То е в един много чувствителен за турците регион, населен главно с кюрдско население. Така че е много важно да се мобилизира турското общество, както за помощ, така и за нормално протичане на изборните процеси там“.
"Турия и въобще Балканите страдат от един феномен. Техните политически партии имат феодален привкус. Всеки лидер на партия мисли, че е собственик на тази партия. Това е характерно, както за Турция, така и за целите Балкани, включително и за България. Този манталитет влияе негативно, както на демократичния процес, така и на обществото като цяло, защото нарушава нормалния обществен диалог“.
В Турция не знаем точно как ще се развият изборите. Там е доста сложна ситуацията около тези избори, защото от една страна трябва да има решение на две трети от парламента за провеждането на предсрочни избори, което не е ясно дали ще се случи, поясни дипломатът. „А ако не са предсрочни, Ердоган няма право да се яви като кандидат, защото това би бил негов трети мандат, а по Конституция мандатите са ограничени до два. Така че ще бъде интересно“.
Запитан какъв е българският интерес – да бъде избран Ердоган или да се смени властта, гостът каза: „Ние имаме добри отношения с Турция. Българският интерес е да имаме добри отношения“.
“Ние сме дотолкова заинтересовани от изборите, доколкото целият ЕС е заинтересован от едно сътрудничество с Турция, защото Турция е голям търговски партньор. От друга страна не е хубаво това, което понякога се прави от страна на Турция и на Ердоган. А именно - едно нападателно и заплашително отношение към Европа. Една такава многопластова и многополюсна външна политика на Турция не винаги е в интерес на сътрудничеството“.