Русия е поискала неустойка от България заради отказа да плащаме за газ в рубли
Решението да се спре договора с "Газпром" е изцяло на бившото правителство, каза министър Росен Христов
Русия е поискала неустойки от България заради спрените плащания към „Газпром“. Това обяви служебният енергиен министър Росен Христов в "Денят започва" по БНТ. По думите му размерът на иска на Москва е конфиденциален.
Русия спря доставките на природен газ за България в края на април миналата година. Мотивът за това е, че страната ни не е платила синьото гориво в рубли.
"Върви кореспонденция, тоест бяха предявени претенции от руската страна за определени суми, има отговор от наша страна", заяви министър Христов.
Не може да бъде изнесена повече информация по темата, защото е конфиденциална, подчерта той.
"Решението да се спре договора с "Газпром" - да спрем плащането, да не отговорим на искането за промени в плащането, е изцяло на бившото правителство. Други държави са продължили да плащат, тоест, ако говорим че спазваме някакъв санкционен режим, не е вярно“, коментира Румен Христов.
Той беше категоричен, че България е продължила да купува руско гориво, но през посредник.
"Газът, купуван от април до август-септември, е купуван, без да се изискват сертификати за произход - тоест голяма част от него си е доказано с руски произход. Продължаваме да купуваме руски газ, но на по-висока цена през търговци", подчерта министърът.
Именно с това са свързани и обвиненията на прокуратурата срещу бившото ръководство на "Булгаргаз" и срещу бившия енергиен министър Александър Николов.
„Не искам да се намесвам в обвиненията, да ги интерпретирам и да изказвам предположения за виновност. Съдебната система трябва да си свърши работата. Дал съм показания, цялата поискана информация от министерството и "Булгаргаз" е предоставена. Вярвам, че е обработена и обвиненията са повдигнати на база факти“, заяви Христов.
Той коментира и евентуалната забрана за доставка на руско ядрено гориво в Европейския съюз. Вчера президентът Румен Радев обяви, че страната ни е готова да наложи вето на подобна санкция от Брюксел.
"Логиката на санкциите е, че трябва да наказват този, срещу когото са насочени и ако ние трябва да пострадаме, да си разрушим енергетиката или индустрията, за да направим драскотина на руската енергетика - естествено, такива санкции няма как да ги допуснем. Същата е логиката и с "Газпром", да започнем да купуваме скъп газ само и само, защото Русия щяла да пострада незначително - това нещо не е оправдано", изтъкна министърът.
Не е вярно, че България е купувала най-евтиния газ през лятото, коментира той, като показа данни от Евростат и доклади на ЕК за няколко европейски държави.
Доставките за 2023 г. са осигурени, подчерта отново Росен Христов и каза, че в близките дни ще бъдат обявени търгове за доставка на втечнен газ за слотовете в Турция.
"Трябва да решим какъв газ ще тече там. Ще преговаряме с всички световни компании и производители, вече има интереси от BP, "Шиниър", Близкия изток - Катар и Египет също проявяват интерес".
България прави опити за диверсификация на доставките на ядрено гориво, но това е трудно при положение, че всеки доставчик би трябвало да има лиценз от Росатом, че може да произвежда гориво за съответната централа.
За да лапнат едни комисионни, прекратиха договор за тръбен газ, но пак същия газ през посредници го ползваме, като надценката се поделя между кирчококорковците!
Долна,крадлива,престъпна пасмина, само пандиз и конфискация за всички престъпни комисионери!
"CEZ се стреми да възстанови щети от приблизително 1 милиард крони (45.21 милиона долара), произтичащи от значителните ограничения на доставките на природен газ от „Газпром експорт“ през 2022 г.“, се казва в изявление на чешката компания.
И други компании от Европа, като германските Uniper и RWE, вече са завели дела или подготвят необходимите документи, за да потърсят международен арбитраж за отношения си с "Газпром".
Още миналата есен главният изпълнителен директор на CEZ Даниел Бенеш каза, че предприятието ще заведе дело заради понесените щети.
На практика България е в подобна ситуация и има всички основания да потърси арбритраж - през април 2022 г. "Газпром експорт" отказа да доставя синьо гориво срещу заплащане в долари, както е в дългосрочния договор, и се наложи "Булгаргаз" да търси алтернативи при "спотови" цени, които по правило са по-високи.
За съжалени българските власи играят в полза на "Газпром", като се опитват да вменяват вина на правителството на Кирил Петков, че не било подчинило на указа на Путин газът да се плаща в рубли. Действащия служебен кабинет в първите си дни обяви, че трябвало да се молим да руснаците за газ, а временният енергиен министър Росен Христов продължава да изказва "притеснения", че "Газпром" може да ни осъди, вместо да готви документите за завеждане на дело.
От вчера и прокуратурата на Гешев започна да приглася на служебния кабитет, като повдигна обвинение срещу бившия енергиен министър в кабинета Александър Николов, че бил ощетил държавата, като отказал да изпълнява указанията от Кремъл за промени в начина на плащане