Д-р Радослав Мавров, невролог: Паркинсоновата болест засяга по-често мъжете
Причините за възникването ѝ не са напълно изяснени
Д-р Радослав Мавров завършва медицина в Медицинския университет в Пловдив през 1997 г. В периода 2000-2004 г. специализира Неврология. През ноември 2007 г. придобива квалификация по "Клинична електромиография" в Медицинския университет в София, а през 2012 г. и по "Клинична електроенцефалография". Работил е в МЦ "Св.Врач" и УМБАЛ "Св.Георги" неврологична клиника в Пловдив, бил е началник на отделението по неврология в МБАЛ Централ Хоспитал в Пловдив. От октомври 2022 г. е началник на Първо отделение по неврология на университетска болница "Дева Мария" в Бургас. Д-р Мавров е с интереси в сферата на дегенеративните заболявания на нервната система (деменции, паркинсонова болест и т.н), множествена склероза, епилепсия, лечение на болка, заболявания на периферна нервна система, мозъчно-съдови заболявания. Той е сертифициран за провеждане на високоспециализираните дейности електромиография, електроенцефалография, невропсихология, приложение на Ртмс (транскраниална магнитна стимулация). Д-р Мавров е един от малкото специалисти по неврология, които работят с ботулинов токсин за лечение на неврологични заболявания.
- Д-р Мавров, Вие сте с особен интерес в сферата на дегенеративните заболявания на нервната система, разкажете ни повече за тях
- Невродегенеративните заболявания са разнородна група заболявания на централната нервна система. Те се характеризират с постепенен ход като обикновено започват в по-късна възраст и засягане на определени части или функционални системи .Обикновено се разделят според клиничната изява-нарушение в походката ,в позата и движенията,деменции,слепота,глухота и т.н. За съжаление, те са нелечими и инвалидизиращи и усилията на невролозите са в посока забавяне на тяхното прогресиране.
- А кои са най-честите невродегенеративни заболявания и какви са причините за тяхната проява?
- Най-често срещаните невродегенеративни заболявания са болестта на Алцхаймер и болестта на Паркинсон. По-рядко срещани са прогресивните атаксии, латералната амиотрофична склероза и т.н. Причините за тези заболявания не са напълно изяснени. За някои от тях е доказана наследственост или повишен риск от развитие при наличие на болни роднини, за други се подозират различни токсични агенти. С нарастването на възрастта честотата им нараства.
- Споменахте Паркинсоновата болест, как да я познаем?
- Паркинсоновата болест е едно от сравнително честите невродегенеративни заболявания. Честотата ѝ е около 0,15% от цялото население, а за възрастта над 60 години е над 1%. Засяга малко по-често мъжете. Причините за възникването ѝ не са напълно изяснени. Приема се ,че са комплексни-генетична предиспозиция,токсични фактори на околната среда ,стареенето. Тя има три основни клинични признака- тремор в покой,най-често на ръцете,повишен тонус на мускулатурата и забавени движения. Много често тремор от друго естество се приема за паркинсонов.
- Има ли лечение за Паркинсоновата болест?
- При Паркинсонова болест се използват различни групи медикаменти, които имат за цел да намалят тремора и ригидността и да подобрят подвижността на болния. Някои от тях са с невропротективно действие и се счита, че могат да забавят прогресията на заболяването.Най-използвания медикамент е Л-допа ,под различни търговски наименования.Въпреки лечението заболяването прогресира и се стига до инвалидизация на болния.Използват се и други методи като магнитна стимулация ,дълбока мозъчна стимулация или оперативно лечение. Има и съобщения за приложение на лечение с трансплантация на стволови клетки.Все още обаче тези методи са в период на развитие и установяване на тяхната ефективност и не са рутинни.
- Трудно ли се диагностицира заболяването?
- Да, в началото е трудно да се постави диагноза. Ранните симптоми на паркинсоновата болест на неспецифични-лесна умора,депресия, намалено обоняние,слабост,болки и стегнатост в мускулите. Друг диагностичен проблем е приемането на различните видове тремор за паркинсоно, а той като самостоятелен симптом не е достатъчен за поставяне на диагноза. По-често е признак на друго заболяване- есенциален тремор,психогенен тремор и т.н. При съмнение за паркинсонова болест,болния трябва да бъде прегледан от невролог и някои допълнителни изследвания-ЕМГ,КАТ. Повлияването на симптомите на болестта на Паркинсон е трудно за по-дълъг период от време, въпреки различните медикаменти, които се използват. Често се налага промяна на терапията, затова е необходимо болният да се проследява системно от невролог. Като допълнение режимът на болния трябва да е съобразен с неговото състояние. Добре е редовно да се провежда и физикална терапия.
- Какво може да се очаква след диагнозата „Паркинсонова болест“?
- Ходът на заболяването е бавно-прогресиращ. При съвременните лекарствени средства повече от 10-15 години,след което се стига до инвалидизация и приковаване на легло.Развитието на болестта варира ,като зависи кое преобладава- треморът или сковаността, обикновено треморните форми са с по-бавна прогресия.
Началникът на Първо отделение по неврология в университетска болница "Дева Мария"- д-р Радослав Мавров, преглежда с направление по НЗОК в медицински център "Света София". За повече информация и запазване на час: 056 845083