10 мита за храненето, в които трябва да спрем да вярваме
Днес сме си направили труда да развенчаем някои от най-вкоренените в обществото митове за храненето
Ежедневието превръща правилното хранене във все по-трудна задача. Изкушенията са навсякъде, графиците ни притискат, а най-вредните храни са и най-евтини.
Когато все пак открием в себе си волята да се храним качествено (това се случва особено често в началото на годината), се сблъскваме с редица червени удивителни - в никакъв случай не си позволявай това, избягвай онова. Тези забрани и препоръки още повече усложняват и без това сложния ни живот и направо може да ни откажат по пътя ни към здравото и красиво тяло.
Затова днес сме си направили труда да развенчаем някои от най-вкоренените в обществото митове за храненето. Вярваме, че ако осъзнаете истината за тях, ще бъдете една крачка по-близо до мечтаната фигура.
1. Да се храниш здравословно струва много пари
Може да отнеме малко повече планиране и време в кухнята, но здравословното хранене с ограничен бюджет е напълно възможно. Някои полезни съвети включват:
- Планирайте храненията си спрямо това кои продукти са на разпродажба.
- Пазарувайте сезонно, особено плодове и зеленчуци.
- Създайте списък за пазаруване и се придържайте към него. Така няма да купувате излишни неща.
- Запасете се с основни продукти като кафяв ориз, пълнозърнести макаронени изделия, сушен боб и леща, когато са на разпродажба.
- Помислете за закупуване на замразени или консервирани плодове и зеленчуци като алтернатива на пресните продукти.
- Не забравяйте да проверите списъка със съставките на опаковката, за да избегнете продукти с добавени захари или сол.
2. Всеки трябва да спазва безглутенова диета.
Освен ако нямате целиакия или непоносимост към глутен, не е необходимо да избягвате глутена, който е протеинът, съдържащ се в пшеницата, ечемика и ръжта. Пълнозърнестите продукти имат големи хранителни ползи, включително основни витамини от група В и фибри. Продукт без глутен не означава по-полезен продукт, тъй като често производителите добавят допълнителни захари, сол или рафинирани нишестета, за да компенсират разликата във вкуса и текстурата. Ако спазвате диета без глутен по медицински причини, проверете списъка със съставките и хранителната информация, за да сте сигурни, че избирате здравословен вариант.
3. Използвайте нерафинирани захари като мед, кленов сироп или кокосова захар вместо бяла трапезна захар.
Захарта си е захар, въпреки че опциите за нерафинирана захар могат да съдържат малък брой витамини и минерали. Предимството е минимално, тъй като те все още се считат за добавена захар и допринасят за препоръчителния дневен лимит на добавена захар в диетата.
4. От пълномаслените продукти се дебелее.
Тенденцията за диети без мазнини и с ниско съдържание на мазнини е мода от миналото - 80-те и 90-те години, за да бъдем по-точни. Въпреки това, някои хора все още се страхуват от мазнините. Това не трябва да е така, тъй като мазнините имат полезни функции като защита на нашите органи, поддържане на клетъчните мембрани, насърчаване на растежа и развитието и усвояване на основни витамини. Имайте предвид, че мазнините не са еднакви. Избирайте здравословни за сърцето ненаситени мазнини като зехтин и масло от рапица, ядки, орехови масла и авокадо вместо наситени и трансмазнини, които можем да открием в тлъстите меса и млечните продукти с високо съдържание на мазнини.
5. Избягвайте въглехидратите, ако искате да отслабнете.
Диетата с ниско съдържание на въглехидрати е модерна диета, която продължава да се появява през годините. Това създава лоша репутация на въглехидратите - включително плодове и пълнозърнести храни. Хората, които са следвали тази диета, са имали успех със загубата на тегло. Но се очаква всеки, който елиминира високо преработени въглехидратни храни като чипс, бисквити, бял хляб и картофи, задушени в масло, да има едни и същи резултати. Всяка диета или програма за хранене, която елиминира цяла група храни, получава червен флаг, тъй като вероятно ще пропуснете жизненоважни хранителни вещества.
6. Детокс диетата ще изчисти токсините от тялото ви.
Има малко доказателства, че диетичните прочиствания правят нещата, които обещават, че ще направят. Не е необходимо да купувате даден продукт, за да изчистите тялото си. Вашият черен дроб, бъбреци и стомашно-чревен тракт вършат тази работа всеки ден. Ако искате да ударите едно рамо на органите си, така да се каже, и да не ги затруднявате прекалено, съсредоточете се върху яденето на повече пълноценни храни, пиенето на вода и премахването на силно преработени храни от вашата диета.
7. Не трябва да ядете абсолютно нищо след 19 часа
Въпреки че късната вечеря може да доведе до наддаване на тегло или пък да предотврати загубата на тегло, тази забрана не се дължи на времето, което показва часовникът. Всичко се свежда до това защо ядем. Обичайно посягаме към храната по причини, различни от физическия глад вечер, независимо дали е навик, скука или стрес. Това ни кара да изядем повече отколкото ни трябва.
8. Някои храни като грейпфрут, лют червен пипер или оцет, могат да изгарят мазнини.
Съжаляваме, но нито една храна не изгаря мазнините, не ви кара да отслабвате по-бързо и не забързва метаболизма ви достатъчно, за да има ефект върху загубата на тегло. Диетите, които се фокусират върху отделни храни, са ограничителни и изключват хранителни вещества, от които тялото се нуждае. Те също така са неустойчиви – всяка загуба на тегло, която може да настъпи, е резултат от ограничаване на калориите и вероятно килограмите ще се върнат отново, след като спрете.
9. Най-добрият начин да намалите приема на натрий е да спрете да използвате солницата.
Проблемът не се изчерпва с това да махнете солницата от масата. Голяма част от излишния натрий, който консумираме като част от диетата си, идва от солта, добавена към преработени, готови за консумация храни, както и ястия, които ядем в ресторанта. Ограничете преработените храни и се насладете на повече пресни, домашно приготвени ястия.
10. Нискомаслените и обезмаслените продукти са по-здравословен избор.
Много продукти, обозначени с ниско съдържание на мазнини или без мазнини, всъщност съдържат добавена захар или натрий, за да компенсират загубата на вкус при премахване или намаляване на мазнините. В допълнение, мазнините помагат за ситостта, карайки ви да се чувствате сити по-дълго. Избирането на продукт без мазнини може да има обратен ефект, тъй като много скоро, след като сте яли, може отново да посегнете към храната. Винаги гледайте етикета за хранителните стойности, когато избирате между обезмаслен, нискомаслен и обикновен продукт. Обърнете внимание на съдържанието на захар и натрий.